w
googluj

PngOptimizer 2.5.1


PngOptimizer to niewielki, open-source'owy program, który optymalizuje rozmiar plików PNG poprzez usuwanie z nich niepotrzebnych lub błędnych informacji. Dzięki temu procesowi, obrazy PNG zajmują mniej przestrzeni na nośniku danych, wczytują się szybciej na stronach WWW, a także są przesyłane do różnych serwisów w krótszym czasie. Dodatkowo program potrafi konwertować pliki GIF, BMP oraz TGA na format PNG (z jednoczesną optymalizacją wynikowych PNG). Warto wspomnieć o wsparciu dla konwersji animowanych GIF-ów na animowane obrazy PNG (AGIF na APNG). Kolejna funkcja PngOptimizer to tworzenie zrzutów graficznych z całości ekranu (znów w formacie PNG, skrót klawiaturowy - Print Screen) i następnie optymalizowanie tak pozyskanych obrazów (po wklejeniu ich do okna roboczego narzędzia). PngOptimizer przeprowadza wyżej wymienione operacje na wielu plikach jednocześnie, modyfikując je w pojedynczym zadaniu (przetwarzanie wsadowe).

Obrazy, które chcemy zoptymalizować, wystarczy przeciągnąć z Eksploratora Windows do okienka programu. Operacje konwersji i zmiany rozmiarów plików są przeprowadzane automatycznie, zaraz po tym, jak interesujące nas obrazy trafią do obszaru roboczego. Menu kontekstowe PngOptimizer pozwala na skonfigurowanie ustawień optymalizacji i konwersji, zdefiniowanie zasad tworzenia zrzutów ekranu, wklejanie zrzutów do obszaru roboczego (także przy użyciu skrótu Ctrl+V), otwieranie katalogu zrzutów w Eksploratorze Windows, a także wyświetlanie okienka narzędzia zawsze na wierzchu okien innych aplikacji.

W opcjach optymalizacji i konwersji zdecydujemy się na: tworzenie backupów źródłowych plików PNG (program umieszcza nowe, zoptymalizowane obrazy w tym samym katalogu, co oryginały), zachowanie przeplotu i znaczników daty/czasu w pliku wynikowym, unikanie szarości i prostej przeźroczystości (powodują błędy wyświetlania PNG w Internet Explorer 6), a także ignorowanie animowanych GIF-ów. Możliwe jest usunięcie lub zachowanie koloru tła PNG, jak również wymuszenie dowolnego koloru tła. Na podobnej zasadzie można usunąć, zachować, lub dodać metadane EXIF oraz informacje o wymiarach fizycznych obrazu (ilość pikseli na cal czy metr).

Ustawienia odnoszące się do zrzutów ekranu pozwalają na wybranie katalogu docelowego dla zrzutów, aktywację monitu z prośbą o podanie nazwy zrzutu (tylko przy wklejeniu go do okna programu) oraz zastosowanie jak najwyższej redukcji rozmiarów na pliku zrzutu ekranu.

Interfejs graficzny PngOptimizer jest bardzo skromny wizualnie. Mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć żadnych kłopotów z obsługą programu. Twórca nie przygotował pliku pomocy ani innych instrukcji.

Uwaga!
Program nie wymaga instalacji i właściwie może być używany jako aplikacja typu Portable, chociaż przechowuje ustawienia na dysku systemowym. W razie potrzeby można pobrać również wersję przenośną pozbawioną tej wady i dostosowaną do formatu PortableApps.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
PngOptimizerPngOptimizer 2.5.1
Wersja stabilna 32-bitowa
0.15 MB | 2017-09-24
PngOptimizer 2.5.1
Wersja stabilna 64-bitowa
0.17 MB | 2017-09-24

Ilość pobrań: 192 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
PngOptimizer