w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 478
Wszystkich postów: 939017
Wszystkich tematów: 138910

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7813 dni

Virtual MIDI Piano Keyboard (VMPK) 0.8.10


Virtual MIDI Piano Keyboard (VMPK) to programowy kontroler MIDI, tworzący zdarzenia MIDI, które mogą być używane np. przez syntezatory MIDI w celu uzyskiwania dźwięków. Jak sama nazwa wskazuje, program może być m.in. używany jako wirtualne pianino (i nie tylko pianino, zależnie od wybranego instrumentu). VMPK został oparty na wydajnym frameworku Qt5, a także bibliotece Drumstick. Zdarzenia (nuty MIDI) są generowane poprzez klawisze klawiatury PC, akcje myszki lub tapnięcia w ekran dotykowy. Wybrane nuty można przypisywać (tzw. mapowanie) do określonych klawiszy. Program wyświetla wirtualną klawiaturę pianina, reagująca na akcje wykonywane na jej klawiszach (za pomocą przycisków myszki czy tapnięć). Odpowiednie klawisze pianina są podświetlane, w trakcie gdy używamy wybranych klawiszy klawiatury naszego komputera.

Virtual MIDI Piano Keyboard pozwala na zaawansowane dostosowywanie dźwięków odgrywanych przez syntezator. Dostępne są m.in. opcje takie jak: wybór kanału, instrumentu i kontrolera, zakrzywienie audio, regulacja siły nacisku na klawisz, określenie klucza tonacji (także klucza początkowego) i oktawy, kontrola nad liczbą kluczy tonacji, zastosowanie transpozycji, wybór banku. Przygotowano także moduły edycji mapowań klawiszy oraz tworzenia/modyfikowania kontrolerów. Użytkownik ma również wpływ na kolorystyczne i notacyjne oznaczenia nut na klawiaturze wirtualnego pianina.

W Windows domyślnie VMPK przekazuje zdarzenia MIDI do syntezatora FluidSynth, udostępnionego wraz z programem. Poza tym Virtual MIDI Piano Keyboard został zaopatrzony w plik zawierający definicje wirtualnych instrumentów, dzięki czemu można swobodnie syntezować brzmienia różnych sprzętów muzycznych. W razie potrzeby zdecydujemy się na współpracę programu z innymi syntezatorami (software czy hardware), a także wczytamy odmienny plik definicji instrumentów. Warto przy tym dodać, że VMPK importuje także pliki formatu SoundFont (.SF2). W VMPK wyjście i wejście MIDI może przesyłać/odbierać dane do/od sterowników systemowych oraz komputerów dostępnych w sieci lokalnej (przy użyciu protokołu kompatybilnego z ipMIDI). Program jest w stanie wyświetlać nuty MIDI przesyłane z różnych aplikacji lub z instrumentów podłączonych do PC. Odpowiednie wersje VMPK przygotowano dla systemów Windows, Linuks, Mac OS i Android.

Interfejs graficzny VMPK nie jest zbyt efektowny wizualnie. Mniej doświadczeni użytkownicy szybko nauczą się podstaw obsługi programu, ale niektóre jego funkcje wymagają szerszej wiedzy o muzyce oraz kontrolerach i syntezatorach MIDI. W pliku pomocy (lokalna strona HTML) i witrynie projektu można znaleźć zestaw informacji i porad (niestety, nie w polskiej wersji językowej).

Dostępna jest również wersja na system mobilny Android.
Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.4 (14 głosów)

Strefa Download programu
Virtual MIDI Piano Keyboard (VMPK)Virtual MIDI Piano Keyboard (VMPK) 0.8.10
Wersja stabilna 32-bitowa
24.49 MB | 2023-11-25
Virtual MIDI Piano Keyboard (VMPK) 0.8.10
Wersja stabilna 64-bitowa
37.18 MB | 2023-11-25

Ilość pobrań: 6354 | W tym miesiącu: 20 | W poprzednim miesiącu: 19

Komentarze (1)
Virtual MIDI Piano Keyboard (VMPK)
avatararrow
HnauHnakrapunt | 2017.09.20 14:11
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Do sprawdzenia.
Virtual MIDI Piano Keyboard (VMPK) 0.6.2