w
googluj

Encode 4.1


ico
Encode to mobilna aplikacja edukacyjna przeznaczona do nauki programowania w popularnym języku JavaScript (JS). Jej unikalną właściwością jest to, że nie uczy kilogramów i ton koncepcji, ale mikrogramy i gramy: oddaje w ręce użytkownika zestaw zadań-wyzwań obejmujących wyłącznie najważniejsze z nich, tzn. m.in. ciągi, zmienne, pętle czy tablice, oraz traktuje je powierzchownie. Jeśli zainstalujecie Encode - będzie Wam więc lekko, ale i przyjemnie, bo wykonanie programu stoi na wysokim poziomie; jest prosty, ale dopracowany. Aplikacja dostępna jest dla smartfonów i tabletów z systemem Android, a choć koncentruje się na JavaScripcie, to jest to tylko język bazowy. W Encode chodzi przede wszystkim o wypróbowanie swoich sił, jeśli nigdy wcześniej nie programowaliśmy. Jedyny właściwie wymóg to znajomość podstaw języka angielskiego, ponieważ opisy koncepcji są właśnie w tym języku.

Program jest naprawdę bardzo prosty. W jego ustawieniach wpłyniemy jedynie na wersję wykorzystywanego motywu graficznego Material Design (jasny albo ciemny), a także na funkcję powiązaną z podwójnym tapnięciem w interfejsie edytora (dodanie wcięcia albo brak akcji). Zakres tematyczny oferowanego materiału przedstawia się zaś następująco: liczby (4 lekcje), ciągi (11), zmienne (13), boolean (czyli prawda/fałsz; 7), wyrażenie warunkowe "if" (11), funkcje (12), pętle (11), tablice (11), obiekty (7). Zaczniemy więc od banałów: dodawania liczb, przejdziemy następnie przez deklarowanie zmiennych, wywoływanie funkcji, ale zakończymy już bardziej zaawansowanym tematem przechowywania danych w obiektach. Towarzyszyć nam będzie schemat: otrzymamy opis koncepcji, a następnie będziemy pisać kod. Zadania rozwiązuje się poprzez wpisywanie znaków z poziomu naszej domyślnej klawiatury ekranowej, choć zależnie od sytuacji, niektóre znaki i wyrażenia dostępne będą jako gotowe w interfejsie edytora, co jeszcze ułatwi pracę, bo wystarczy tapnięcie, by je wkleić w odpowiednie miejsce. Na koniec przejdziemy do wyniku z konsoli, czyli poznamy realny efekt naszych programistycznych zabiegów.

Podsumowując, Encode to praktyczne lekcje z dziedziny programowania, dające błyskawiczną ocenę naszej nauki. Biorąc pod uwagę fakt, że są dostosowane do najnowszych trendów - czyli trwają bardzo krótko i są samym sednem sprawy - "przejście" całości wraz ze zrozumieniem koncepcji to kwestia co najwyżej kilku dni. Tych kilka dni może nas jednak zainspirować i zechcemy potem wznieść się wyżej, wybierając inny język bądź kontynuując przygodę w JS. Jeśli zaś nie ...to przynajmniej poznamy smak dodawania średnika na koniec zdania, które rozumie komputer.

Ograniczenia!
Aplikacja wyświetla reklamy pełnoekranowe, gdy jesteśmy połączeni z internetem

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (2 głosów)

Strefa Download programu
EncodeEncode dla Android
2018-02-25

Ilość pobrań: 2 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Encode