w
googluj

Fort 5.0


Fort to niewielki program do szyfrowania plików i folderów przy pomocy 256-bitowego AES. Jest bardzo prosty w obsłudze, dzięki bezpośredniej integracji z powłoką systemową (szyfrowanie i deszyfrowanie uruchamiamy wprost z menu kontekstowego danego folderu lub pliku w eksploratorze systemowym) oraz uproszczeniu konfiguracji do zaledwie kilku dostępnych opcji.

Wszystkie szyfrowane elementy kodować można własnym, lub automatycznie generowanym hasłem. Podczas jego wpisywania jesteśmy na bieżąco informowani o sile wprowadzonej sekwencji liter (podobnie, jak często ma to miejsce w internetowych serwisach, na przykład podczas zakładania konta skrzynki pocztowej). Na tym etapie można również korzystać z klawiatury ekranowej, by wyeliminować ewentualność przechwycenia przycisków klawiatury przez szpiegowskie oprogramowanie (keylogger).

Dodatkowym atutem opisywanej aplikacji jest szybkość jej uruchamiania i działania. Integracja z systemowym menu kontekstowym jest na tyle sprawna, że włączenie okienka szyfrowania jest niemal natychmiastowe. Samo szyfrowanie również, choć w tym wypadku będzie ono oczywiście zależne od wielkości danego pliku oraz w konsekwencji wydajności naszego sprzętu (głównie procesora). Warto zwrócić uwagę, iż operacja szyfrowania domyślnie tworzy zakodowaną kopię wybranego pliku, nie usuwając oryginału. To bardzo dobre rozwiązanie, które w razie ewentualnych problemów z rozszyfrowywaniem danych (których podczas testów nie doświadczyliśmy), pozwoliłoby uniknąć problemów – kopie oryginalnych plików możemy przechowywać w innej, bezpiecznej lokalizacji.

Ustawienia aplikacji pozwalają skontrolować działanie powiadomienia o szyfrowaniu zakończonym sukcesem, zmienić wspomnianą wyżej opcję domyślnego tworzenia kopii kodowanego pliku oraz aktywować możliwość używania haseł uznanych przez program za niewystarczająco skomplikowane. Podsumowując, program jest znakomitą propozycją bardzo prostego w obsłudze i skutecznego rozwiązania do szyfrowania plików na domowe potrzeby. Mając na uwadze jego wszystkie atuty, trudno o równie zaskakującą (w pozytywnym znaczeniu) konkurencję.
Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (4 głosów)

Strefa Download programu
FortFort 5.0
Wersja stabilna
5.51 MB | 2018-10-26

Ilość pobrań: 427 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 6

Komentarze (0)
Fort