w
googluj
pl

Sky Map


ico
Sky Map to aplikacja dostępna na urządzenia przenośne z systemem operacyjnym Android, która spodoba się wszystkim wielbicielom astronomii. Program oferuje bowiem mapę nieba w czasie rzeczywistym w odniesieniu do aktualnej lokalizacji użytkownika (lokalizacji wyznaczonej choćby na podstawie sieci telefonii komórkowej). Nie jest wizualnie zbyt efektowny, niemniej oferuje różne funkcje dodatkowe, a nawet szczegółową instrukcję obsługi w języku polskim, dzięki czemu całość wypada ocenić tylko jak najwyżej.

Zacznijmy od podstawowego sposobu korzystania z programu. Wyjściowo, nie trzeba nawet niczego dotykać. SkyMap automatycznie wykorzystuje mechanizmy wbudowane w urządzenie (żyroskop itp.), dzięki czemu użytkownikowi pozostaje jedynie skierować urządzenie w wybrany fragment nieba, aby móc zobaczyć to, co się "tam", za ziemską atmosferą, znajduje. To tak, jakby używać teleskopu. Pora dnia czy stopień zachmurzenia nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. Aby szybko sprawdzić, czy aplikacja jest precyzyjna, wystarczy skierować obiektyw w kierunku Słońca (oczywiście, jeśli jest dzień). Program funkcjonuje więc jak znana wszystkim Mapa Google, tyle że przeznaczona jest dla nieba. Przykładowo, widok można przybliżać lub oddalać klasycznym gestem dwóch palców.

Po tapnięciu w ekran (miejsce tapnięcia nie ma znaczenia) uzyskamy dostęp do opcji zmiany trybu oglądania. Mamy wtedy możliwość przejścia z trybu dynamicznego, automatycznego, na tryb statyczny, ręczny. Po przełączeniu się nie trzeba już celować obiektywem w niebo; można trzymać urządzenie poziomo w dłoni i oglądać mapę nieba już zupełnie tak, jakby to była wspomniana Mapa Google. Program ma tryb nocny, a w jego ustawieniach znajdziemy filtr warstw. Domyślnie pokazywane są wszystkie obiekty. Filtr obiektów dostępny jest też po wspomnianym dotknięciu ekranu w dowolne miejsce. Program wyposażono również w tryb "podróży w czasie". Można w nim wybrać datę i wyświetlić stan nieba względem niej. Interesujące są zdjęcia wykonane przez słynny Teleskop Hubble'a. W opisywanej aplikacji można szybko przejrzeć ich galerię, a nawet znaleźć je na niebie, co polega na zabawie w "ciepło-zimno", gdyż mamy przenieść oko aparatu we wskazywane miejsce. Zresztą, dostępna jest wyszukiwarka dowolnych obiektów i w związku z tym żaden się już przed nami nie ukryje. Kosmos!

Wymagania!
Android 1.5 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (9 głosów)

Strefa Download programu
Sky MapSky Map dla Android
2019-06-29

Ilość pobrań: 814 | W tym miesiącu: 11 | W poprzednim miesiącu: 12

Komentarze (1)
Sky Map
avatararrow
~mandaryn177 | 2017.05.12 16:14
-2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Bardzo dobra aplikacja,wczesniej oglądałem gwiazdy na niebie nie znając ich nazw-teraz wiem gdzie się znajdują planety naszego układu słonecznego,gwiazdozbiory i inne ciekawe gwiazdy.Naprawdę wielki plus dla autorów aplikacji
Sky Map