w
googluj

CudaText 1.67.0.0


CudaText to notatnik przeznaczony dla programistów, wyposażony w wiele mechanizmów i funkcji ułatwiających pracę z kodem. Specyfika przypomina więc bardziej rozbudowane narzędzia pokroju Notepada++, niż typową aplikację do tworzenia notatek. Program umożliwia kolorowanie składni wielu języków, łącznie ponad 180 rodzajów, w tym C, C++, Javy, JavaScriptu, HTML-a, CSS-a, PHP, Pythona, XML-a i wielu innych. Interfejs jest prosty, dzięki czemu całą uwagę można skupić na tworzonym kodzie, nie zaś zastanawianiu się, w jaki sposób dostać się do konkretnych funkcji w programie.

Chociaż program jest wieloplatformowy, uruchomiony na każdym urządzeniu wygląda praktycznie tak samo. Producent zadbał więc o możliwość zmiany kolorystyki interfejsu o raz sposobu kolorowania składni, wykorzystując jeden z kilku motywów. Pozwoli to dopasować wygląd aplikacji do gustu użytkownika. Interfejs podzielony został na karty, dzięki czemu łatwo można przełączać się pomiędzy kolejnymi plikami uruchomionymi w ramach tego samego projektu (znacznie przyspieszy to na przykład jednoczesne uzupełnianie zawartości plików HTML oraz CSS podczas tworzenia stron internetowych). Wszystkie uruchomione w danej chwili dokumenty można również przeglądać na typowym drzewie, które znajduje się po lewej stronie od edytora. Podobnie, jak w przypadku chociażby wspominanego już Notepada++, również tutaj na dole ekranu znajdziemy podstawowe statystyki oraz możliwość wskazania programowi, w jaki sposób ma kolorować składnię.

Niestety program zalicza również dwie wpadki. Pierwszą z nich jest sposób konfiguracji całego narzędzia. Odbywa się to tekstowo, z poziomu pliku JSON. Ten jest oczywiście czytelny i dla programistów, do których w końcu opisywana aplikacja jest kierowana, nie będzie wyzwaniem, jednak mimo to, naszym zdaniem dużo lepiej sprawdziłyby się typowe „ustawienia” z interfejsem graficznym. Drugi mankament zahacza o nawigację: wiele opcji na pasku narzędzi znajduje się w kolejnych poziomach rozwijanych menu, co podczas częstego sięgania do danych opcji może być męczące, bo stosunkowo czasochłonne.

Uwaga!
Po rozpakowaniu pliku archiwum, program nie wymaga instalacji.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
CudaTextCudaText 1.67.0.0
Wersja stabilna 32-bitowa
10.11 MB | 2018-12-16
CudaText 1.67.0.0
Wersja stabilna 64-bitowa
11.11 MB | 2018-12-16

Ilość pobrań: 342 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 9

Komentarze (0)
CudaText