w
googluj

CTI Text Encryption 6.0.1


CTI Text Encryption to opensource’owy, przenośny program, który zaszyfruje interesujący nas tekst, a później pozwoli na jego odszyfrowanie w swojej instancji działającej na dowolnym komputerze. Zaszyfrowany tekst jest wyświetlany jako nic nieznaczące ciągi znaków. Narzędzia można używać np. do przesyłania zakodowanych, poufnych tekstów poprzez e-mail, rozmaite chaty, komunikatory internetowe, a także do szyfrowania treści zawartych w plikach tekstowych czy dokumentach. Aplikacja koduje tekst przy pomocy algorytmu AES Rijndael z 256 bitowym kluczem szyfrującym. Dodatkowo treść można zabezpieczyć aż czterema hasłami, które są haszowane przy użyciu funkcji skrótu SHA-512. Korzystanie z kilku haseł pozwala uniknąć wymogu tworzenia silnych, długich haseł z losowymi ciągami cyfr, znaków specjalnych i liter o różnej wielkości. Hasła takie, mimo ich niewątpliwej skuteczności, ciężko zapamiętać, zaś przechowywanie tego typu informacji może być niebezpieczne. Z tego powodu twórca programu proponuje wykorzystanie czterech, niekoniecznie aż tak skomplikowanych haseł, które mogą opierać się na odpowiednich skojarzeniach myślowych, dobrze tkwiących w naszej pamięci.

Obsługa narzędzia jest intuicyjna. Interfejs podzielono na dwa pola tekstowe, dwa odpowiadające im panele z narzędziami, a także cztery pola opcjonalnych haseł. W górnym polu tekstowym (Normal Text) wklejamy lub wpisujemy tekst przeznaczony do zakodowania, następnie klikamy w przycisk Encrypt, dostępny w panelu narzędziowym po prawej stronie. W dolnym polu tekstowym (Encrypted Text) otrzymamy zakodowany tekst, który można skopiować w łatwy sposób do schowka systemowego, a z niego dalej do e-maila, okienka komunikatora internetowego, dowolnego dokumentu itp. Zaszyfrowany tekst odkodujemy poprzez wklejenie go w dolne pole tekstowe oraz kliknięcie w przycisk Decrypt. Odszyfrowana treść zostanie wyświetlona w górnym polu Normal Text. Jeżeli tekst został zabezpieczony dodatkowo hasłami, należy podać je wszystkie przy procesie deszyfrowania, inaczej w górnym polu tekstowym nie zostaną zaprezentowane żadne rezultaty. Panele narzędziowe, oprócz funkcji szyfrowania i dekodowania, oferują również przyciski pozwalające na szybkie wklejanie/kopiowanie normalnego lub zaszyfrowanego tekstu z/do schowka systemowego, a także łatwe oczyszczanie pól tekstowych i pól haseł. Poza tym w panelu narzędziowym pola Normal Text możemy wybrać rodzaj czcionki dla niezakodowanego tekstu. Warto dodać, że aplikacja wspiera znaki stosowane w niemal wszystkich językach świata.

Interfejs graficzny CTI Text Encryption składa się właściwie tylko z pojedynczego okienka, które nie wyróżnia się niczym szczególnym pod względem wizualnym. Obsługa programu nie powinna przysparzać trudności mniej zaawansowanym użytkownikom. Twórca narzędzia nie udostępnia pliku pomocy ani innych instrukcji.

Uwaga!
Program nie wymaga instalacji, wystarczy otworzyć pobrany plik wykonywalny. Narzędzie jest całkowicie przenośne i można uruchamiać je np. z pendrive'a lub dysku zewnętrznego USB.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
CTI Text EncryptionCTI Text Encryption 6.0.1
Wersja stabilna
0.82 MB | 2016-05-01

Ilość pobrań: 396 | W tym miesiącu: 6 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
CTI Text Encryption