w
googluj

MetaX 2.76.0


MetaX to narzędzie pozwalające na dodawanie metadanych do rozmaitych materiałów wideo, np. filmów, seriali i show telewizyjnych czy klipów muzycznych. Program sprawi, że pliki wideo zostaną zaopatrzone w bardzo obszerny zestaw tagów, co z pewnością wpłynie na czytelność i uporządkowanie naszej kolekcji multimediów, a także pozwoli na wyświetlenie metadanych przy nagraniach wideo odtwarzanych m.in. za pomocą iTunes, Apple Front Row czy Apple TV. Aplikacja, bazując na nazwie pliku wideo, jest w stanie odnaleźć cały szereg odnoszących się do niego metadanych, wyszukując je w głównych serwisach zawierających informacje o filmach, serialach i show telewizyjnych albo teledyskach. Obsługiwane są TVDB, TheMovieDB, Amazon, tagChimp, IMDB oraz Yahoo Movies. W programie można także w łatwy sposób wyszukać oceny przyznane wybranemu materiałowi wideo w kilku państwach (USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Kanada, Australia).

Przy pomocy paru kliknięć myszki na wynikach pochodzących ze wspomnianych wyżej serwisów, wprowadzimy odpowiednie informacje do pól edycji metadanych. Dostępna jest także opcja Auto Tag, dzięki której program automatycznie przeszukuje serwisy multimedialne i uzupełnia pola metadanych rezultatami najbardziej pasującymi do wybranego materiału wideo. Oczywiście w każdej chwili możemy również edytować i wprowadzać nowe metadane według własnego uznania (w tym nowe gatunki filmowe itp.). Program pozwala na otagowanie wielu plików wideo w pojedynczym zadaniu, wystarczy dodać je do kolejki operacyjnej - jest to funkcja użyteczna zwłaszcza w wypadku licznych epizodów seriali. Narzędzie obsługuje pliki MP4, M4V, MOV, AVI, MKV, WMV oraz QuickTime. MetaX potrafi automatycznie uaktualniać informacje o materiałach wideo obecnych w bibliotekach iTunes i Movie Library (program stworzony przez autorów MetaX). Oprócz tego możliwy jest również import metadanych z plików XML aplikacji MyMovies lub z plików NFO programu MovieJukeBox.

W programie możemy skopiować metadane z wybranych plików wideo do kolejnych nagrań, posortować tagi pomiędzy filmami dostępnymi w kolejce, skorzystać z archiwum gotowych wzorców metadanych, użyć zbioru (tzw. preset) przygotowanych wcześniej tagów, przechwycić klatkę obrazu z nagrania wideo (moduł Frame Grabber) i stworzyć z niej np. plakat filmowy, odwiedzić witrynę IMDB z informacjami o pliku wideo, a także obejrzeć otagowany materiał (funkcja Watch). Zapis metadanych w plikach wideo uruchamiamy poprzez kliknięcie w przycisk Write Queue (zapisz kolejkę).

Jeżeli chodzi o typy metadanych, dostępny jest cały zestaw podstawowych oraz zaawansowanych znaczników, m.in.: okładka/plakat, tytuł, artysta/autor, ocena, rating kontroli rodzicielskiej, gatunek, krótki i długi opis, rodzaj wideo (film, serial/show, klip muzyczny, żaden), informacja o rozdzielczości HD, reżyser, producent, obsada, scenarzysta, prawa autorskie, album, artysta muzyczny, studio filmowe/muzyczne, tagi TV (nazwa serialu/show, sezon, ID epizodu, hasz epizodu, sieć TV), rozdziały filmu, a także właściwości podcastu strumieniującego wideo (URL, URL epizodu, kategoria, słowa kluczowe, kodowanie, nr utworu muzycznego i płyty, komentarz, Catalog ID, inne parametry).

Interfejs graficzny programu nie wygląda zbyt nowocześnie, jednak jest czytelny i łatwy w obsłudze. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni opanować w krótkim czasie główne funkcje aplikacji. W razie problemów, można skorzystać z pliku pomocy, odwiedzić forum związane z programem, a także obejrzeć samouczki wideo dostępne w YouTube (odnośniki znajdują się w witrynie twórców narzędzia).

Ograniczenia!
Wersja demo nie pozwala na zapisywanie metadanych w plikach wideo. Możliwe jest wyszukanie i wyświetlenie metadanych dla maksymalnie 5 nagrań. Aby znieść te ograniczenia, należy nabyć licencję na pełną wersję programu za pośrednictwem witryny producenta.

Wymagania!
Instalacja programu w Windows 8 jest możliwa, gdy w sekcji Programy i Funkcje włączymy działanie bibliotek .NET Framework 3.5.

Licencja: Shareware (testowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (3 głosów)

Strefa Download programu
MetaXMetaX 2.76.0
Wersja stabilna
18.38 MB | 2021-03-08

Ilość pobrań: 1598 | W tym miesiącu: 38 | W poprzednim miesiącu: 22

Komentarze (0)
MetaX