w
googluj
pl

Tablica Mendelejewa 3.0


ico
Tablica Mendelejewa to łatwa w obsłudze aplikacja mobilna wyświetlająca układ okresowy pierwiastków chemicznych, a także umożliwiająca poznanie ich szczegółowych właściwości - tak specjalistycznych (Moduł Younga, Współczynnik Poissona, Twardość Vickersa itp.), jak i mających charakter bardziej popularnonaukowy (występowanie pierwiastka we wszechświecie, w oceanach, u człowieka). Program wydano na urządzenia z systemem operacyjnym Android i z pewnością przypadnie nam do gustu, jeżeli uczymy się właśnie chemii w szkole (np. nazewnictwa pierwiastków) bądź nawet w celu przypomnienia sobie podstaw tej wiedzy, gdy już przymus nauki jest dawno za nami.

Pierwsza zaleta - od razu po uruchomieniu programu zobaczymy układ okresowy. Jako, że jest on rozległy, najlepsze wrażenie zrobi na odpowiednio dużym ekranie, czyli na tablecie. Niemniej nawet w sytuacji, w której mamy smartfona, sprawa nie przedstawia się wcale aż tak źle, jak można by początkowo domniemywać. Interfejs wyświetlany jest bowiem w trybie horyzontalnym urządzenia, a po poza tym tablica jest interaktywna. Po tapnięciu w dany pierwiastek poznamy jego charakterystykę, tzn. rok odkrycia, nazwę łacińską, stan skupienia, temperaturę wrzenia, temperaturę topnienia, okres rozpadu, radioaktywność itd. Charakterystyka ta wyświetlana jest w bezpośrednio w tym samym interfejsie i rozmiar zastosowanej czcionki jest bardzo mały, co może początkowo zrazić, ale wystarczy tapnąć w te właściwości, aby informacje zostały błyskawicznie zaprezentowane w powiększeniu 400-500%. Aby powrócić do normalnego widoku, należy tapnąć w dowolny inny region interfejsu. Proste i skuteczne rozwiązanie; najlepsze z możliwych.

Tablicę można przeglądać na kilka sposobów. Widok domyślny daje nam wgląd w charakter chemiczny pierwiastków; alternatywnie zobaczymy ją w odniesieniu do stanów skupienia, temperatury topnienia czy elektroujemności. W mgnieniu oka dowiemy się więc, które pierwiastki występują np. w stanie gazowym. Oprócz możliwości przeglądania układu okresowego, poznamy dokładną konfigurację elektronową pierwiastka wskazanego wcześniej w tymże układzie; jego kolor i inne atrybuty. Dostępna jest także w aplikacji tabela rozpuszczalności jonów oraz lista i opisy symboli toksyczności.

Wady aplikacji? Ogólnie rzecz biorąc, choć jest ładna dla oka (szczególnie dobrze prezentuje się najważniejsza strona, czyli strona startowa z tytułową tablicą), to do pełni estetycznego szczęścia brakuje zastosowania marginesów przy krawędziach ekranu (głównie w zakładce właściwości pierwiastka). Nie jest to aż tak ważne, ale właśnie przez zwrócenie uwagi na tak mało istotną rzecz, chcemy powiedzieć, że to aż tak dobra aplikacja. Mówiąc inaczej: ma intuicyjną obsługę oraz bogatą zawartość, a jednocześnie jest prosta aż do bólu - i dlatego zachęcamy do jej instalacji.

Ograniczenia!
Aplikacja wyświetla reklamy, gdy jesteśmy połączeni z internetem. Wersja Pro usuwa reklamy oraz odblokowuje dostęp do zdjęć pierwiastków, a kosztuje 4,99 zł.

Wymagania!
Android 2.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (5 głosów)

Strefa Download programu
Tablica MendelejewaTablica Mendelejewa dla Android
2018-06-22
przejdź Tablica Mendelejewa dla Windows

Ilość pobrań: 89 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Tablica Mendelejewa