w
googluj
pl

Poolicz 1.0


ico
Poolicz jest to kalkulator nie tylko rozwiązujący zadania, ale i przedstawiający kolejne matematycznych przekształceń krok po kroku. Teoretycznie, robi to tak, jak człowiek. Opiszemy teraz jego wersję przygotowaną dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android. Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z niego za pośrednictwem przeglądarki internetowej, wystarczy przejść do witryny Poolicz.pl/KalkulatorOnline.

Program wykorzystuje naturalny zapis matematyczny znany nam dobrze ze szkół. Znak dzielenia to w nim nie ukośnik, a dwukropek; znak mnożenia to nie litera "x", a wycentrowana kropka. Ponadto można wykorzystać np. ułamki, potęgi, nawiasy, procenty - i w każdej chwili edytować wprowadzone dane. W razie potrzeby, wpisane wyrażenie na wirtualnej kartce przesuniemy, a także je pomniejszymy/powiększymy przy użyciu tradycyjnego gestu (zbliżając/oddalając od siebie dwa palce). Po naciśnięciu przycisku obliczenia otrzymamy oczywiście wynik (możliwe jest też zobaczenie wykresu). Dostępna stanie się w tym momencie kluczowa funkcja powrotu do poprzednich kroków. Dowiemy się więc, jak wynik powstał. Najprostszy przykład: 2+6/3 (w aplikacji będzie to 2+6:3) da nam 4. Zgodnie z kolejnością wykonywanych działań, najpierw oblicza się dzielenie, więc mamy 2+2.

Nie jest to jednak program idealny. Po pierwsze, powiedzieliśmy we wstępie, że "teoretycznie" oblicza tak, jak człowiek. W praktyce może być inaczej. Ten prosty przykład zostaje przez aplikację obliczony w ten sposób, że dzielenie 6:3 przekształca na ułamek (licznik i mianownik). To zgodne z matematyką, ale komplikuje całą sprawę - nie mówiąc już o kolejnym kroku, znowu przekształcającym na ułamek. Aplikacja więc niekoniecznie obliczy nam zadanie tak, jak zrobiłby to człowiek. Podkreślmy: da prawidłowy wynik, a kolejne kroki będą zgodne z matematyką, ale mamy tu do czynienia ze zbędną komplikacją; to jak robienie z igły widły. (Cóż, maszyna "myśli" inaczej niż człowiek). Po drugie, program nie zapamiętuje przeszłych zadań, co może zirytować. Po trzecie, ma okrojone funkcje, co widać od razu po wczytaniu wersji webowej. Po czwarte, ma nieintuicyjną obsługę i przez przypadek można nacisnąć nie to, co się chciało (ikony są malutkie i ułożone blisko siebie), a przez to stracić wpisane wyrażenie.

Projekt jest ciągle intensywnie rozwijany i jak najbardziej polecamy zainstalować aplikacje Poolicz i poświęcić swój czas na poznanie jej możliwości, z pewnością nie będziecie zawiedzeni.

Uwaga!
Aplikacja internetowa dostępna jest pod adresem http://poolicz.pl/kalkulatoronline

Wymagania!
Android 2.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (3 głosów)

Strefa Download programu
PooliczPoolicz dla Android
2015-12-13

Ilość pobrań: 111 | W tym miesiącu: 3 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
Poolicz