w
googluj

What's Up? 2.3.1


ico
What's Up? jest niezwykłą aplikacją mobilną oferującą pomoc w walce z depresją, lękiem, gniewem, stresem - i nie tylko. Wydano ją dla urządzeń z systemem operacyjnym Android (jest też wersja dla iOS), zaś wspomniana pomoc dostarczana za jej pośrednictwem polegać ma na stosowaniu przez nas metod rodem z CBT (ang. "Cognitive Behavioural Therapy"), czyli terapii kognitywno-behawioralnej, jak też i ACT (ang. "Acceptance and Commitment Therapy"), czyli terapii akceptacji i zaangażowania. I choć w pierwszej kolejności skierowana jest do borykających się z wymienionymi w pierwszym zdaniu problemami, to warto zainstalować i przetestować tę aplikację także wtedy, gdy jesteśmy zupełnie zdrowi, ponieważ oferuje ogrom wiedzy z dziedziny psychologii oraz zaskakuje zróżnicowanymi formami ich przekazu.

Ekran startowy aplikacji udostępnia 4 ogólne możliwości:
- Help Right Now - natychmiastowa pomoc, aby się uspokoić, zrelaksować czy odpocząć np. od natrętnych myśli: w sumie to aż 10 różnych opcji, w tym pozytywne afirmacje, forum internetowe, cytaty podnoszące na duchu, 3 techniki kontroli oddychania oraz łatwa gierka umysłowa dla każdego (np. "Wymień 5 państw znanych ze swojego jedzenia" itd.),
- Coping Strategies - sposoby radzenia sobie z trudnościami: poznamy tu np. 12 klasycznych schematów myślowych i postaramy się je zidentyfikować u siebie oraz 10 sposobów metaforycznego obchodzenia się ze swoimi myślami,
- Information - informator nt. gniewu, lęku, depresji, samooceny i stresu: wyczerpujący i trafiający w samo sedno; dużo czytania w wolnej chwili!,
- Personal - pamiętnik, nawyki pozytywne, nawyki negatywne, notatki: szokujące, że program posłużyć może również za prosty notatnik i narzędzie do śledzenia nawyków!

Program jest tak niezwykły... że aż brak słów! Opiszmy choć jedną z powyższych możliwości. Udostępnia więc np. bardzo proste forum wymiany myśli, które jednak... umyślnie nie pokazuje liczby wyświetleń wątków! Jak wynika z doświadczenia autora programu, świadomość, że nasz temat był czytany tylko 10 razy, a inny 100, prowadzić może do gorszego samopoczucia, poczucia bycia gorszym - poczucia jakże niepożądanego w tym kontekście. "Każdy tu jest równy. Moje posty nie są ważniejsze od twoich, i na odwrót" - mówi autor. Po przejściu do ustawień globalnych: 1) uzyskamy możliwość utworzenia profilu na potrzeby tego forum - wymagane jest podanie adresu e-mail; z kontem powiązać możemy funkcję automatycznego wczytywania danych aplikacji do chmury, aby móc je potem przenieść do innego urządzenia i tam kontynuować psychologiczną pracę nad sobą; natomiast z pozostałych rzeczy: 2) otrzymamy opcję zablokowania dostępu do interfejsu - jakże przydatne np. w kontekście prowadzenia pamiętnika; hasło może być nawet 1-znakowe; 3) wpłyniemy na wygląd interfejsu - tzn. kolor tekstu, tła oraz przycisków.

Reasumując: widać, słychać, czuć wyraźnie, że autor programu włożył serce nie tylko w przygotowanie jego treści, ale i formy. Ogólnie: dał nam wspaniałe narzędzie edukacyjne, jedyne w swoim rodzaju z uwagi na rozmach, aczkolwiek nie bez wad. Wśród afirmacji proponuje np. zdanie: "Wyglądam dobrze, bo jestem dobry", ale wedle jakiego klucza mamy o sobie mówić, że jesteśmy dobrzy? To podejście naiwne i puste, ale do zdecydowanej większości oferowanych pomocy nie można mieć zarzutu, przy czym znajomość angielskiego na dobrym poziomie jest wymagana, aby móc czerpać z nich realną korzyść.

Ograniczenia!
Dostęp do niektórych funkcji wymaga połączenia z internetem oraz założenia konta poprzez adres e-mail. Dostęp do dodatkowych motywów graficznych interfejsu kosztuje 4,24 zł, 8,87 zł albo 17,76 zł. Wybrana kwota nie ma znaczenia i jest traktowana jako darowizna, tzn. dowolna wpłata odblokuje to samo.

Wymagania!
Android 2.3.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
What's Up?What's Up? dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 4 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
What's Up?