w
googluj
pl

Ant Renamer Portable 2.10.0


Ant Renamer Portable – przenośna wersja opensource’owego, niewielkiego programu Ant Renamer, który pozwala na wygodne i jednocześnie zaawansowane zmienianie nazw plików i folderów. W programie możliwe jest szybkie zmodyfikowanie nazw całej serii plików oraz katalogów, opcjonalnie także przy użyciu różnych reguł, stosowanych w pojedynczym zadaniu (przetwarzanie wsadowe).

Ant Renamer oferuje następujące reguły zmiany nazw (większość zasad może dotyczyć także rozszerzeń plików, wiele reguł posiada pole edycyjne maski nazwy): zmiana rozszerzenia pliku (z opcją dodania rozszerzenia do nazwy zamiast modyfikowania go), zamiana pojedynczego lub wielu ciągów znaków, wprowadzenie ciągu znaków (w wybranej pozycji od początku albo końca nazwy), zmiana pozycji ciągu znaków, usuwanie znaków, numeracja, tworzenie nazwy w oparciu o tagi MP3 (ID v1.1), metadane EXIF oraz znaczniki czasowe (data i czas utworzenia albo ostatniej modyfikacji pliku/katalogu), losowe generowanie nazw, zmiana liter na wielkie/małe, zmiana nazw w oparciu o zewnętrzną listę (pliki LST i TXT), zmiana nazw z wykorzystaniem wyrażeń regularnych.

Powyższe reguły można dodać do kolejki akcji modyfikacyjnych. Gdy uruchomimy operację zmiany nazw, reguły zostaną zastosowane automatycznie (w ustalonej przez nas kolejności) na wszystkich plikach wprowadzonych do listy roboczej programu. Warto przy tym dodać, że Ant Renamer oferuje funkcje zapisu/odczytu kolejki akcji do/z zewnętrznego pliku wsadowego (natywny format programu – ARB).

Ant Renamer wspiera kodowanie Unicode (niestety, nie w trybie wsadowego realizowania wielu akcji na nazwach plików), tak więc obsługiwane są nazwy zawierające np. znaki z ogonkami. Poza tym będziemy w stanie wymusić zastosowanie określonej czcionki w różnych polach operacyjnych, które akurat muszą wyświetlać nazwy zawierające znaki specjalne.

Lista robocza pozwala m.in. na wczytywanie plików i katalogów (czy też katalogów i ich zawartości, z uwzględnieniem rekurencji) oraz pozycjonowanie ich w kolejce przetwarzania (dane można dodawać i przenosić w kolejce także przy użyciu metody „przeciągnij i upuść”). W tabeli wyświetlany jest szereg informacji o plikach i katalogach załadowanych do listy. Program podaje ich lokację, nazwę, pełną ścieżkę, rozszerzenie, rozmiar oraz datę utworzenia i ostatniej modyfikacji. Dostępna jest również kolumna prezentująca podgląd przyszłych nazw, generowany na bazie wybranych akcji modyfikacyjnych. Warto wspomnieć o funkcji otwierania wybranego pliku z listy po jego dwukrotnym kliknięciu (funkcje można aktywować w ustawieniach).

Na uwagę zasługują jeszcze następujące możliwości programu – cofanie i ponawianie modyfikacji nazw (wielopoziomowe), automatyczne uzupełnianie pól na podstawie historii naszych wpisów, kopiowanie plików (z nowo wygenerowanymi nazwami) zamiast zmieniania ich nazw, proste automatyzacje, wykonywane przed uruchomieniem zadań lub po ich zakończeniu, wymuszenie tworzenia katalogów, gdy w nazwie pliku znajduje się znak ,,'', opcjonalne wykrywanie znaków ,,:'' lub ,,\'' w nowej nazwie i traktowanie ich jako ścieżki absolutnej (pozwala na swobodne przenoszenie plików), generowanie logu z operacji narzędzia.

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w swoim głównym katalogu. Dzięki temu jest w pełni przenośna i może działać na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego. Wydanie Portable nie ingeruje w rejestr Windows.

Interfejs graficzny Ant Renamer Portable jest dość skromny wizualnie, ale pozwala na wygodne korzystanie ze wszystkich istotnych funkcji programu. W razie potrzeby można zdecydować się na inny zestaw ikon oraz motywów kolorystycznych interfejsu. Mniej doświadczeni użytkownicy być może będą potrzebować pewnej ilości czasu na opanowanie podstaw obsługi. W załączonym pliku pomocy zamieszczono szczegółowe instrukcje (dostępne tylko w języku angielskim).

Uwaga!
Unicode nie jest wspierany w trybie wsadowego realizowania wielu akcji na nazwach plików.
Znaki specjalne nie są obsługiwane w znacznikach czasu, jeżeli korzystamy z tzw. długiej daty (np. Grudzień).

Wymagania!
W Windows NT4 wymagany jest Service Pack 4.
Kodowanie Unicode jest wspierane tylko w systemach Windows NT4, 2000, XP, Vista, 7, 8 oraz w wersjach serwerowych Windows.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Ant Renamer PortableAnt Renamer Portable 2.10.0
Wersja stabilna
1.04 MB | 2015-03-25

Ilość pobrań: 124 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Ant Renamer Portable