w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 253
Wszystkich postów: 904400
Wszystkich tematów: 127555

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 6603 dni

Wax 2.0e


Wax to program przeznaczony do montażu i edycji materiałów wideo z zastosowaniem szeregu efektów 2D/3D. Wax automatycznie wyodrębnia ścieżki dźwiękowe z nagrań wideo, pozwalając również na przeprowadzenie montażu audio. Narzędzie może działać jako typowa aplikacja Windows, a także jako wtyczka do profesjonalnych programów służących do nieliniowej obróbki wideo - Adobe Premiere, Sony Vegas i Pure Motion EditStudio. W przyszłości planowana jest także integracja pluginu Wax z innymi aplikacjami z tej kategorii. Wax pozwala na montaż i edycję wideo oraz audio na nieskończonej ilości ścieżek. Możliwe jest łączenie, przenoszenie oraz skracanie wybranych elementów A/V obecnych w ścieżkach. W programie skorzystamy z pokaźnego zbioru wtyczek wideo, oferujących efekty i przejścia 2D oraz 3D - efekty pozwalają m.in. na wykorzystywanie obiektów 3D, dostosowywanie oświetlenia i cieni czy generowanie tekstur.

Wtyczki wideo dostępne w programie: transformacja obiektów 3D, mapowanie wideo na obiektach 3D, tekst 3D, eksplozje obiektów 3D, wiry 3D, cząstki tworzące np. trójwymiarowe efekty ognia, wody, dymu itp., Model Loader (wczytywanie obiektów 3D z zewnętrznych plików 3DS, Quake MD2, MilkShape MS3d), generator tekstur, tworzenie widoku 3D wideo, rozciąganie pikseli, efekt rotoskopii/malowania wideo z użyciem kształtów, masek, klatek kluczowych i innych możliwości, warpowanie wideo i obrazów za pomocą kształtów rysowanych przez użytkownika (wymaga programu WinMorph), stłuczenie/roztrzaskanie obrazu, efekt Chroma Key.

W Wax możemy wykorzystywać szereg gotowych wzorców (tzw. presety), będących zespołem wtyczek wideo z predefiniowanymi ustawieniami. Wzorce tworzą unikatowe efekty, w tym efekty przejść. Program zawiera setki presetów, dodatkowe wzorce można pobrać tutaj. Użytkownicy mogą również tworzyć własne presety. Aplikacja pozwala także na wykorzystanie filtrów Virtual Dub, wtyczek i przejść DirectX, wtyczek Freeframe oraz presetów Windows Movie Maker. Możliwości te są dostępne zarówno w samodzielnej aplikacji Wax, jak i w pluginie Wax. Zestaw narzędzi programistycznych (SDK) pozwala na integrację programu z zewnętrznymi wtyczkami, filtrami itd.

Aplikacja może korzystać z akceleracji sprzętowej GPU, dzięki czemu w czasie rzeczywistym lub tylko z minimalnymi opóźnieniami wprowadzimy zaawansowane efekty 3D do naszego wideo. W bibliotece mediów można w łatwy sposób zarządzać wczytanymi materiałami wideo i audio, segregować je w odpowiednich katalogach, zmieniać im nazwy itp. Media, wtyczki wideo oraz presety dodajemy do ścieżek edycji za pomocą metody przeciągnij i upuść. Część operacji na materiałach wideo i audio przeprowadzamy również za pomocą tego sposobu. Niemal wszystkie wtyczki wideo, wzorce itp., posiadają swoje specyficzne ustawienia.

Okienko podglądu wideo pozwala na obserwację zmian wprowadzanych do naszego projektu. Dostępne są różne ustawienia jakości wideo w podglądzie, można również powiększać lub pomniejszać obraz wideo, tworzyć zrzuty ekranu z danych momentów nagrania oraz kopiować aktualny obraz z podglądu do schowka systemowego. W ustawieniach projektu zdecydujemy o rodzaju wyjścia (wideo i audio razem lub oddzielnie, tylko wideo albo tylko audio), formacie, nazwie i lokalizacji pliku docelowego, a także o zaawansowanych właściwościach wynikowego wideo i audio (m.in. szerokość i wysokość klatki, FPS, jakość wideo, kodek wideo, datarate, interwał klatki kluczowej, zapis kanału Alpha, format audio, częstotliwość próbkowania, bitrate oraz ilość kanałów dźwięku).

Wax zapisuje projekty w swoim natywnym formacie - WXP. Formaty mediów, które otworzymy w programie to: AVI, WAV i AVS (skompresowane AVI lub WAV) oraz wiele typów obrazów (JPG, JPEG, JPE, BMP, PCX, PNG, PBM, PGM, PNM, PPM, PSD, SGI, BW, RGB, RGBA, TGA, TIF, TIFF, DDS, DCX, ICO, PIX, PSP, XPM). Zapis wyjściowych materiałów jest możliwy do następujących formatów - AVI, MPEG, WAV i Flash, a także do plików obrazów (JPG, JPEG, JPE, PNG, BMP, PSD, TGA, TIF, TIFF).

Interfejs graficzny Wax nie jest zbyt efektowny pod względem wizualnym, ale dzięki temu program nie zajmuje dużo miejsca na dysku i działa z większą szybkością. Mniej zaawansowani użytkownicy w dość krótkim czasie powinni opanować obsługę aplikacji. Twórca Wax udostępnia szczegółowy podręcznik, dostępny jako plik PDF wraz z programem. Oprócz tego można zapoznać się z poradami umieszczonymi na forum związanym z aplikacją (osiągalnym poprzez witrynę DebugMode).

Uwaga!
Instalator proponuje instalację samodzielnej aplikacji i/lub wtyczek Wax dla zewnętrznych programów do obróbki wideo.
Przed instalacją tej wersji Wax, zalecane jest odinstalowanie poprzednich wersji aplikacji oraz kolekcji presetów stworzonych przez Vassiasa Loverdosa (i tak są one dostępne w najnowszej wersji Wax).

Wymagania!
Współpraca wtyczki Wax z programem Sony Vegas w wersji 4 lub wyższej wymaga bibliotek .NET Framework oraz instalacji pluginu w domyślnej lokacji na dysku systemowym (np. C:\Program Files\Debugmode). Jeżeli zmienimy lokację, po instalacji należy skopiować folder Wax 2.0\Samples do katalogu C:\Program Files\Debugmode\Wax 2.0\Samples, w przeciwnym wypadku wtyczka Wax nie będzie mogła otworzyć przykładowych projektów Sony Vegas.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Strefa Download programu
WaxWax 2.0e
Wersja stabilna
2.59 MB | 2014-01-31

Ilość pobrań: 1466 | W tym miesiącu: 7 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
Wax