w
googluj

Learn C++ 4.6


ico
Learn C++ jest to jedna z wielu edukacyjnych aplikacji mobilnych autorstwa SoloLearn. Producent oferuje przystępnie opracowaną naukę fundamentów słynnych języków programowania oraz programów komputerowych. Znajdziemy więc podobne kursy dla Javy, HTML-a, CSS czy PHP, jak też Excela czy Photoshopa; przy czym ten związany z C++ jest zdecydowanie najpopularniejszy. Wartościową cechą ich wszystkich jest to, iż dostępne są tak naprawdę na 2 sposoby: mobilny, ale i stacjonarny. W aspekcie urządzeń przenośnych, dostępne są wersje dla Androida, iOS i Windows Phone, zaś gdy zasiądziemy przed komputerem stacjonarnym czy weźmiemy laptopa na kolana, naukę można będzie kontynuować poprzez aplikację webową, znajdującą się w witrynie SoloLearn.com. Opiszemy teraz wersję przeznaczoną do nauki języka C++ i wydaną dla systemu Android.

Slogan reklamowy producenta to "ucz się - grając; graj - ucząc się" (ang. "Learn playing. Play learning"). Jak łatwo zgadnąć, zastosowano metodę motywowania ucznia opartą na grywalizacji. Nauka to gra: przechodzimy kolejne testy i zdobywamy punkty. Kurs C++ prowadzi przez podstawowe koncepcje, takie jak budowa programu "Hello, Word!", zmienne i operatory; następnie zdarzenia warunkowe i pętle; typy danych i tablice; funkcje; jak też już bardziej zaawansowane tematy, jak klasy i obiekty itd. Aby przejść do następnej sekcji, trzeba ukończyć poprzednią. Każda zaś sekcja składa się z lekcji i w tym wypadku również musimy iść po kolei.

Lekcje są krótkie, wręcz zdawkowe, samo sedno - ale to w tych warunkach wystarczające. Składają się z opisu tekstowego oraz filmowego (za pośrednictwem YouTube, zatem musimy być online). Rozwiązujemy następnie quizy. Wybieramy odpowiedź i sprawdzamy jej poprawność. Oczywiście, jak na programowanie przystało, do czynienia mamy też z uzupełnieniem brakujących części kodu. Niniejszy kurs C++ to (w chwili pisania tego tekstu) 82 lekcje i 344 quizy. Prócz tutoriali, dostępny jest też słowniczek najważniejszych pojęć (np. co to jest string, polimorfizm). Jedyną większą wadą programu jest błąd przy próbie odtwarzania filmów omawiających dane zagadnienie. Otrzymujemy tylko informację, że "podczas inicjowania odtwarzacz YouTube wystąpił błąd". (Sprawdziliśmy kurs dla Javy i rezultat jest ten sam).

Chociaż producent umożliwia korzystanie z aplikacji również z poziomu przeglądarki, zakładanie konta wcale nie jest konieczne i można z niej korzystać anonimowo. Jeżeli jednak zdecydujemy się na rejestrację, wówczas będziemy musieli podać adres e-mail albo posłużyć się pośrednictwem serwisu społecznościowego, logując się poprzez Google+, Facebooka albo Twittera. W rezultacie nie tylko będziemy mieć zsynchronizowany postęp w nauce, ale też okazję zaistnienia w rankingu najlepszych uczniów. W końcu - zdobywamy przecież punkty, rywalizujemy.

Całość oceniamy wysoko i polecamy! Ale pamiętajmy: z lekcji, quizów, testów itd. - nawet najlepszych - nigdy nie nauczymy się programowania. Musimy jednocześnie praktykować, czyli pisać kod: uczyć się na błędach, poprawiać je; i tak w kółko. Najlepiej robić to na bazie jakiegoś osobistego projektu, w który jesteśmy zaangażowani sercem. Sukces wtedy gwarantowany, choć po drodze napotkamy frustrację, znużenie (...) blokadę (...) ścianę (...) mur (...), ale w końcu na powiemy: eureka!

Uwaga!
Aplikacja internetowa dostępna jest pod adresem http://www.sololearn.com/Course/CPlusPlus/

Ograniczenia!
Rejestracja jest tylko opcjonalna. Założenie konta sprawi jednak, że nasze postępy w nauce będą synchronizowane między urządzeniami. Tryb online potrzebny jest do oglądania lekcji w formie filmowej

Wymagania!
Android 2.2 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (2 głosów)

Strefa Download programu
Learn C++Learn C++ dla Android
2018-11-16

Ilość pobrań: 31 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (1)
Learn C++
avatararrow
~anj | 2016.04.13 11:07
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Polecam bardzo fajna aplikacja!
Learn C++