w
googluj

Mindly 1.15


ico
Mindly to program dostępny dla urządzeń przenośnych z systemem operacyjnym Android (jest też wersja dla iOS), który służy do tworzenia tzw. mapy myśli (ang. "mind mapping"). Mapa myśli jest nowatorskim i zyskującym coraz większą popularność sposobem notowania. Wedle zapewnień jej twórców, Tony'ego i Barry'ego Buzanów, ma ona podnieść naszą efektywność i wesprzeć myślenie twórcze. Mindly to zaś nieoficjalna aplikacja, która ma pomóc w jej łatwym opracowywaniu. Zanim przejdziemy do właściwości programu, przedstawmy może samą mapę myśli jeszcze nieco bliżej.

Klasyczna, i znana nam wszystkim od czasów szkoły podstawowej, metoda notowania polega na pisaniu liniowym. Przykładowo, wymieniając cechy (elementy) jakiegoś zwierzęcia, skutki wojny czy zadania związane z projektem itp. - wypisujemy je jedna po drugiej, w nowych wierszach. Natomiast metoda mapy myśli polega na ich wypisywaniu nie: jedna pod drugą, jako że wiersze w niej nie istnieją, ale tak, jakby były promieniami wychodzącymi ze słońca. Zagadnienie, punkt wyjścia, przedmiot - umieszcza się tu na samym środku "kartki", a cechy (zwane elementami) od niej wychodzą.

Nie dziwne, że producent zawarł instrukcję obsługi Mindly w formie mapy myśli. Dostępna jest od razu po zainstalowaniu programu. Aplikacja wyświetla punkt wyjścia na środku, zaś elementy są wokół i wyglądają w niej tak, jak elektrony na orbicie. W rezultacie całość przedstawia się niczym budowa atomu czy raczej: układu słonecznego z jego planetami i księżycami planet. Po tapnięciu w dany element, widok zostaje wyśrodkowany na nim i teraz to on odgrywa rolę punktu wyjścia, jako że ma swoje własne elementy i można je przeglądać/czytać - bądź utworzyć. Elementy już istniejące mogą mieć nowych sąsiadów; wystarczy tapnięcie w ikonę plusa - ikony te znajdują się między elementami już istniejącymi, więc na ich umiejscowienie mamy wpływ.

Jak przedstawia się dodawanie elementu? Prócz wyglądu całej mapy, jest to drugi kluczowy aspekt każdego podobnego programu. Do określenia mamy w Mindly do 3 rodzajów informacji: tekst (tytuł i treść), kolor (do wyboru wiele predefiniowanych), ikonę. W ostatnim wypadku warto się zatrzymać. Mapy myśli są niepowtarzalne, gdyż nie zamykają się na tekście. Zachęca się do dorysowywania różnych idei, jakie tylko przyjdą do głowy. W aplikacji Mindly rozwiązano to tak, że użytkownik nie ma edytora grafiki, ale potężny zestaw ikon. Podzielono jest na 17 kategorii (ekspresja twarzy, mowa ciała, czas, organizacja, sport, pogoda, znaki abstrakcyjne itd.). Każda zaś kategoria zawiera konkretne ikony, których w sumie są setki. To nie wszystko, gdyż aplikacja umożliwia wybranie obrazu z galerii urządzenia, wykonanie zdjęcia od ręki czy dodanie odnośnika do strony internetowej. Niewątpliwie - dużo tego!

Obsługa mapy z Mindly jest naprawdę dziecinnie prosta. Przyjemnie dla oka wygląda animacja przejścia od elementu. Program pozwala na posiadanie ich nieskończonej hierarchii. Daje też jakże przydatną możliwość wyeksportowanie mapy do pliku PDF, a także wyposażony jest w funkcję synchronizacji z kontem w chmurze Dropboxa. Mindly będzie więc dobrą instalacją w naszym systemie zarówno, jeśli słyszymy o mapie myśli po raz pierwszy, jak i korzystamy z niej w sposób odręczny kiedy to tylko możliwe.

Ograniczenia!
Aplikacja dostępna jest też w wersji płatnej, która usuwa blokadę 60 elementów na mapę myśli oraz zwiększa liczbę opcji eksportujących mapę; kosztuje 25,99 zł.

Wymagania!
Android 4.4 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
MindlyMindly dla Android
2018-11-07

Ilość pobrań: 22 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Mindly