w
googluj

Auslogics Disk Defrag Free Portable 8.0.24.0


Auslogics Disk Defrag Free Portable – przenośna wersja darmowego wydania programu Auslogics Disk Defrag, który pozwala na wydajną defragmentację dysków HDD (wsparcie dla RAID), dysków zewnętrznych, a także pendrive’ów, kart pamięci oraz urządzeń mobilnych czy multimedialnych z pamięcią Flash (niekoniecznie zalecane). Poza tym możemy defragmentować pojedyncze pliki albo zawartość wybranego folderu (menu Action/sekcja Advanced). Oprócz zwykłej defragmentacji (opcja Defrag), program potrafi realizować dodatkowe akcje optymalizacyjne (Defrag & Optimize) – konsolidować wolną przestrzeń nośnika danych, relokować pliki systemowe na część przestrzeni dysku, która oferuje najszybszy czas dostępu do danych, a także przenosić zwykłe pliki z zarezerwowanej przestrzeni MFT do innych obszarów (żeby zapobiec fragmentacji wolnego miejsca w MFT). Analizę stopnia fragmentacji, defragmentację i optymalizację przeprowadzimy na wszystkich lub tylko wybranych woluminach danego nośnika.

Optymalizacja zajmuje sporo czasu, wobec tego producent narzędzia zaleca uruchamianie jej tylko raz na tydzień. Dostępna jest również opcja Quick Defrag, pozwalająca na wykonanie szybkiej, podstawowej defragmentacji z pominięciem analizy nośnika. W innych trybach analiza jest zawsze przeprowadzana automatycznie, chyba że użytkownik wykona ją najpierw manualnie, w celu wstępnego zapoznania się ze stopniem fragmentacji woluminów. Kolejne funkcje Auslogics Disk Defrag Free odpowiadają za sprawdzanie dysku pod kątem błędów oraz naprawianie wykrytych nieprawidłowości (wszystko przy użyciu narzędzia chkdsk, wbudowanego w Windows). Możliwe jest także włączenie opcji pozwalającej na automatyczne zamknięcie systemu po ukończeniu defragmentacji. Program korzysta z wydajnego, zaawansowanego algorytmu defragmentacji i optymalizacji (autorski algorytm firmy Auslogics).

Tak jak wiele innych aplikacji z tej samej kategorii, Auslogics Disk Defrag Free wyświetla mapę bloków dysku. Odpowiednie kolory na mapie informują nas o tym, czy dany blok zawiera: wolną przestrzeń, pliki pofragmentowane, pliki kompletne i już zdefragmentowane, pliki aktualnie konsolidowane czy przenoszone, a także pliki zablokowane przez system lub zarezerwowane dla MTF. Warto wspomnieć o opcji wywołania podziału mapy, który przedstawia szybkość dostępu do plików w kolejnych jej obszarach. Możemy na bieżąco śledzić procesy defragmentacji i optymalizacji, ich przebieg jest odwzorowywany graficznie na mapie dysku. Po wskazaniu któregoś z bloków przy użyciu myszki, program wywoła niewielkie okienko z informacjami o statusie fragmentacji bloku oraz liczbie całych i podzielonych plików w nim zawartych. Gdy klikniemy w ów blok, w oddzielnej karcie zostanie wyświetlony wykaz wszystkich należących do niego plików. Po analizie czy defragmentacji/optymalizacji możemy również zapoznać się z ogólnym wykazem plików wykrytych we wszystkich blokach woluminu (karta Files).

W wykazie dla pojedynczego bloku i w wykazie ogólnym znajdziemy informacje o nazwach, rozmiarach, ścieżkach i statusach plików oraz liczbie fragmentów każdego pliku. Kolumna Status powiadamia o możliwości przeniesienia fragmentów czy całych plików (niektóre z nich mogą być zablokowane przez system). Z poziomu menu kontekstowego obu wykazów uruchomimy defragmentację wybranych plików lub otworzymy ich lokacje w Eksploratorze Windows.

Z kolei karta General wyświetla ogólne wyniki analizy, jest w stanie poinformować użytkownika, czy należy już przeprowadzić defragmentację, pozwala na jej szybkie uruchomienie, jak również na przejrzenie ogólnego i szczegółowego raportu z jej przebiegu. Dokładny raport jest otwierany w domyślnej przeglądarce internetowej (plik HTML). Warto dodać, że w menu Settings możemy zdecydować o priorytecie procesu programu (przy niskim priorytecie defragmentacja nie powinna mieć znacznego wpływu na wydajność działania innych aplikacji).

Wersja Portable oczywiście nie wymaga instalacji i może być używana z poziomu np. pendrive’a czy dysku zewnętrznego na różnych komputerach. Według niektórych osób, edycja przenośna zapisuje swoje ustawienia w rejestrze Windows (brak typowego pliku INI z konfiguracją), jednak właściwie nie ma to specjalnego znaczenia, ponieważ mało jest opcji, które można skonfigurować na stałe, tak aby były ciągle aktywne podczas dłuższego korzystania z programu. Z kolei szczegółowe raporty (pliki w formatach HTML, XML, XSTL) trafiają automatycznie do lokacji umieszczonej na dysku systemowym: ProgramData > Auslogics > DiskDefrag Portable > numer wersji narzędzia.

Interfejs graficzny Auslogics Disk Defrag Free Portable prezentuje się całkiem przyzwoicie pod względem estetyki wykonania. Mniej doświadczeni użytkownicy bez problemów opanują zasady obsługi programu. Z poziomu menu Help można otworzyć witrynę pozwalającą na przejście do działu pomocy Auslogics Disk Defrag Free. W dziale udostępniono podręcznik oraz krótki FAQ (brak instrukcji polskojęzycznych).

Uwaga!
Dostępne jest także płatne wydanie programu - Auslogics Disk Defrag Pro - oferujące rozszerzoną funkcjonalność (m.in. specjalny algorytm dla defragmentacji dysków SSD, harmonogram defragmentacji automatycznej, defragmentacja dysków z aktywną usługą Volume Shadow Copy, oczyszczanie woluminów z plików tymczasowych).

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.8 (8 głosów)

Strefa Download programu
Auslogics Disk Defrag Free Portable



Auslogics Disk Defrag Free Portable 8.0.24.0
Wersja stabilna
7.64 MB | 2019-07-08
przejdź Wersja instalacyjna Auslogics Disk Defrag

Ilość pobrań: 5982 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 9

Komentarze (0)
Auslogics Disk Defrag Free Portable