w
googluj

AdiIRC Portable 1.9.5 + 1.9.6 Beta


AdiIRC Portable – przenośna wersja darmowego programu AdiIRC, który pełni rolę komunikatora działającego na kanałach IRC (Internet Relay Chat). Program jest tylko klientem protokołu IRC, tak więc nie założymy przy jego pomocy własnego serwera IRC. Za to możemy połączyć się z wybranymi serwerami tego protokołu (również wieloma naraz) i prowadzić komunikację tekstową oraz wymieniać się plikami na kanałach należących do innych użytkowników lub stworzonych przez nas samych. Aplikacja pozwala na skorzystanie z kreatora szybkiego połączenia z danym serwerem IRC oraz z konfigurowalnej listy takich serwerów (należy wprowadzać je manualnie). Obsługiwane są także serwery wymagające uwierzytelnienia oraz korzystające z połączeń SLL i protokołu IPv6. Program wspiera również połączenia za pośrednictwem serwerów proxy. Gdy już wybierzemy nick i połączymy się z danym serwerem, możemy założyć własny pokój dyskusyjny lub przejrzeć listę kanałów na serwerze (także przy zastosowaniu opcji filtrujących), a następnie odwiedzić wybrane z nich. W razie potrzeby w łatwy sposób ustawimy temat swojego pokoju (widoczny w liście kanałów), tak aby przyciągał on użytkowników o określonych zainteresowaniach.

W AdiIRC będziemy w stanie porozumieć się ze wszystkimi osobami obecnymi na danym kanale, jak również prowadzić rozmowę prywatną z wybranym użytkownikiem. Program wspiera także połączenia Direct Client-to-Client, odpowiedzialne za komunikację i przesyłanie plików pomiędzy dwoma użytkownikami bez pośrednictwa serwera IRC. Jeżeli posiadamy odpowiedni stopień uprawnień na danym kanale, możemy kontrolować jego użytkowników – np. moderować kanał, blokować wypowiedzi osób, banować lub ignorować użytkowników albo „wykopywać” ich z kanału, ale także przyznawać im wyższe prawa. Dostępne są również opcje automatycznego wznawiania połączenia, rozdzielania kanału, zapraszania osób z innych kanałów, wysyłania komunikatów SLAP do użytkownika oraz sprawdzania wersji programu, pingu, aktualnego czasu i parametrów WHOIS, WHO i WHOWAS danej osoby. Na uwagę zasługuje funkcja wyświetlania komunikatu o utworze muzycznym słuchanym w którymś z popularnych odtwarzaczy audio – wspierane są m.in. programy Winamp, PotPlayer, Spotify, iTunes, VLC Media Player, MediaMonkey, MusicBee, Media Player Classic, Foobar 2000. Poza tym możemy także wysyłać powiadomienia o właściwościach systemu i parametrach naszych podzespołów komputera.

AdiIRC zaopatrzono w wysoce konfigurowalny system powiadomień wizualnych i dźwiękowych o nowych wiadomościach, transferach czy zmianach statusu użytkowników (wsparcie dla statusu Away). Warto wspomnieć o przechwytywaniu adresów URL z okien rozmów, menadżerze transferów plików oraz możliwości wyszukiwania wybranych ciągów znaków w wiadomościach (ze wsparciem dla wyrażeń regularnych). Program wspiera kodowanie Unicode, tak więc obsługiwane są m.in. polskie znaki diakrytyczne. Funkcjonalność AdiIRC można rozszerzyć za pomocą wtyczek i różnych skryptów (dostępne do pobrania w witrynie projektu). Program potrafi automatycznie zapisywać swój log w wybranej przez nas lokacji, poza tym dostępna jest również opcja zapisania buforu komunikatora (z danymi rozmów itd.). Ponadto skorzystamy z narzędzi do zaawansowanej edycji skryptów, zmiennych oraz komunikatów i innych informacji wyświetlanych przez AdiIRC.

Interfejs graficzny programu dostosujemy na wiele różnych sposobów – możemy np. ukrywać, pokazywać, dokować, odpinać i pozycjonować jego panele, okna czy karty. Skorzystamy m.in. z panelu eksploratora serwerów i kanałów, a także z okien i/lub kart rozmów, transferów, powiadomień oraz informacji od strony serwera. W razie potrzeby będziemy w stanie zarządzać układem kilku okien konwersacyjnych otwartych jednocześnie w obrębie GUI, jak również zadokować interfejs do skraju ekranu czy włączyć tryb pełnoekranowy. Serwerom, kanałom i użytkownikom można przypisać różne ikony (wczytywane z dysku). Dostępna jest także konfiguracja czcionki dla tekstu w oknach/kartach rozmów. Program pozwala na wyświetlanie wybranych obrazów jako teł dla okien wiadomości i komunikatów serwera. Kolejne opcje odpowiadają za wybór kolorów poszczególnych elementów interfejsu. Poza tym w witrynie projektu przygotowano bardzo duży zestaw skórek graficznych.

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w swoim katalogu głównym, przez co można używać jej na różnych komputerach z zachowaniem tej samej konfiguracji, np. z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Edycja Portable nie pozostawia śladów w rejestrze Windows.

Ze względu na obszerny zestaw funkcji, program może być nieco trudny w obsłudze dla początkujących użytkowników kanałów IRC. Twórca AdiIRC przygotował niewielki zbiór instrukcji w witrynie projektu, poza tym nieco porad znajdziemy także na forum programu. Instrukcje raczej nie będą wystarczające dla mniej doświadczonych osób. Na szczęście dokładniejsze informacje można bez większych problemów znaleźć w Internecie.

Wymagania!
Program wymaga bibliotek .NET Framework w wersji 2.0 lub wyższej.

Spolszczenie!
Spolszczenie pobierzemy tutaj.
Sposób zmiany języka interfejsu – folder pl_PL (rozpakowany z pobranego archiwum spolszczenia) należy wkleić do głównego katalogu AdiIRC Portable, następnie na pasku menu programu wybieramy File/Options, w otwartym oknie ustawień klikamy w sekcję General, przechodzimy do opcji Choose Language, w niej ustawiamy pl_PL i zapisujemy wybór przy użyciu przycisku Save. Zmiana języka wymaga ponownego uruchomienia programu.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (12 głosów)

Strefa Download programu
AdiIRC PortableAdiIRC Portable 1.9.5
Wersja stabilna 32-bitowa
0.74 MB | 2015-01-09
AdiIRC Portable 1.9.5
Wersja stabilna 64-bitowa
0.74 MB | 2015-01-09
AdiIRC Portable 1.9.6 Beta
Wersja rozwojowa 32-bitowa
0.79 MB | 2015-01-10
AdiIRC Portable 1.9.6 Beta
Wersja rozwojowa 64-bitowa
0.79 MB | 2015-01-09

Ilość pobrań: 36 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
AdiIRC Portable