w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 665
Wszystkich postów: 939227
Wszystkich tematów: 139004

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7814 dni

Csound 6.12.0


Csound to język programowania/kompilator dźwięku i jednocześnie system oferujący ogromne możliwości w zakresie komputerowego syntezowania audio oraz przetwarzania sygnałów dźwiękowych. Csound, napisany w języku C, został stworzony w Massachusetts Institute of Technology w połowie lat 80 dwudziestego wieku. Twórcą języka jest naukowiec i kompozytor Barry Vercoe, który oparł Csound na swoim wcześniejszym projekcie – Music 11, z kolei bazującym na modelu oprogramowania Music-N. Csound, rozwijany następnie przez wielu różnych programistów, stał się jednym z najpopularniejszych kompilatorów audio. Był i ciągle jest wykorzystywany przy tworzeniu utworów należących do rozmaitych gatunków muzycznych. Csound to oprogramowanie wieloplatformowe o otwartym źródle, funkcjonujące m.in. w systemach Windows, DOS, Linuks, Mac OS czy Android.

Csound działa w wierszu poleceń, tak więc nie posiada GUI i nie jest zbyt intuicyjny w obsłudze. Przygotowano jednak wiele front endów czy też IDE, które oferują interfejsy graficzne dla opisywanego programu. Jednym z nich jest CsoundQt, instalowany razem z Csound. Wśród oprogramowania z grupy MUSIC-N, Csound zawiera najbardziej rozbudowany zestaw tzw. generatorów jednostek (zwanych także ugenami), które są kodami odpowiadającymi za projektowanie algorytmów syntezy audio i przetwarzania sygnałów dźwiękowych.

Możliwości języka pozwalają m.in. na renderowanie audio w trybie offline, przetwarzanie dźwięku płynącego na żywo i syntezowanie go w locie (także dźwięk orkiestry czy jej poszczególnych instrumentów) oraz wykorzystanie różnych narzędzi syntezy i modyfikacji audio (w tym specjalnych filtrów i rozwiązań związanych ze spektrum dźwięku). Działanie programu można kontrolować poprzez MIDI, protokół OSC albo API. Csound jest w tej chwili dostępny jako biblioteka z własnym API, całkowicie modularna i rozszerzalna, oferująca na przykład wsparcie dla wtyczek LADSPA, DSSI oraz VST. Od wersji 6 możliwa jest praca z użyciem wielu procesorów i ich rdzeni/wątków. Csound jest przeznaczony wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników, rozbudowaną dokumentację można znaleźć w witrynie projektu.

Aplikacja Csound dostępna jest również dla systemu Android.

Uwaga!
Program przeznaczony dla systemów 64-bitowych.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (2 głosów)

Strefa Download programu
CsoundCsound 6.12.0
Wersja stabilna
49.7 MB | 2018-12-27

Ilość pobrań: 180 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 4

Komentarze (0)
Csound