w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 234
Wszystkich postów: 904237
Wszystkich tematów: 127484

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 6481 dni
pl

CrashPlan 4.8.3


CrashPlan to program przeznaczony do wykonywania kopii zapasowych (tzw. backupów) oraz przywracania z nich danych. Aplikacja pozwala na automatyczne bądź manualne tworzenie kopii bezpieczeństwa całych partycji lub wybranych katalogów i plików, zapisując backupy na dyskach czy kluczach USB dostępnych lokalnie albo obecnych w sieci LAN. Możliwe jest także wysyłanie kopii zapasowych przez Internet do naszych znajomych oraz umieszczanie backupów w chmurze CrashPlan Central, udostępniającej nieograniczoną przestrzeń na dane. Warto dodać, że również znajomi mogą przesyłać swoje kopie bezpieczeństwa na nasz dysk. CrashPlan oferuje kompresję oraz backup inkrementacyjny. Partycje, katalogi i pliki, z których powstała kopia zapasowa, są monitorowane na bieżąco lub co określony czas, a jeżeli zajdą w nich jakieś zmiany, zostają one wprowadzone do nowej wersji backupu. Jednocześnie starsze wersje kopii bezpieczeństwa są nadal przechowywane i w razie potrzeby nadal można z nich skorzystać.

W programie stworzymy backupy według dowolnie zdefiniowanych profili, mogących zawierać odmienne lub tożsame ustawienia odnoszące się do: danych źródłowych, docelowej lokacji kopii zapasowej, częstotliwości automatycznego backupu oraz jego harmonogramu, ilości przechowywanych starszych wersji danych oraz plików wykluczonych z kopii zapasowej. W opcjach zaawansowanych można włączyć lub wyłączyć de-duplikację, kompresję, szyfrowanie, monitorowanie systemu plików w czasie rzeczywistym, a także wykonywanie kopii zapasowej aktualnie otwartych plików. Aplikacja wykonuje kopie bezpieczeństwa działając w tle podczas obecności lub nieobecności użytkownika. Możliwe jest zdecydowanie, po ilu minutach komputer zostanie oceniony jako w danej chwili nieużywany oraz w jakim stopniu będzie wykorzystywany procesor przy tworzeniu backupu w trakcie aktywności/nieaktywności użytkownika. Dostępna jest także opcja zatrzymania kopii zapasowej w chwili, gdy poziom naładowania baterii notebooka spadnie do podanego przez nas procentu. CrashPlan pozwala na dowolne zatrzymywanie i wznawianie procesu tworzenia backupów, można nawet odłączyć dysk przeznaczony na kopię bez kończenia backupu, później podłączyć go ponownie, a wówczas kopia zapasowa zostanie automatycznie wznowiona od momentu jej przerwania.

Aplikacja posiada szereg ustawień związanych z konfiguracją połączenia sieciowego, możliwe jest decydowanie, za pomocą jakich interfejsów sieciowych oraz sieci bezprzewodowych będzie przeprowadzany backup, skorzystanie z serwera proxy, wybranie jakości dla TCP, ustalenie limitów prędkości transferu, a także podanie rozmiarów bufora dla wiadomości o wysyłaniu i odbieraniu danych. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, CrashPlan oferuje szyfrowanie backupów przy pomocy hasła (takiego samego jak w programie lub dowolnie wybranego), a także prywatnego klucza. Algorytm kodujący to Blowfish 128 lub 448 bit. Sam transfer danych jest szyfrowany przez AES 128 bit.

Przywracanie danych dotyczy zarówno całych partycji czy katalogów, jak i pojedynczych plików. Można wybrać interesującą nas wersję backupu oraz lokację, w której zostaną umieszczone przywrócone dane, zdecydujemy także o nadpisaniu istniejących w niej plików lub zmienieniu ich nazw. Program oferuje tzw. samouzdrawiające się/aktywne archiwa, ułatwiając integrację danych w różnych typach systemów plików i na odmiennych nośnikach. Warto dodać, że pliki można przywracać również na urządzenia mobilne (za pomocą odpowiedniej aplikacji), a oprócz tego dostępna jest także funkcja przywracania poprzez przeglądarkę internetową i nasze konto w witrynie producenta. Program nie usuwa nigdy plików umieszczonych w chmurze CrashPlan Central, chyba że sobie tego życzymy, dotyczy to także wszystkich starszych wersji kopii zapasowej. CrashPlan posiada także moduł historii, który pełni funkcję logu i informuje o operacjach wykonywanych przez narzędzie. Niektóre funkcje aplikacji można kontrolować poprzez ikonkę w obszarze powiadomień Windows.

Interfejs graficzny programu został wykonany na przyzwoitym poziomie. Mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć problemów z obsługą narzędzia, jednak w razie trudności mogą zapoznać się z rozbudowanym działem wsparcia, dostępnym w witrynie producenta.

Uwaga!
Istnieją także bardziej zaawansowane wersje CrashPlan - PRO oraz PROe, przeznaczone dla środowiska biznesowego. Z różnicami pomiędzy edycjami można zapoznać się na stronie producenta.
Program działa również w Windows Server 2003, 2008 i 2012.

Ograniczenia!
Wersja Trial pozwala na korzystanie z pełnej funkcjonalności programu przez okres 30 dni, później narzędzie traci możliwość backupu do chmury, dostępne jest tworzenie tylko jednej kopii zapasowej w ciągu doby, można używać tylko pojedynczego profilu backupu, przywracanie danych poprzez przeglądarkę i urządzenia mobilne przestaje działać, zaś algorytm szyfrujący Blowfish zostaje ograniczony do 128 bit. Aby ponownie skorzystać z wyżej wymienionych funkcji, należy przy pomocy witryny producenta zapłacić za subskrypcję programu.

Wymagania!
Aplikacja wymaga bezpłatnej rejestracji w witrynie producenta. Podczas rejestracji i używania niektórych funkcji (backup offsite na komputery znajomych lub do chmury) wymagane jest połączenie z Internetem.

Licencja: Trial (testowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (2 głosów)

Strefa Download programu
CrashPlanCrashPlan 4.8.3
Wersja stabilna 32-bitowa
106 MB | 2017-06-13
CrashPlan 4.8.3
Wersja stabilna 64-bitowa
109 MB | 2017-06-13

Ilość pobrań: 158 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
CrashPlan