w
googluj
pl

Synonimy 1.3.1


ico
Synonimy to aplikacja mobilna umożliwiająca szybkie i proste wyszukanie wyrażenia bliskoznacznego. Najprostszy przykład: synonimem wyrazu "auto" jest "samochód". Dane słowo może mieć jednak kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt - i jeszcze więcej! - synonimów. Autor słownika wykorzystanego w tej aplikacji uwzględnił ich jak najwięcej. Jest w niej więc aż 75 synonimów słowa "szybko", a słowa "ostry" - 121! Omawiany program dostępny jest dla użytkowników posiadających urządzenia z systemem operacyjnym Android (są też wersje dla iOS oraz Windows). Wydanie mobilne wspierane jest witryną internetową Synonimy.pl.

Aplikacja daje nam zasadniczo 2 funkcje. Jeśli chodzi o wyszukiwarkę, to po otrzymaniu wyników można tapnąć w wybrany synonim, dzięki czemu błyskawicznie otrzymamy jego własne synonimy. Wszystkie wyszukiwane słowa są przez program zapisywane i mamy do nich dostęp w osobnej sekcji. Możemy je następnie przeglądać wedle czasu wyszukiwania (na górze najnowszy, na dole najstarszy) bądź alfabetycznie. Listę można wyczyścić.

Trudno powiedzieć o programie coś więcej. Ma jednak ciekawą historię. Oddajmy więc głos autorowi haseł, Wojciechowi Broniarkowi: "Inspiracją do napisania słownika synonimów 'Gdy Ci słowa zabraknie' był słownik synonimów... angielskich Jerome Rodale'a 'The Synonym Finder'. Słownik ten jest bardzo obszerny (ponad milion synonimów) oraz wygodny w użyciu: hasła ułożone są alfabetycznie, dzięki czemu można szybko dotrzeć do poszukiwanego słowa i jego synonimów. Podobny słownik synonimów języka polskiego, który by łączył dużą ilość haseł i ich alfabetyczne ułożenie, nie był dostępny na rynku w latach 80., kiedy zdecydowałem się przystąpić do stworzenia takiego słownika". Co ciekawe, słownik ten doczekał się wersji papierowej (o wspomnianej nazwie) i wciąż go można zakupić - np. wypełniając formularz znajdujący się w aplikacji.

Reasumując, posiadanie podręcznego słownika synonimów w trakcie pisania wszelkiego rodzaju prac, jak licencjackiej czy magisterskiej, jest wręcz nieodzowne. Polecamy program Synonimy, choć jednocześnie ostrzegamy: synonimy należy używać z głową, uzależniając ich ewentualne użycie od kontekstu. Przede wszystkim warto jednak zapamiętać, że wyraz bliskoznaczny - jak sama nazwa zresztą wskazuje - ma znaczenie "bliskie", czyli nieidentyczne. Czasem, a zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi precyzja, lepiej się więc powtórzyć.

Uwaga!
Dostępna jest wersja tego programu dla systemu Windows. Aplikacja internetowa dostępna jest pod adresem http://www.synonimy.pl

Ograniczenia!
Aplikacja wyświetla reklamy, gdy jesteśmy połączeni z internetem. Usunięcie reklam kosztuje 3,68 zł

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
SynonimySynonimy dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 41 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Synonimy