w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 665
Wszystkich postów: 939227
Wszystkich tematów: 139004

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7814 dni

NTLite Free Portable 2024.6.9976.0


NTLite Free Portable – przenośna wersja darmowego wydania programu NTLite. Program pozwala na skonfigurowanie obrazu płyty instalacyjnej Windows 7/8/8.1 lub 10 (wersje 32-bit i 64-bit) w taki sposób, aby można było zainstalować system z wybranymi składnikami i aktualizacjami Windows (uwzględniając Service Pack), jak również z określonymi sterownikami oraz zestawem aplikacji zewnętrznych. NTLite Free posiada także zestaw opcji odpowiedzialnych za automatyzację procesu instalacji Windows. Program jest spadkobiercą narzędzi vLite (tylko dla Vista) i nLite (dla XP i wcześniejszych wersji Windows).

Dane instalatora systemu wczytamy z obrazu WMI albo z katalogu, w którym zostały umieszczone pliki płyty Windows (np. po wypakowaniu ich z obrazu płyty lub skopiowaniu z nośnika DVD). Następnie będziemy w stanie wybrać komponenty przeznaczone do usunięcia lub pozostawienia w obrazie (i tym samym w nowo instalowanym systemie). Darmowa wersja NTLite pozwala tylko na kontrolowanie podstawowych składników Windows. Warto dodać, że można dostosować opcje związane z ochroną najważniejszych komponentów i plików systemu. Następnie możliwe jest wdrożenie różnych funkcji Windows w obraz płyty, a także dołączenie do niego aktualizacji (samego systemu i produktów Microsoftu) oraz sterowników nieodnalezionych w oryginalnym obrazie, ale właściwych dla podzespołów naszego PC. Program analizuje podzespoły komputera i sprawdza, czy w obrazie płyty instalacyjnej przygotowano dla nich odpowiednie sterowniki. Dostępne są również opcje pozwalające na usunięcie pakietów językowych z obrazu czy kontrolowanie preinstalowanych ustawień Windows (np. aktywacja asystenta kompatybilności, sposób reakcji na błędy BSOD, wyłączenie funkcji autoplay w Eksploratorze, wyświetlanie kreatora połączeń przy wykryciu nowych sieci, ustawienia związane z logowaniem i połączeniami TCP/IP).

W sekcji Unattended Setup skonfigurujemy opcje związane z automatyzacją procesu instalacji Windows, tak aby wymagał on jak najmniejszej ingerencji ze strony użytkownika. Można zdecydować się m.in. na automatyczne wprowadzenie numeru seryjnego systemu, nazwy komputera, lokalizacji, konta użytkownika oraz domyślnej sieci, pominięcie akceptacji EULA, dezaktywację wysyłania statystyk na serwery Microsoft oraz samoczynne partycjonowanie dysku według ustalonych reguł. Z kolei sekcja Post Setup pozwala na dołączenie programów zewnętrznych i skryptów do obrazu Windows, a następnie ich zainstalowanie/wykonanie tuż po wdrożeniu sytemu. Po ukończeniu konfiguracji możemy przejrzeć zaplanowane zmiany i albo zastosować je na wczytanym instalatorze Windows, albo zapisać je w nowym obrazie ISO. Warto wspomnieć, że program oferuje funkcje związane z zapisem, odczytem, importem, eksportem i automatycznym tworzeniem backupu opcji modyfikacyjnych. Poza tym będziemy również w stanie szybko przygotować obraz ISO z wczytanego instalatora Windows bez wprowadzania w nim żadnych zmian.

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w swoim katalogu głównym i w jego podkatalogach, dzięki czemu jest w pełni przenośna i może być używana na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, działając np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego.

Interfejs graficzny NTLite Free Portable prezentuje się całkiem przyzwoicie pod względem estetyki wykonania. W ustawieniach programu można zdecydować się na inną kolorystykę interfejsu. Narzędzie jest intuicyjne w obsłudze, ale trzeba pamiętać, że niektóre opcje wymagają większej wiedzy o komponentach systemu. W witrynie producenta (dział Support) przygotowano zestaw porad, jednak z chwilą tworzenia opisu nie są one dostępne w polskiej wersji językowej.

Uwaga!
Pobrany plik jest normalnym instalatorem NTLite Free, ale posiada opcję utworzenia wersji Portable w wybranej przez nas lokacji.
Jeżeli nastąpi samoczynne zamknięcie programu zaraz po jego włączeniu i wybraniu licencji bezpłatnej, należy uruchomić NTLite jako administrator.

Ograniczenia!
Komercyjne wydania programu – Home, Professional i Business, oferują większą funkcjonalność (np. pozwalają na usuwanie komponentów, aktualizacji i sterowników z bieżącej instalacji Windows oraz oferują wsparcie dla hardware PC innych niż aktualnie używany komputer). W witrynie producenta można zapoznać się z różnicami w możliwościach poszczególnych wersji, jak również nabyć licencję na interesujące nas wydanie NTLite.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.2 (18 głosów)

Strefa Download programu
NTLite Free PortableNTLite Free Portable 2024.6.9976.0
Wersja stabilna 32-bitowa
20.7 MB | 2024-06-11
NTLite Free Portable 2024.6.9976.0
Wersja stabilna 64-bitowa
23.3 MB | 2024-06-11
przejdź Wersja instalacyjna NTLite Free

Ilość pobrań: 4648 | W tym miesiącu: 51 | W poprzednim miesiącu: 46

Komentarze (0)
NTLite Free Portable