w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 423
Wszystkich postów: 938540
Wszystkich tematów: 138741

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7811 dni
pl

Brave Browser 1.67.119


Brave Browser to opensource’owa przeglądarka internetowa, która oferuje innowacyjne podejście do zasad wyświetlania i blokowania reklam w witrynach WWW. W swoim domyślnym trybie działania, przeglądarka blokuje treści reklamowe w danej witrynie, zaś w zamian prezentuje niewielką ilość nieinwazyjnych reklam swoich partnerów. Właściciel witryny może również zostać partnerem projektu i w ten sposób wyświetlać dowolne treści reklamowe w przeglądarce, o ile będą one dostosowane do wymogów Brave Browser (w zakresie nieinwazyjności, braku trackerów śledzących aktywność użytkownika itp.). Warto dodać, że przeglądarka po części wspiera model Acceptable Ads znany z AdBlocka Plus. W zgodzie z tym modelem, autorzy przeglądarki m.in. nie zamierzają wyświetlać inwazyjnych reklam oraz dopuszczać trackerów w zamian za korzyści finansowe od właściciela witryny.

Użytkownicy przeglądarki oraz jej partnerzy (witryny współpracujące z projektem i wyświetlające reklamy zgodnie z jego założeniami) otrzymują do dyspozycji wirtualny portfel, do którego spływa co miesiąc odpowiedni procent całkowitego zysku z wyświetlania reklam. W wypadku użytkownika jest to 15%, taki sam procent otrzymują również autorzy Brave Browser. Ponadto użytkownik może przekazać wybraną część zysków na rzecz swoich ulubionych witryn (o ile są one partnerami projektu), a wówczas nie będzie już musiał oglądać w nich treści reklamowych projektu. Transakcje finansowe są realizowane przy pomocy serwisu BitGo (płatności w bitcoinach).

Wyżej wymieniony został tylko domyślny tryb działania przeglądarki. W razie potrzeby można zdecydować się na absolutne blokowanie reklam i rozwiązań śledzących – bez wyświetlania treści reklamowych partnerów Brave Browser (i bez zarobków). Oprócz tego możliwe jest również całkowite dezaktywowanie blokowania/zastępowania reklam oraz funkcji troszczących się o prywatność użytkownika.

Jeżeli chodzi o ochronę prywatności użytkownika oraz bezpieczeństwo systemu, blokowane są śledzące trackery i ciasteczka Third-party, a także reklamy rozsiewające złośliwe oprogramowanie (tzw. malvertising). Poza tym przeglądarka wymusza użycie szyfrowanego protokołu HTTPS podczas przeglądania witryn (zintegrowane rozszerzenie HTTPS Everywhere). W tym momencie należy dodać, że Brave Browser lokalnie gromadzi ogromną ilość danych o działaniach użytkownika w Internecie. Reklamy projektu są wyświetlane i targetowane właśnie na podstawie tych danych, co jest znacznie skuteczniejsze niż dopasowywanie reklam do użytkownika w oparciu o trackery czy ciasteczka Third-party. Twórcy przeglądarki zapewniają jednak, że pozyskane informacje są zakodowane po stronie lokalnego PC i sami w ogóle nie mają do nich dostępu (brak klucza do odszyfrowania danych). Przeglądarka decyduje o targetowaniu reklam poprzez wysyłanie anonimowych sygnałów do witryn. Za każdym razem jest ujawniana tylko niewielka ilość zgromadzonych informacji, tak aby nie można było zidentyfikować użytkownika na podstawie unikalnych tagów. Poza tym użytkownik ma pełną kontrolę nad zawartością historii przeglądarki. Warto jeszcze wspomnieć o możliwości synchronizowania danych pomiędzy różnymi urządzeniami (np. PC a smartfonem) przy pomocy modułu Brave Vault. Również w tym wypadku historia aktywności użytkownika Brave Browser pozostaje zaszyfrowana, a informacje z niej pozyskiwane są wysoce anonimowe.

Brave Browser została stworzona przez Brendana Eicha, współzałożyciela fundacji Mozilla oraz autora języka JavaScript. Przeglądarka jest dostępna w wersjach dla systemów Windows, Mac OS X, Linuks, iOS oraz Android. Wersja dla Windows bazuje na kodzie Chromium oraz frameworku Electron. Brave Browser jest intuicyjna w obsłudze, posiada elegancki interfejs graficzny oraz oferuje funkcje typowe dla nowoczesnej przeglądarki WWW (np. mechanizm kart, pasek i menadżer zakładek, omniboks itd.). W witrynie projektu udostępniono m.in. dział FAQ, w którym można znaleźć szczegółowe informacje o zasadach blokowania/zastępowania treści reklamowych, zarabianiu na wyświetlanych reklamach oraz ochronie prywatności użytkownika.

Uwaga!
W chwili tworzenia opisu przeglądarka jest jeszcze w fazie wczesnego rozwoju, tak więc na razie nie zawiera zbyt wielu funkcji, w tym niektórych wymienionych w opisie (autorzy planują wprowadzić je w nadchodzących wersjach).

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.4 (48 głosów)

Strefa Download programu
Brave BrowserBrave Browser 1.67.119
Wersja stabilna 32-bitowa
1.21 MB | 2024-06-19
Brave Browser 1.67.119
Wersja stabilna 64-bitowa
1.21 MB | 2024-06-19
przejdź Brave Browser dla Android

Ilość pobrań: 8117 | W tym miesiącu: 77 | W poprzednim miesiącu: 136

Komentarze (7)
Brave Browser
avatararrow
kozak795 | 2018.12.02 17:21
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
całkiem dobrze działa na starym komputerze z 1 GB RAM, jak na przeglądarkę z Chromium, ale czemu zajmuje ponad 400 MB na dysku, w dodatku nie wiele czasu po wersji rozwojowej
Brave Browser 0.56.15
| Komentarz został wyminusowany | wyświetl
| Komentarz został wyminusowany | wyświetl
avatararrow
~kiolo | 2017.02.09 04:54
8 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Autor polskiej wersji językowej tego wynalazku powinien czym prędziej odświeŻyć sobie ortografię języka polskiego. Jak można wysłać na serwer i do ludzi wersję z błędami ortograficznymi?! Odświerz? Serio?
Brave Browser 0.13.1
| Komentarz został wyminusowany | wyświetl
avatararrow
Jacenty | 2016.03.06 15:41
8 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Niezbyt ciekawa ta przeglądarka, jak na razie, zobaczymy dalej...?
Brave Browser 0.8.0 Developer Version 64-bit
avatararrow
~Janusz | 2016.02.24 12:16
8 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Nie zainstalujesz tej przeglądarki na WinXP.
Brave Browser 0.7.15 Developer Version 64-bit