w
googluj
pl

Drag'n'Crypt ULTRA 2.3.9


Drag'n'Crypt ULTRA to darmowy, niewielki program, który pozwala na szybkie zaszyfrowanie wybranego pliku, tak aby nieautoryzowana osoba nie mogła go uruchomić czy uzyskać dostępu do jego zawartości. Plik można odszyfrować dopiero po podaniu właściwego hasła (tylko za pomocą programu). Szyfrowanie jest realizowane przy użyciu algorytmu Twofish. Drag'n'Crypt ULTRA obsługuje każdy typ plików.

Proces ochrony najłatwiej rozpocząć od przeciągnięcia wybranego pliku z Eksploratora Windows czy Pulpitu do niewielkiego okienka programu (tzw. strefy zrzutu), które jest wyświetlane zawsze na wierzchu okien innych aplikacji. Po tej akcji zostanie wywołane kolejne okienko, pozwalające na ustalenie hasła (wielkość liter jest rozróżniana automatycznie), zmierzenie jego siły oraz opcjonalne wyświetlenie znaków wchodzących w jego skład. Gdy już stworzymy wystarczająco mocne hasło, możemy albo przystąpić do szyfrowania, albo przed jego uruchomieniem zdecydować się jeszcze na usunięcie czy zniszczenie oryginalnego, niezakodowanego pliku. Zaszyfrowany plik (w formacie DCU) pojawi się w lokacji oryginału. Operację deszyfrowania przeprowadzamy w podobny sposób – należy przenieść zakodowany plik do strefy zrzutu, podać prawidłowe hasło, opcjonalnie włączyć kasowanie/niszczenie zaszyfrowanego pliku, po czym uruchomić dekodowanie. Oprócz strefy zrzutu dostępne jest również okno Ulubione, do którego będziemy w stanie przeciągnąć większą liczbę plików i następnie szybko zaszyfrować albo odkodować cały ich zbiór. Dostęp do funkcji związanych z działaniami na ulubionych plikach można uzyskać za pomocą menu kontekstowego strefy zrzutu lub menu kontekstowego ikonki programu wyświetlanej w obszarze powiadomień.

Menu kontekstowe (strefy i ikonki w zasobniku) oferuje również dostęp do ustawień narzędzia – zdecydujemy w nich o aktywacji niszczenia plików (nadpisywanie w wybranej liczbie cykli), automatycznym szyfrowaniu/dekodowaniu plików w Ulubionych, stopniu przeźroczystości okna strefy zrzutu, a także skojarzeniu programu z plikami DCU oraz uruchamianiu go w trybie zminimalizowanym (do zasobnika systemowego), Poza tym ustawienia pozwalają na skorzystanie z funkcji HotRegion (strefa zrzutu pojawia się tylko wtedy, gdy umieścimy kursor myszki przy wybranej krawędzi ekranu) i wprowadzenie opcji szyfrowania do menu kontekstowego Eksploratora Windows.

Interfejs graficzny Drag'n'Crypt ULTRA jest bardzo skromny wizualnie, jednak za to intuicyjny w obsłudze. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni opanować zasady korzystania z programu w krótkim czasie. W witrynie producenta zamieszczono instrukcję (PDF w dziale Dokumentation), samouczek wideo dla funkcji HotRegion oraz informacje w formie FAQ. Podręcznik, turtorial i porady są dostępne tylko w języku niemieckim.

Uwaga!
Program nie wymaga instalacji i może być używany jako aplikacja typu Portable.

Wymagania!
Jeżeli chcemy zaszyfrować plik o bardzo dużym rozmiarze, musimy liczyć się ze sporym użyciem zasobów pamięci RAM (niezależnie od ilości pamięci w systemie, program użyje około połowy jej wolnych zasobów). W takim wypadku twórca narzędzia zaleca wykorzystanie innych programów szyfrujących, w mniejszym stopniu obciążających pamięć przy pracy z dużymi plikami.
Opcje skojarzenia plików DCU z Drag'n'Crypt ULTRA oraz integracji narzędzia z menu kontekstowym Eksploratora Windows będą dostępne dopiero po uruchomieniu programu jako administrator.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (2 głosów)

Strefa Download programu
Drag'n'Crypt ULTRADrag'n'Crypt ULTRA 2.3.9
Wersja stabilna
0.58 MB | 2015-01-25

Ilość pobrań: 386 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Drag'n'Crypt ULTRA