w
googluj
pl

Memrise


ico
W wypadku niektórych aplikacji mobilnych nie wiemy, co powiedzieć. Nie dlatego, że nie ma o czym mówić, ale dlatego, że mają tak dużo zalet. Bo posiadanie urządzenia z Androidem może sprawić, że będziemy spędzać czas grając w kolejne gry aż w końcu zaczniemy mówić, że gra X to "fajny zabijacz czasu", a gra Y jest jeszcze lepsza. ("Kowalski - siadaj, pała! Co... coś ty powiedział? Wzywam rodziców do szkoły!"). Ale posiadanie smartfona/tabletu z systemem od Google'a może też sprawić, że będziemy się uczyć języka francuskiego, obsługi linuksowego terminala czy stolic świata - aż w końcu powiemy, że "nie, nie stałem na przystanku; nauczyłem się wtedy 3 nowych słów/komend/stolic". Więc wszystko zależy od nas? Niezupełnie, gdyż potencjalna aplikacja edukacyjna, z której będziemy korzystać, musi być przyjemna w obsłudze. Musi być jak gra, która przecież wciąga. I właśnie o takiej aplikacji chcemy teraz powiedzieć: Memrise to program edukacyjny, dostępny w internecie (Memrise.com), jak i na urządzenia mobilne m.in. z systemem operacyjnym Android, który daje nam nie tylko wielką liczbę tematów do nauki, ale stosuje naukowo sprawdzoną, a przy tym naprawdę przyjemną metodę zdobywania wiedzy.

Memrise ma kilka wymiarów. Sama nauka polega oczywiście zawsze na stopniowym opanowywaniu materiału. Jednak pomagają nam w tym tzw. memy, czyli wizualizacje danych zagadnień w formie obrazków. Przykładowo, komputerowa komenda "usunięcia wszystkiego" może być przedstawiona w formie wybuchu bomby atomowej. Memy mogą być poważne, ale mogą być też żartobliwe; grunt to skuteczne powiązanie z danym materiałem i budowanie skojarzeń. Prócz tego program wykorzystuje grywalizację. Użytkownik zbiera punkty za rozwiązywanie zadań i konkuruje z innymi. Następny zaangażowany mechanizm związany jest ze sposobem przenoszenia zapamiętanych informacji z pamięci krótkotrwałej (ang. short-term memory, STM) do pamięci długotrwałej (ang. long-term memory, LTM). Aplikacja co jakiś czas powraca do niejako już zrealizowanego materiału, by ostatecznie utwierdzić się (tzn. nas) w tym, że zapamiętaliśmy zagadnienie (np. słowo czy datę). A to wszystko w formie przejrzystej i miłej dla oka.

Nic tak nie przekonuje o sile danej społeczności, jak liczby. W wypadku społeczności edukacyjnej - a zasoby Memrise może tworzyć i poprawiać każdy - jest to tym bardziej przekonywające, gdyż w grę wchodzi jednocześnie to, czy metoda tej społeczności jest skuteczna, czy nie. (Inaczej: kto by się do niej przyłączał?). W Memrise mamy zaś dostęp do przeszło 300 tysięcy różnorodnych kursów w ponad 200 językach i ponad 4 miliony memów. Kursy podzielone są zasadniczo na kursy językowe oraz pozostałe. Należy założyć konto (Google+, Facebook, e-mail), ale dostęp do materiałów jest darmowy. Można je nawet pobrać do odczytu w offline - teoretycznie jest to funkcja Premium, ale działa z darmowym kontem.

Memrise to klasa światowa i chyba najlepsza tego typu aplikacja w internecie i na Androida. Dzięki niej nie będziemy "zabijać czasu", ale będziemy przekształcać czas w poszerzanie wiedzy. Zabijanie swojego czasu to w końcu zabijanie swojego życia. Lepiej grać w gry edukacyjne - a najlepiej grać w Memrise; jej rezultaty poznamy na sobie już po kilku dniach nauki po zaledwie 10 minut dziennie. ("Kowalski - no, no... celujący! Kto cię tego tak szybko nauczył?").

Uwaga!
Aplikacja internetowa dostępna jest w witrynie Memrise.com

Ograniczenia!
Wymagane jest połączenie z internetem. Utworzenie konta - przez Google+, Facebooka albo adres e-mail - jest wymagane. Roczna subskrypcja konta Premium kosztuje prawie 200 zł i pozwala pobrać kursy i uczyć się w trybie offline, choć funkcja ta jest w rzeczywistości dostępna od razu i to za darmo.

Wymagania!
Zależne od urządzenia

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie (dotyczy tylko interfejsu, nie samych kursów)

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.6 (5 głosów)

Strefa Download programu
Memrise



Memrise dla Android
2017-12-14

Ilość pobrań: 178 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Memrise