w
googluj
pl

NoScript 11.4.31


NoScript (albo NoScript Security Suite) to rozszerzenie przeznaczone dla Mozilli Firefox oraz przeglądarek na niej bazujących (np. SeaMonkey, IceWeasel). Dodatek blokuje działanie skryptów JavaScript oraz wybranych apletów (m.in. Flash, Java, Silverlight) w przeglądarce WWW. Wymienione skrypty i obiekty są często używane w witrynach internetowych, ale przy tym stwarzają zagrożenia dla bezpieczeństwa i prywatności danych.

NoScript domyślnie blokuje działanie skryptów JavaScript i apletów we wszystkich witrynach, zaś użytkownik może określić, dla których witryn blokada ta zostanie zniesiona (na stałe lub tymczasowo - do zakończenia sesji w przeglądarce). Jeżeli witryna zawiera również skrypty i obiekty pochodzące ze źródeł zdalnych, możliwe jest oddzielne zarządzanie zasadami blokowania każdego z tych elementów. Dostępne są opcje regulujące zakres akceptacji skryptów i apletów w wybranej witrynie (zakres według domeny, adresu URL albo domeny nadrzędnej). Poza tym, że blokadę NoScript możemy w każdej chwili wyłączyć (dla wybranej witryny lub ogólnie), będziemy również w stanie zdecydować się na odmienny tryb domyślny, w którym akceptowane jest działanie większości skryptów i apletów we wszystkich witrynach, dopóki sami nie aktywujemy blokady dla wybranej z nich. Witryny, w których chcemy korzystać swobodnie ze skryptów i apletów, możemy także dodawać do listy zaufanych. Oprócz tego dostępna jest lista niezaufanych, oferująca pewne dodatkowe możliwości blokowania. Warto dodać, że rozszerzenie posiada opcję szybkiego anulowania wszystkich tymczasowych zezwoleń na wykonywanie skryptów i uruchamianie apletów w wybranych witrynach.

Oprócz możliwości związanych z blokowaniem działania skryptów i apletów, NoScript został zaopatrzony w funkcje chroniące przed atakami typu XSS, CSRF, clickjacking, man-in-the-middle, DNS rebinding, a także wymuszające użycie protokołu HTTPS przy połączeniach z witrynami. Na uwagę zasługuje moduł Application Boundaries Enforcer (ABE), który utwardza zabezpieczenia rozmaitych webaplikacji, tak aby nie można z nich było pozyskać wrażliwych danych. Kolejną funkcjonalnością dodatku jest możliwość uruchamiania skryptów użytkownika, modyfikujących zachowanie witryny (podobnie jak w dodatku GraseMonkey). Należy jeszcze wspomnieć o funkcji odpowiedzialnej za analizę stopnia bezpieczeństwa i ochrony prywatności danej witryny. Rozszerzenie może bezproblemowo działać wraz z innymi dodatkami, np. Adblock Plus, uBlock Origin, FlashBlock czy GreaseMonkey.

Przycisk (lub opcjonalnie trzy przyciski) oraz toolbar NoScript pozwalają na wygodne kontrolowanie zasad blokady skryptów i apletów na poszczególnych witrynach, jak również na łatwe przejście do ustawień rozszerzenia. Ikonka przycisku NoScript zmienia się wraz ze zmianą reguł blokady, informując nas o tym, które z nich są stosowane dla danej witryny. Na toolbarze dodatkowo wyświetlana jest liczba skryptów i obiektów zablokowanych na aktualnie otwartej witrynie. Poza tym rozszerzenie integruje się z menu kontekstowym przeglądarki, dodając do niego swoje opcje.

NoScript jest dość intuicyjny w obsłudze, jednak mniej zaawansowani użytkownicy często mogą mieć problem z odpowiednim skonfigurowaniem blokady skryptów i wtyczek na niektórych witrynach, tak aby wyświetlane były istotne elementy tych witryn. Na stronie projektu zawarto obszerny zbiór informacji i porad (w języku angielskim), które na pewno okażą się przydatne podczas konfiguracji dodatku.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.9 (70 głosów)

Strefa Download programu
NoScriptNoScript 11.4.31
Wersja stabilna
0.93 MB | 2024-07-18

Ilość pobrań: 19860 | W tym miesiącu: 13 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (9)
NoScript
avatararrow
~użytkownik NoScript | 2015.02.08 11:26
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Dobry program. Skaczę po czystych stronach i wystarczy jedno kliknięcie, żeby wszystko odblokować na stronie- tymczasowo lub na stałe.
NoScript 2.6.9.12
avatararrow
~kepi | 2015.01.06 09:53
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Firefox z NoScript jest o wiele bardziej bezpieczniejszy
NoScript 2.6.9.10
avatararrow
Garu | 2014.07.22 10:24
-8 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Są skrypty potrzebne i wiele treści są w javascript. Korzystając z blokowania skryptów, człowiek tak naprawdę sobie ogranicza korzystanie z neta, bo dla bezpieczeństwa, jakby.
Każde ciasteczko, to skrypcik. Noscript, to mądry nie jest. Jedno blokuje, drugie psuje i tak mu leci.
...
Wystarczy dodatek DoNotTrackMe, żeby nie wpuszczać niepożądane ciasteczka, czyli szpiegowskie.
Od połowy czerwca do dzisiaj, słynnego 22 lipca, DoNotTrackMe zablokował u mnie 15 tysięcy szpiegów. Nie dopuścił.
NoScript 2.6.8.34
avatararrow
~Mateusz95c | 2014.07.22 09:21
4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Dodatek skuteczny. Niektóre strony wyświetlają się nieprawidłowo. Mnóstwo opcji konfiguracyjnych w ustawieniach. Częste aktualizacje programu. Zwiększa bezpieczeństwo przeglądarki. Program jest dobry choć niektórzy początkujący mogą mieć problem z ustawieniem.
NoScript 2.6.8.34
avatararrow
Garu | 2013.08.15 16:15
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
No, skuteczny ten dodatek, tylko dużo wyświetla tego, co blokuje. W firefoxie można ustawiać, czy chce się wykonywania skryptów. W opcjach, w karcie treść ma się włączone domyślnie uruchamianie skryptów. No i tyle. Coś ma to wyłączać, bo każdy jest głupi? Obok są ustawienia zaawansowane. Wystarczy te trzy pozycje odznaczyć. Dać ok. Po co komuś dodatkowe obciążenie firefoxa?
NoScript 2.6.7.1
avatararrow
~Kristoferson | 2011.01.22 21:21
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Bialy: Adblock nie blokuje tylko to, co mu się pokaże.
Ma filtry. Są 4 polskie filtry do wyboru i praktycznie na żądnej (przynajmniej polskiej) stronie nie zobaczy się reklam.
avatararrow
~kamil | 2010.03.24 17:37
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Program super ,dzięki niemu szybciej otwierają się strony
avatararrow
~Bialy | 2010.01.21 00:26
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Do Orzech
NoScript jest idealnym uzupełnieniem ADblock'a. NoScript automatycznie blokuje Java Script'y. A ADblock tylko to co Ty mu pokażesz.
avatararrow
~Orzech | 2009.12.19 17:32
-8 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Nie wiem po co to komu. Nie wystarczy adblock?