w
googluj

RefME 4.6.0


ico
RefME jest to narzędzie służące do generowania i gromadzenia cytatów, odnośników, przypisów bibliograficznych oraz bibliografii. Wydane zostało m.in. na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android i to tej wersji się teraz przyjrzymy. Zanim to jednak zrobimy, dodamy kilka słów nt. ogólnej dostępności RefME. Po założeniu konta (co jest konieczne), wprowadzone przez nas dane będą synchronizowane i w tej samej postaci dostępne z dowolnej platformy, zarówno mobilnej - jest też wersja RefME dla systemu iOS (w chwili pisania wersja dla Windows Phone jest w drodze), jak i stacjonarnej - poprzez dowolną nowoczesną przeglądarkę internetową w ramach dedykowanej aplikacji na RefME.com. Jest także narzędzie-rozszerzenie dla Google Chrome, a przeznaczone do wycinania konkretnych zasobów (np. artykułów) z sieci; nazywa się RefME WebClipper i jest ono zintegrowane z opisywanym serwisem.

Pod względem uzyskiwania danych bibliograficznych, program dla Androida umożliwia nam przede wszystkim zeskanowanie kodu kreskowego książki lub czasopisma przy użyciu kamery wbudowanej w urządzenie. Proces przetwarzania informacji przebiega błyskawicznie. Jeśli jednak nie dysponujemy kodem kreskowym, możemy wykorzystać dostępną w aplikacji wyszukiwarkę i wyszukać interesującą nas pozycję ręcznie wpisując nazwę książki/artykułu bądź też numer: ISBN (International Standard Book Number), ISSN (International Standard Serial Number) lub DOI (Digital Object Identifier). Ponadto istnieje możliwość wyszukania i utworzenia odnośników do stron internetowych czy nawet filmów z YouTube. Mało tego: możliwe jest też utworzenie bibliografii obejmujących materiały zawarte na płytach CD i DVD. Takich typów odnośników RefME udostępnia przeszło 30. A po zaimportowaniu przez aplikację danych bibliograficznych, dajmy na to: jakiejś książki, wciąż istnieje możliwość ich edycji - i poprawienia, w razie czego, konkretnego pola: autora, tytułu, roku wydania itp.

RefME udostępnia astronomiczną liczbę przeszło 7,5 tys. stylów przypisów, będziemy więc mieć pewność, że formatowanie danych bibliograficznych będzie zgodne ze standardami (m.in. Harvard, APA, MLA). Po utworzeniu danego odnośnika, aplikacja umożliwia dodanie do niego cytatu i notatki. Przykładowo, podamy w RefME numery stron z książki, której kod przed sekundą zeskanowaliśmy kamerą (a więc niemal od razu otrzymaliśmy już jej pełne dane bibliograficzne), a potem wpiszemy interesujący nas cytat mający źródło właśnie na tych stronach tej książki. I będzie można nimi potem zarządzać; przypisy można bowiem łączyć w ramach projektów (czyli grupować je). Nad danym projektem mogą z nami współpracować zaproszeni goście. Wszystkie odnośniki wyeksportujemy poprzez e-mail czy Evernote. Po przejściu do webowej wersji RefME, uzyskamy opcję bezpośredniego włączenia przypisów do popularnych programów biurowych, takich jak Microsoft Word czy Google Docs. Aby jednak móc z tych wszystkich funkcji korzystać, musimy - jak wspomniano we wstępie - założyć konto. Rejestracji dokonamy podając adres e-mail bądź logując się danymi z Google+ albo Facebooka.

Ograniczenia!
Założenie konta poprzez adres e-mail, Google+ albo Facebooka jest wymagane. Aby korzystać z najważniejszych funkcji programu (np. skanowania kodów kreskowych i pobierania danych bibliograficznych), musimy być w trybie online.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
RefME



RefME dla Android
2016-10-25

Ilość pobrań: 36 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
RefME