w
googluj

Equreka 1.0.46


ico
Equreka to aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android, która jest kalkulatorem, ale kalkulatorem, który bardzo się wyróżnia. Jego założenie jest takie: ma nam ułatwić pracę i przyspieszyć przeprowadzania potrzebnych wyliczeń poprzez przetrzymywanie w pamięci często używanych równań czy wzorów matematycznych. Oznacza to, że gdy użytkownik chce dokonać pewnych kalkulacji, wówczas musi jedynie wybrać odpowiedni wzór oraz podać zmienne, zaś aplikacja zajmie się resztą. Inaczej mówiąc: mamy gotowe wzory i tylko podajemy liczby.

Istotną właściwością tego kalkulatora jest to, że wszystkie wzory nie są "stałe", tzn. użytkownik może je dowolnie zmienić i dostosować do własnych potrzeb. Baza danych Equreki zawiera przeszło 600 różnych wzorów - od matematyki zaczynając, poprzez fizykę i finanse, po wzory związane z budową ciała (kalkulator BMI) czy przeliczaniem jednostek. Program wyposażony jest w ich przeglądarkę z filtrami; ma też wyszukiwarkę. Wzory można dodawać do ulubionych, zaś jeszcze kolejnym sposobem na wybór potrzebnego wzoru może być lista ostatnio używanych.

Korzystanie z tego programu może się jednak początkowo wydawać trudne. Nie jest zbyt intuicyjny w obsłudze, lecz nie należy tego traktować jako wady, ponieważ jest to w końcu też edytor. (Porównać to można do Photoshopa: co prawda, można używać Photoshopa do przeglądania zdjęć, ale nie o to przecież w nim chodzi). Jeśli nie znamy języka angielskiego, wówczas opanowanie Equreki może być wręcz niemożliwe w wypadku korzystania z formuł - przykładowe wyliczenie prędkości wedle wzoru metry/sekundy odnajdziemy jako "velocity by displacement and time". Jeśli nas to nie zraża, wówczas Equreka będzie dla nas niezastąpiona. To jak kalkulator na sterydach. Ma gigantyczny potencjał.

Poznajmy więc jego praktyczne możliwości nieco bliżej. Wspomnieliśmy o wzorze na prędkość. Jeśli chcemy ją obliczyć, to po wyborze tego wzoru jedyne, co musimy zrobić, to uzupełnić liczbami formularz, tzn. pola: dystansu w metrach oraz czasu w sekundach, zaś po tapnięciu w ikonę znaku równości, otrzymamy wynik. Prócz tego ekran zawiera jednak dodatkowe informacje, w tym sam wzór i jego angielski opis. Po tapnięciu w jedną z ikon dostępnych w pasku akcji można przejść do edytora, a więc wprowadzenia dowolnych zmian w tym równaniu; jego nazwie, tagach - można zmienić dosłownie wszystko. Co więcej, można utworzyć wzór od podstaw (np. a/b*[c+d]), opisać go po polsku i potem już wykorzystywać zupełnie tak, jakby był wbudowany.

Ograniczenia!
Możliwe jest ręczne bądź automatyczne aktualizowanie darmowej bazy danych; potrzebne jest w tym celu nawiązanie połączenia z internetem. Aplikacja wyświetla reklamy, gdy jesteśmy połączeni z internetem. 5,99 zł kosztuje wersja Pro aplikacji, która m.in. usuwa reklamy.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (2 głosów)

Strefa Download programu
EqurekaEqureka dla Android
2015-08-17

Ilość pobrań: 67 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
Equreka