w
googluj
pl

FTPbox Portable 2.6.1 Beta


FTPbox Portable – przenośna wersja opensource’owego programu FTPbox, który służy do synchronizowania plików pomiędzy wieloma komputerami za pośrednictwem serwera FTP. Program przesyła pliki umieszczone w lokalnym katalogu FTPbox na serwer FTP, dany użytkownik, np. operujący na innym komputerze, łączy się przy użyciu programu z serwerem FTP, następnie uruchamiana jest synchronizacja obecnych tam plików z folderem FTPbox dostępnym na dysku tego użytkownika. Folder synchronizacyjny jest tworzony w lokalnym katalogu Dokumenty/Moje Dokumenty. Pliki na serwerze mogą być synchronizowane pomiędzy wieloma komputerami jednocześnie, co oznacza, że w danej chwili kilku użytkowników jest w stanie pobierać pliki z serwera FTP, czy nawet wysyłać je na serwer. Trzeba jednak pamiętać m.in. o konfliktach nazw plików i ograniczeniach hostingodawcy w zakresie ilości jednoczesnych połączeń, prędkości transferu oraz wolnej przestrzeni serwerowej. Jeżeli chodzi o ochronę prywatnych/poufnych danych, ze względu na niskie bezpieczeństwo zwykłego protokołu FTP, program może korzystać z szyfrowanych protokołów SFTP oraz FTPS (FTP z szyfrowaniem przy użyciu TLS lub SSL).

W opcjach FTPbox zdecydujemy się na synchronizację ręczna lub automatyczną oraz ustalimy przedział czasowy automatycznego synchronizowania danych. Można także określić, czy synchronizacja ma być obustronna, czy tylko jednokierunkowa (przesyłanie plików z PC na serwer lub pobieranie ich z serwera na komputer). W kolejnych ustawieniach wprowadzimy dane konta FTP (będziemy w stanie używać wielu kont, ale nie naraz w jednej sesji), zdecydujemy o wykluczaniu wybranych plików z synchronizacji, a także ustawimy limity prędkości wysyłania i pobierania danych. Poza tym można włączyć/wyłączyć wyświetlanie powiadomień o ukończonych transferach, ustawić autostart programu przy uruchomieniu systemu, zintegrować opcję synchronizacji z menu kontekstowym Eksploratora Windows, jak również określić, czy kliknięcie na powiadomieniu otworzy synchronizowany plik w domyślnej przeglądarce WWW albo w systemie, czy też skopiuje adres URL pliku do schowka systemowego (np. w celu podzielenia się linkiem z innymi osobami). Warto wspomnieć o możliwości instalacji web interfejsu FTPbox po stronie serwera – przy użyciu przeglądarki internetowej można przesyłać pliki na serwer FTP i następnie przeglądać je albo usuwać z serwera.

Program rezyduje w zasobniku systemowym Windows. Wyświetlana w zasobniku ikonka FTPbox pozwala na otworzenie folderu synchronizacji (dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszki na ikonce) albo wywołanie menu kontekstowego (po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na ikonce), w którym możemy uruchomić ręczną synchronizację, przejrzeć listę ostatnio synchronizowanych plików (oraz otworzyć ich odnośniki w przeglądarce WWW), a także przejść do opcji programu. Wygląd ikony informuje nas o uruchomionej synchronizacji i powodzeniu transferów. Po umieszczeniu kursora myszki na ikonce, zostanie wyświetlona informacja o właśnie synchronizowanym pliku oraz aktualnym procencie jego przesłania/pobrania. Gdy synchronizacja dobiegnie końca, program wyświetli dymek z odpowiednim powiadomieniem.

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w swoim głównym katalogu, dzięki czemu jest przenośna i może działać z zachowaniem tej samej konfiguracji na różnych PC (np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego).

Interfejs graficzny FTPbox Portable to, nie licząc GUI web aplikacji, właściwie tylko ikonka w zasobniku systemowym oraz skromne wizualnie okienko ustawień. Mniej zaawansowani użytkownicy nie będą mieć raczej żadnych kłopotów z obsługą programu, o ile mają dostęp do prawidłowo skonfigurowanego serwera FTP (wystarczy np. skorzystać z hostingu z serwerem FTP). Producent nie przygotował pliku pomocy, w witrynie projektu można znaleźć dział FAQ z zestawem anglojęzycznych porad.

Wymagania!
Wymagany jest dostęp do konta na serwerze FTP (np. oferowanym przez wybranego hostingodawcę). Konto musi posiadać uprawnienia do tworzenia, edycji oraz usuwania plików na serwerze.
Program wymaga bibliotek .NET Framework w wersji 4 lub wyższej.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
FTPbox PortableFTPbox Portable 2.6.1 Beta
Wersja rozwojowa
0.8 MB | 2015-03-03

Ilość pobrań: 64 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 7

Komentarze (0)
FTPbox Portable