w
googluj

Isotope 1.1.4.3


ico
Isotope jest aplikacją mobilną dającą nam układ okresowy pierwiastków chemicznych. Słusznie twierdzi jej autor, że układ ten sam w sobie jest genialnym wynalazkiem, ale wygląd elektroniczny - już rzadko kiedy bywa atrakcyjny dla oczu. Jeżeli posiadacie urządzenie z systemem operacyjnym Android i zainstalujecie jego program, przekonacie się, że ta charakterystyczna tabela może się jednak przedstawiać nowocześnie (Material Design) i nadzwyczaj elegancko. Słowem: naprawdę pięknie!

Zwykle mamy do czynienia z układem okresowym wyświetlanym w poziomej orientacji urządzenia, co wynika rzecz jasna z samej charakterystyki układu. Orientacja ta jednak na niewiele się zdaje na smartfonie, bo pierwiastków jest w końcu dużo; są więc ściśnięte i mało czytelne. Problem ten rozwiązano tutaj w ten sposób, że układ wyświetlany jest w orientacji pionowej i jest znacznie większy od ekranu urządzenia: sztywny i nie można go skalować (zmniejszać ani powiększać). W jednej chwili pokazywany jest tylko fragment całości, ale można go super-szybko przesuwać w pionie i w poziomie. Poczucie estetyki podnosi zastosowanie harmonijnej palety zimnych barw dla kolejnych grup pierwiastków (metali, gazów szlachetnych itd.). Podsumowując ten aspekt: rzeczywiście, to nowa jakość!

Ale ta nowa jakość nie jest tylko i wyłącznie związana z wyglądem i zachowaniem się układu jako takiego, powiedzmy: od jego strony frontowej. Po tapnięciu w dowolny pierwiastek (program zawiera ich 118, zgodnie z najnowszymi odkryciami z 2015 roku) przejdziemy do trybu szczegółowych informacji, który robi nawet większe wrażenie. Przede wszystkim nie ma wyskakującego okienka, zostajemy bowiem przeniesieni do oddzielnego ekranu, więc mowa o osobnym trybie działania jest tu jak najbardziej na miejscu. Wybrany pierwiastek zostaje pokazany w formie makro, czyli spotykanej w przyrodzie lub jakiejś powiązanej z wykorzystywaniem go przez człowieka (w chwili pisania, zilustrowano 70% pierwiastków). Na tym, niejako ekranie startowym danego pierwiastka, poznajemy również np. jego masę atomową.

Kolejne tapnięcie w szczegóły przedstawi natomiast w sumie 22 informacje podzielone na kategorie: 1) dane ogólne (np. rok odkrycia), 2) właściwości atomowe (np. wspomniana masa atomowa), 3) właściwości termodynamiczne (np. stan skupienia, temperatura topnienia, temperatura wrzenia - przy czym należy wcześniej przejść do ustawień, aby wyświetlane były "polskie" jednostki, tj. Celsjusze), 4) właściwości materiałowe (np. gęstość). NIESTETY, program - przynajmniej w chwili pisania tego tekstu - nie doczekał się jeszcze spolszczenia. Do opisów sąsiednich pierwiastków przejdziemy, jak przystało na nowoczesną aplikację od A do Z, np. gestami w lewo/prawo. Albo też po prostu wyszukując pożądany z ekranu głównego, czyli całego układu.

Ograniczenia!
Wersja Premium kosztuje 4,29 zł i odblokowuje dodatkowy motyw graficzny oraz jeszcze inne informacje o pierwiastkach

Wymagania!
Android 4.4 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Isotope



Isotope dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 4 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Isotope