w
googluj
pl

Brave Browser 1.8.112


ico
Brave Browser to przeglądarka internetowa dostępna dla urządzeń z systemem operacyjnym Android. Oprócz tego są wersje dla iOS, Maca, Windowsa oraz Linuxa. Jak podają jej twórcy, nawet 60% czasu potrzebnego na wczytanie strony internetowej wynikać może z obsługi samej technologii wstrzykującej reklamy w różne miejsca layoutu, zaś 20% owego czasu jest rezultatem wczytywania rzeczy, które chcą się czegoś dowiedzieć o użytkowniku. Postanowili więc temu przeciwdziałać i w związku z tym wyróżniającą cechą ich przeglądarki jest to, że automatycznie blokuje reklamy i chroni przed możliwością śledzenia użytkownika. Zaimplementowali również m.in. automatyczne (gdzie to możliwe) przekierowywania stron do protokołu HTTPS (szyfrowanej wersji HTTP), wykorzystując do tego rozszerzenie HTTPS Everywhere (dostępne również dla niektórych innych przeglądarek: Chrome, Firefox, Opera).

Warto również wspomnieć o Brave Payments. Jest to usługa mikropłatności przy użyciu wirtualnej waluty BitCoin, której zadaniem jest automatyczne i prywatne opłacanie ulubionych stron odwiedzanych przez użytkownika. Kto wie, czy nie jest to o wiele ważniejszy aspekt całego przedsięwzięcia twórców tej przeglądarki. Ich zamierzeniem nie jest bowiem ogołacanie autorów witryn poprzez siłowe usuwania reklam z widoku, jak czynią to w końcu wszystkie adblockery. Z jednej strony chcą usunięcia tradycyjnych reklam, które POŚREDNICZĄ w internetowym biznesie, natomiast z drugiej strony chcą dać użytkownikowi możliwość BEZPOŚREDNIEGO wspierania autorów tych treści internetowych, które są tego warte. (Ważna uwaga: w chwili pisania tego tekstu omawiana funkcja jest w fazie beta i dostępna na razie wyłącznie w desktopowych wersjach Brave).

Przejdźmy do cech typowo przeglądarkowych. Brave to aplikacja open-source'owa, a jej kod źródłowy dostępny jest w serwisie GitHub. Bazuje na projekcie Chromium, która stanowi również fundament m.in. dla Google Chrome. Oznacza to, że użytkownicy znający Chrome dla Androida z największą łatwością odnajdą się w interfejsie Brave. Można nawet powiedzieć, w największym skrócie, że Brave to po prostu Chrome ze zmianami w zakresie bezpieczeństwa i prywatności użytkownika. Użytkownik otrzymuje szeroki zakres funkcji, w tym m.in. obsługę historii oraz zakładek ulubionych stron (aczkolwiek, niestety, bez możliwości ich zaimportowania). Pewnym minusem tego rozwiązania jest jednak to, że sama instalacja przeglądarki wymaga ponad 100 MB, tak więc, podobnie jak Chrome, nie jest więc za lekka. Nie ma jednak problemów np. z oglądaniem filmów z YouTube, jak to jest w niektórych innych przeglądarkach.

Podsumowując, Brave Browser to nietypowy projekt przeglądarki internetowej dostępnej na wszystkie najbardziej znane platformy; wersja dla Androida działa bardzo dobrze. Blokuje reklamy itd., ale cele twórców wykraczają poza tradycyjne mechanizmy obrony i chcą oni wręcz zrewolucjonizować internet dając użytkownikom szansę wnoszenia drobnych opłat autorom ulubionych serwisów. Czy to się powiedzie? Nie wiadomo, ale smaczku całej sprawie dodaje fakt, że szefem ekipy Brave jest Brendan Eich, twórca jednego z najbardziej znanych języków programowania na świecie i jednocześnie języka będącego, de facto, standardem programowania w internecie - JavaScriptu.

Uwaga!
Dostępna jest wersja tego programu dla systemu Windows

Wymagania!
Android 4.1 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.2 (6 głosów)

Strefa Download programu
Brave BrowserBrave Browser dla Android
2020-05-25
przejdź Brave Browser dla Windows

Ilość pobrań: 462 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
Brave Browser