w
googluj
pl

mtPaint 3.40


mtPaint to darmowy (licencja open source), rozbudowany program graficzny, w którym można tworzyć i edytować grafikę rastrową. Program ma niewielkie rozmiary i naprawdę niskie wymagania sprzętowe, ale oferuje bogaty zestaw możliwości w zakresie rysowania/malowania czy obróbki obrazu. Warto również dodać, że wspiera tablety graficzne. Odpowiednie wersje mtPaint przygotowano dla systemów Windows i Linuks.

W pracy nad grafiką możemy korzystać z kilku typów palet barw (RGB 24-bit, skali szarości oraz palety indeksowanej), a także tworzyć, edytować i wczytywać/zapisywać palety kolorów oraz realizować na nich rozmaite akcje, np. kwantyzację czy zamianę barw, podnoszenie wartości kolorów, scalanie duplikujących się barw, dithering. Możliwy jest zarówno wybór koloru wypełnienia, jak i koloru tła dla wybranego narzędzia rysowniczego czy obiektu utworzonego za jego pomocą. mtPaint pozwala na pracę z warstwami (do 100) oraz kanałami (obrazu, Alfa, zaznaczenia, maski i progu). Dostępne są np. różne ustawienia mieszania i przeźroczystości warstw. Można wyłączać/włączać kanały, zapisywać je i wczytywać (jako pliki zewnętrzne graficzne), usuwać kanały czy konfigurować powłoki kanałów. W programie skorzystamy z różnych trybów rysowniczych – trybu kontynuacji pociągnięć pędzlem, trybów przeźroczystości, zabarwienia, wyboru koloru, mieszania barw oraz dezaktywacji masek.

mtPaint oferuje zestaw podstawowych czy mniej podstawowych narzędzi rysowniczych i edycyjnych, w którym znajdziemy pędzel/ołówek, linię prostą/łamaną, tzw. wiadro z farbą, gradient, narzędzia zaznaczania grafiki (w tym lasso i zaznaczenia eliptyczne czy wielokątne), narzędzia wprowadzania tekstu, narzędzia kreślenia wypełnionych obiektów (elips i prostokątów) albo ich obwódek, narzędzia kopiowania, wklejania, obracania i odwracania zaznaczonej grafiki, narzędzia smużenia, klonowania i trasowania (wektoryzacji) obrazu. Program zaopatrzono w spory zestaw końcówek i wzorków pędzla (około 80 pozycji). Dostępne jest narzędzie zoomu (od 10% do 2000%), wyświetlające siatkę pikseli przy wysokim poziomie powiększenia. Skorzystamy również z funkcji kadrowania obrazu, zmiany wymiarów płótna oraz skalowania płótna za pomocą kilku metod. Zestaw filtrów i efektów pozwala na użycie różnych transformacji kolorów, odwrócenie barw, posteryzację, zastosowanie skali szarości, wykonywanie transformacji izometrycznych na zaznaczonej grafice, skorzystanie z wyszukiwania krawędzi oraz efektów wyostrzania, wzmocnienia, wygładzania rozmycia gaussowskiego, rozmycia Kuwahara-Nagao, różnicy rozmyć Gaussa, wytłaczania, dyletacji i erozji.

W mtPaint możemy rozdzielić obszar roboczy na dwie części o układzie pionowym albo poziomym – w każdej z nich wyświetlany jest ten sam obraz w różnych stopniach zoomu. Program oferuje także okienko nawigacyjne (z miniaturowym podglądem płótna), pozwalające na szybkie przechodzenie do wybranych części powiększonego obrazu. Wśród ciekawszych funkcji mtPaint można jeszcze wymienić: wieloelementowy schowek (przechowuje skopiowane elementy i pozwala na wklejanie wybranych z nich na płótno), historię modyfikacji z funkcjami wielopoziomowego cofania i ponawiania zmian, możliwość nagrywania animacji GIF (na bazie akcji pozycjonowania warstw czy podnoszenia kolorów obrazu), eksport grafiki do obrazów ASCII Art, funkcję eksportowania kolejnych modyfikacji obrazu do osobnych plików. Warto dodać, że program można obsługiwać przy pomocy skrótów klawiatury.

mtPaint otwiera i zapisuje pliki w następujących formatach graficznych: BMP, GIF (w tym tworzenie i zapis animowanych GIF-ów), JPEG, LSS, PNG, TGA, TIFF, XPM, XBM. Obrazy wczytamy także przy użyciu metody „przeciągnij i upuść”.

Interfejs graficzny mtPaint być może nie zachwyca wizualnie, ale jest wysoce konfigurowalny. Niektóre funkcje programu są obsługiwane w dość nietypowy sposób, tak więc użytkownicy rozpoczynający przygodę z narzędziem raczej powinni zapoznać się dokumentacją online (w języku angielskim).
Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.7 (3 głosów)

Strefa Download programu
mtPaintmtPaint 3.40
Wersja stabilna
5.87 MB | 2015-09-25

Ilość pobrań: 195 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
mtPaint