w
googluj
pl

Tails (The Amnesic Incognito Live System) 6.3


Tails (The Amnesic Incognito Live System) to darmowy system operacyjny, który troszczy się o zachowanie jak najwyższego stopnia anonimowości i ochrony prywatności użytkownika (zwłaszcza w Internecie). Tails jest systemem typu Live - startuje wyłącznie z poziomu nośnika wymiennego, np. płyty DVD, pendrive’a, dysku zewnętrznego czy karty SD, a następnie działa tylko w pamięci RAM, kasowanej po restarcie PC. Nie pozostawia przy tym żadnych śladów na nośnikach danych podłączonych do komputera (np. na HDD). System jest oparty na Debianie i używa środowiska graficznego Gnome. Tails był wykorzystywany m.in. przez dziennikarzy komunikujących się z Edwardem Snowdenem. Nadal pozostaje cenionym rozwiązaniem zapewniającym anonimowość i ochronę prywatności w sieci, jak również omijającym cenzurę. System jest bezpośrednim spadkobiercą Incognito, dystrybucji Linuksa opartej na Gentoo.

W Tails wszystkie połączenia internetowe są szyfrowane oraz działają w sieci Tor, oferującej bardzo wysoki stopień anonimowości. Aplikacje wchodzące w skład systemu zostały skonfigurowane w taki sposób, aby zachowywały jak największą anonimowość użytkownika i chroniły jego prywatność. Chodzi m.in. o przeglądarkę WWW (Tor Browser, oparta na Mozilli Firefox), komunikator internetowy (pidgin), klienta poczty e-mail (Icedove – fork Thunderbirda), pakiet biurowy (Libre Office), edytor graficzny (GIMP). Jeżeli jakikolwiek program próbuje nawiązać połączenie bezpośrednie z Internetem, wówczas jest ono natychmiast blokowane. Warto dodać, że możliwe jest także skonfigurowanie systemu tak, aby zamiast Tora, korzystał on z sieci I2P, równie lub nawet bardziej bezpiecznej, ale posiadającej nieco odmienny charakter.

Tails zawiera zestaw zaawansowanych narzędzi kryptograficznych, odpowiedzialnych m.in. za: szyfrowanie pendrive’ów lub dysków zewnętrznych (narzędzie LUKS), wymuszanie użycia szyfrowanego protokołu HTTPS przy połączeniach z witrynami (HTTPS Everywhere - dodatek do przeglądarki), szyfrowanie i cyfrowe podpisywanie e-maili oraz dokumentów (standard OpenPGP, działa np. w kliencie e-mail, edytorze tekstu oraz eksploratorze plików), zabezpieczanie komunikacji z użyciem programów Instant Messaging (narzędzie kryptograficzne OTR), generowanie i przechowywanie haseł (menadżer haseł KeePassX), zabezpieczanie przed keyloggerami (wirtualna klawiatura Florence), obliczanie sum kontrolnych (program GtkHash), anonimizację metadanych plików (narzędzie MAT), a także niszczenie/nadpisywanie danych (program Nautilius Wipe).

W witrynie projektu zamieszczono pokaźny zbiór informacji o głównych możliwościach systemu, jego słabościach w stosunku do niektórych zagrożeń, kompletną listę aplikacji wchodzących w jego skład, instrukcje przygotowania bootowalnego nośnika z Tails (dostępne jest także narzędzie służące do tego celu) oraz bardzo rozbudowaną dokumentację (niestety brak informacji w polskiej wersji językowej).

Uwaga!
Język polski ustawiamy zaraz po pokazaniu się okienka logowania do systemu. Przy dolnej krawędzi ekranu jest dostępna belka z opcjami języka i klawiatury. Dla opcji Language trzeba wybrać "Other...", a następnie w okienku wyboru języków kliknąć w "Polski" i zaakceptować wybór.

Wymagania!
Tails wymaga procesora o architekturze x86, przynajmniej 2 GB pamięci RAM i ponad 1 GB przestrzeni dyskowej na nośniku wymiennym.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.9 (28 głosów)

Strefa Download programu
Tails (The Amnesic Incognito Live System)Tails (The Amnesic Incognito Live System) 6.3
Wersja stabilna
1396 MB | 2024-05-16

Ilość pobrań: 2229 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 16

Komentarze (0)
Tails (The Amnesic Incognito Live System)