w
googluj
pl

DrWidget Interakcje 1.6.3


ico
DrWidget Interakcje to aplikacja mobilna przeznaczona dla systemu operacyjnego Android, która posłuży nam do szybkiego sprawdzenia, jak jedna substancja lecznicza (czyli po prostu lek) może wpływać na aktywność drugiej - przy ich jednoczesnym podaniu. Tego typu interakcja farmakologiczna może mieć groźne konsekwencje. Nie chodzi tylko o zwiększenie czy zmniejszenie działania tych leków, ale również o możliwe powstanie nowych efektów działania lub zwiększone ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. W jaki sposób sprawdzimy te interakcje? Program wyposażono w klasyczną wyszukiwarkę/przeglądarkę, która jest łatwa w obsłudze. Pożądane leki odnajdziemy według nazwy handlowej i dodamy je do naszej listy. Jeśli wystąpi interakcja, łatwo dowiemy się, między którymi z nich ona zachodzi. Podkreślmy, że leków można podać wiele; niekoniecznie tylko 2. Producentem programu jest znana polska firma farmaceutyczna - Polpharma; baza leków pochodzi od LekSeek Polska, natomiast informacje dotyczące interakcji farmakologicznych pochodzą z serwisu Farmacja.net.

Aby móc korzystać z aplikacji, w trakcie jej pierwszego uruchamiania musimy być połączeni z internetem. Wymagane jest bowiem zaktualizowanie bazy danych. Proces przeprowadzany jest jednak automatycznie i wystarczy tylko chwilę poczekać. Potem możemy zmienić częstotliwość sprawdzania aktualizacji - domyślnie sprawdzana jest "zawsze", ale są też inne opcje (co 3 dni, przy starcie, ręcznie). Niewątpliwą zaletą aplikacji od strony funkcjonalnej jest to, że wręcz od razu możemy wpisać nazwę szukanego leku, ponieważ klawiatura ekranowa już czeka - jest wysunięta. (Jeśli już przy tym jesteśmy: niestety, program ma też wadę funkcjonalną, bo, dosłownie z drugiej strony, przy próbie wyjścia z niego po naciśnięciu przycisku BACK, każe nam tę chęć opuszczenia jeszcze zatwierdzić). Dodajmy, że po odnalezieniu leku, możemy też przeczytać jego szerszy opis w siostrzanej aplikacji: DrWidget Baza Leków. Pobierzemy ją z Google Play za darmo; nie jest jednak wymagana do działania omawianej.

Ciekawą właściwością programu Interakcje jest również wyszukiwarka/przeglądarka interakcji leków z grupami różnych produktów spożywczych. Chodzi o: alkohol, grejpfrut(!), papierosy, boczek i smalec, sól, coca-colę i napoje energetyzujące, kawę i herbaty, kasze i makarony, sok pomarańczowy, nabiał, skrobię kukurydzianą, lukrecję, sok pomidorowy i substytuty soli, salami i czekoladę oraz sos sojowy (tak, to wszystko jest w jednej grupie, choć to tylko część tej grupy), płatki owsiane i otręby, czerwoną paprykę, mięso smażone i grillowane, brukselkę i brokuły, dziurawiec, oliwę w oliwę, czosnek i szałwię, porzeczkę i agrest - i jeszcze kilka innych grup. Co istotne, każda grupa interakcji jest opisana. Dowiemy się więc, przykładowo, że taki niepozorny sok grejpfrutowy "może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego". Interesujące. Ale jeszcze bardziej interesujące jest to, że taki grejpfrut, jak wynika z udostępnianej bazy danych, może wpływać aż na 381 leków.

Ograniczenia!
Do pierwszego uruchomienia aplikacji wymagane jest pobranie najnowszej wersji bazy danych (proces jest zautomatyzowany; wystarczy być online)

Wymagania!
Android 2.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
DrWidget InterakcjeDrWidget Interakcje dla Android
2018-11-16

Ilość pobrań: 10 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
DrWidget Interakcje