w
googluj
pl

Fritzing 0.9.3 Beta


Fritzing to znakomite oprogramowanie pozwalające początkującym elektronikom na wygodne rysowanie schematów i projektowanie płytek PCB ich pierwszych urządzeń elektronicznych. Zostało stworzone głównie z myślą o użytkownikach Arduino, jednak bogata baza aplikacji pozwala wykorzystywać inne liczne mikrokontrolery AVR.

Program charakteryzuje się bardzo przyjazną obsługą. Cały proces generowania nowych schematów w zamyśle powinien przebiegać w kolejności, którą dyktują kolejne karty aplikacji. Na początku należy więc wybrać elementy, których użyliśmy tworząc prototyp urządzenia, na przykład na płytce stykowej. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie dla mniej zaawansowanych użytkowników, ponieważ pozwala na ostateczne wygenerowanie schematu bez wiedzy, jak technicznie powinny zostać oznaczone poszczególne układy.

W tym trybie wystarczy przeciągać kolejne elementy z bardzo bogatej listy faktycznie istniejących urządzeń (znajdują się wśród nich między innymi elementy pasywne, a więc rezystory, kondensatory, przyciski itp., ale również bardziej zaawansowane moduły, takie jak gotowe płytki z interfejsami komunikacyjnymi czy kontrolerami). Należy zwrócić uwagę, iż każdy element może być dodatkowo edytowany pod kątem opisu czy zastosowanych wartości.

Po stworzeniu tego typu schematu, program jest już w stanie pomóc nam wyrysować rysunek techniczny naszego układu. Wszystkie elementy i ich połączenia automatycznie są przenoszone z rysunku płytki prototypowej na szkic. Możemy na tym etapie samodzielnie wytyczyć optymalne trasy dla przewodów, lub skorzystać z wbudowanej w program funkcji, która zrobi to automatycznie, próbując jak najlepszego rozwiązania zadaną ilość razy.

W identyczny sposób przebiega generowanie płytki PCB. Fritzing generuje najlepsze możliwe ścieżki oraz otwory przelotowe, aby ostatecznie dać użytkownikowi do dyspozycji gotowy plik ze schematem. Możemy go wówczas wydrukować, aby wytworzyć płytkę domowymi sposobami, ale również pobrać w odpowiednim dla profesjonalnych zakładów pliku, aby płytka została dla nas wyprodukowana.

Uwaga!
Po rozpakowaniu pliku archiwum, program nie wymaga instalacji.

Mimo, iż oprogramowanie dostępne jest jedynie w wersji rozwojowej, stabilność jego pracy stoi na bardzo wysokim poziomie.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.9 (16 głosów)

Strefa Download programu
FritzingFritzing 0.9.3 Beta
Wersja rozwojowa 32-bitowa
179.12 MB | 2016-07-28
Fritzing 0.9.6 Beta
Wersja rozwojowa 64-bitowa
182.41 MB | 2016-07-28

Ilość pobrań: 8321 | W tym miesiącu: 17 | W poprzednim miesiącu: 9

Komentarze (0)
Fritzing