w
googluj
pl

SRWare Iron Portable 125.0.6350.0


SRWare Iron Portable – przenośna wersja opensource’owej przeglądarki internetowej SRWare Iron, bazującej na kodzie źródłowym projektu Chromium, na którym z kolei opiera się popularny Google Chrome. Twórcy SRWare Iron z jednej strony doceniają przeglądarkę Google za wydajność i nowoczesność, jednak z drugiej strony są niezadowoleni z tych funkcji Chrome, które narażają na szwank prywatność użytkownika. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem staje się Chromium, podstawa Google Chrome pozbawiona m.in. wielu funkcji śledzących nasze działania w sieci. Zespół pracujący nad SRWare Iron dodatkowo zmodyfikował kod Chromium, tak aby jak najmniejsza ilość prywatnych danych trafiała do Google czy reklamodawców.

SRWare Iron nie przesyła numeru identyfikacyjnego instalacji (ClientID) do Google, nie posiada usługi przewidywanych zapytań oraz nie korzysta z serwerów Google, gdy musi wyświetlić informację o błędzie dostępu do strony WWW. Jest także pozbawiona funkcji RLZ-Tracking (pozyskiwanie danych o dacie i czasie pobrania przeglądarki oraz źródłowej witrynie, z której została ona ściągnięta), URL-Tracker (śledzenie poprzez odnośniki), TimeStamp (przechowywanie daty i czasu instalacji), DNS Pre-fetching (ze względu na ochronę przed spamem), a także mechanizmu automatycznej aktualizacji oraz funkcji raportowania błędów i przesyłania statystyk użytkowania do Google.

Warto dodać, że w SRWare Iron oferuje rozwiązanie blokujące reklamy w witrynach WWW (filtry są konfigurowane poprzez plik adblock.ini), możliwość wygodniejszego zdefiniowania parametru User-Agent (w pliku UA.ini), jak również więcej miniaturek graficznych/odnośników na karcie szybkiego wybierania (12, a nie 8 jak w Chromium czy Google Chrome). Przeglądarka jest oparta na kodzie Chromium, tak więc brakuje w niej zintegrowanego Flash Playera, wbudowanego czytnika PDF oraz wsparcia dla kodeków AAC i MP3. Za to niemal wszystkie wtyczki, rozszerzenia i motywy Google Chrome powinny działać prawidłowo w SRWare Iron.

Poza wymienionymi różnicami, SRWare Iron, Chromium i Google Chrome posiadają właściwie identyczne funkcje – silnik renderowania Blink, obsługę najnowszych standardów W3C, bardzo zbliżony interfejs graficzny, wybór dostawcy wyszukiwania, mechanizm kart (dla ogólnej stabilności działania przeglądarki, każda karta jest otwierana jako osobny proces), kartę szybkiego wybierania, menadżery pobierania, haseł i zakładek (także import zakładek z innych przeglądarek), moduł historii, funkcję czyszczenia danych przeglądarki, blokowanie wyskakujących okienek, kontrolę nad ciasteczkami i wykonywaniem skryptów JavaScript, logowanie na koncie Google, dostęp do Chrome Web Store, synchronizację danych przeglądarki, tryb incognito, narzędzia deweloperskie itd.

Wersja przenośna przechowuje ustawienia i dane profilu użytkownika tylko w podkatalogach zawartych w jej głównym folderze. Przez to jest w pełni przenośna i może działać z zachowaniem tej samej konfiguracji na różnych PC, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego.

Interfejs graficzny SRWare Iron Portable nie różni się prawie niczym od interfejsów Chromium czy Google Chrome. Mniej doświadczeni użytkownicy w szybkim tempie opanują podstawy obsługi przeglądarki, zwłaszcza gdy wcześniej korzystali z popularnego Chrome. Przycisk Pomoc, dostępny w karcie wywołanej za pomocą opcji About Iron, przenosi nas na witrynę projektu, w której można znaleźć zestaw obcojęzycznych porad (szczególnie na forum). W razie potrzeby, odpowiednie instrukcje odszukamy również w rozbudowanym dziale pomocy Google Chrome (w polskiej wersji językowej).

Uwaga!
Domyślnie ustawiona strona startowa wyświetla treści reklamowe. Stronę startową bez problemów zmienimy w ustawieniach przeglądarki.

SRWare Iron Portable z chwilą tworzenia opisu ma kłopot z zalogowaniem użytkownika na koncie Google przy pomocy opcji Zaloguj w Iron. Za to bez problemu można zalogować się poprzez witrynę Google. Niestety, tak przeprowadzone logowanie nie jest wystarczające dla narzędzia oferującego funkcję synchronizacji danych przeglądarki (program ActivateSyncPortable, umieszczony w katalogu głównym edycji przenośnej). W związku z tym, synchronizacja na razie w ogóle nie działa.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (8 głosów)

Strefa Download programu
SRWare Iron PortableSRWare Iron Portable 125.0.6350.0
Wersja stabilna 32-bitowa
103 MB | 2024-05-31
SRWare Iron Portable 125.0.6350.0
Wersja stabilna 64-bitowa
109 MB | 2024-05-31
przejdź Wersja instalacyjna SRWare Iron

Ilość pobrań: 2498 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 16

Komentarze (0)
SRWare Iron Portable