w
googluj

Star Chart


ico
Star Chart to aplikacja dostępna na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android, która umożliwia oglądanie tego, co znajduje się poza ziemską atmosferą. Inaczej mówiąc - jest to wirtualne planetarium! Wystarczy skierować urządzenie w wybrany rejon nieba - zupełnie tak, jakby robiło się zdjęcie - by zobaczyć, co w tym kierunku znajduje się poza ziemską atmosferą w czasie rzeczywistym. Pora ziemskiego dnia nie ma znaczenia. Program oblicza aktualne lokalizacje obiektów kosmicznych względem pozycji geograficznej, w której się znajdujemy. (Jeżeli więc chcielibyśmy zobaczyć, jak wygląda niebo nocą dla ludzi mieszkających po drugiej stronie Ziemi, wystarczy skierować urządzenia na dół). Do dyspozycji mamy cały widzialny wszechświat; poznamy lokalizację każdej gwiazdy i każdej planety, jaka może być dostrzeżona z Ziemi, a do tego Star Chart objaśni nam obiekty, na które patrzymy (w tym też konstelacje gwiazd). Co więcej, kosmos obserwować można również z perspektywy dowolnego obiektu.

W pewnym sensie, aplikacja działa jak teleskop - zobaczymy to, w co celujemy. Aby ten stan osiągnąć wymagana jest tylko prosta konfiguracja. Na samym początku używania aplikacji musimy wybrać tryb wprowadzania swojej lokalizacji. Skorzystać można z automatycznie wyliczanej dzięki czujnikowi GPS bądź ręcznie wpisać szerokość i długość geograficzną. W trybie domyślnym mapa nieba przedstawiana jest jednak w sposób statyczny. Program traci przez to na efektowności pierwszego wrażenia (konkurencyjne aplikacje od razu dają nam tryb dynamiczny). Zaradzić temu jest łatwo - po otworzeniu szuflady nawigacyjnej i wybraniu MODE, należy ustawić "ON" w wypadku opcji "AR MODE". Jeśli już przy tym jesteśmy: po ustawieniu "AUTO", mapa staje się statyczna i można nią manipulować przy użyciu tradycyjnych gestów (mapę można też powiększać).

Program wyposażono w kilka funkcji "ekstra". Można np. wyszukać obiekt, skorzystać z maszyny czasu i zobaczyć mapę nieba w stanie do 10 tys. lat w przyszłość lub przeszłość, udostępnić obraz aktualnie oglądanego fragmentu kosmosu czy eksplorować Układ Słoneczny przy użyciu komend głosowych (niestety, tylko angielskich). W ustawieniach globalnych istnieją opcje usuwające z pola widzenia te elementy, które mogą nam przeszkadzać (np. orbity czy obrazki przedstawiające konstelacje).

Podsumowując, choć nie obyło się bez kompromitującej wpadki (Słońce dostępne jest nie na liście gwiazd, ale... planet), Star Chart warto zainstalować, jeśli kosmos interesuje nas choć trochę.

Ograniczenia!
Dodatkowe funkcje - umożliwiające śledzenie komet; deszczu meteorów; położenia sztucznych satelitów; dająca dokładniejszą mapę Układu Słonecznego - są płatne; każda z nich kosztuje 10,84 zł.

Wymagania!
Zależne od urządzenia

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Star ChartStar Chart dla Android
2015-08-24

Ilość pobrań: 29 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Star Chart