w
googluj
pl

REAPER 6.28


REAPER to program DAW (Digital Audio Workstation), oferujący rozbudowane, wirtualne studio, w którym możemy produkować, edytować, miksować i nagrywać materiały audio na profesjonalnym poziomie. Ponadto możliwa jest także zaawansowane praca z klipami wideo. REAPER, pozostając naprawdę tanim narzędziem, posiada równie rozbudowane możliwości, jak najbardziej popularne (a przy tym drogie) oprogramowanie DAW.

W REAPER pracujemy z dowolną ilością ścieżek audio/MIDI. Jeżeli chodzi o nagrywanie i overdubbing, program potrafi nagrywać dźwięk z wielu wejść jednocześnie, zaś liczba wejść jest ograniczona tylko przez wydajność naszego PC. Dźwięk może być nagrywany w różnych formatach audio, z rozmaitymi ustawieniami częstotliwości próbkowania oraz głębi bitowej. Każda ze ścieżek jest w stanie nagrywać dźwięk zarówno z wejścia, jak i z wyjścia audio/MIDI. Dostępne są możliwości nagrywania w wielu dublach i warstwach, nagrywania w pętli, wykorzystania overdubbingu oraz funkcji punch in/out. Program pozwala na włączanie/wyłączanie blokady nagrywania ścieżek także podczas ich odtwarzania. Można nagrywać bezpośrednio do plików audio o różnej ilości kanałów (stereo, surround, multichannel), zarówno przed, jak i po zastosowaniu efektów. REAPER pozwala na monitorowanie wejść audio/MIDI z użyciem efektów programowych, przy czym dostępne również opcje odpowiedzialne za tworzenie różnych schematów monitorowania, wykorzystujących odmienne efekty. Użytkownik jest w stanie kontrolować w wygodny sposób prędkość nagrywania i odtwarzania dźwięku. Program potrafi zapisywać nagrania audio na wielu nośnikach danych jednocześnie.

Możliwości związane z produkcją dźwiękową pozwalają na wygodne miksowanie nagrań audio, instrumentów MIDI, materiałów wideo, oraz obrazów cyfrowych na pojedynczej ścieżce. Dostępna jest oś czasu lub oś bitów z wykresem audio i siatką. Skorzystamy z funkcji przenoszenia, wycinania i kopiowania fragmentów lub całości utworów, rozdzielania, łączenia oraz przycinania nagrań, rozciągania ich w czasie oraz zapętlania, przyciągania obiektów do siatki osi, zoomu i przewijania osi/wykresu, przeskakiwania do transjentów, nawigacji w zakresie MIDI itd. Wiele akcji można wykonywać przy użyciu metody „przeciągnij i upuść”. Program posiada także opcje odpowiedzialne za podnoszenie wysokości dźwięku czy zastosowanie na nim zanikania, wejść/zejść oraz płynnych przejść. REAPER pozwala na grupowanie obiektów audio w wielopoziomowej strukturze folderów. Łatwo możemy wykonywać różne działania na całej serii zgrupowanych obiektów, m.in. takie jak edycja, przekierowywanie czy rozprowadzanie audio. Dostępny jest szereg automatyzacji związanych z nagrywaniem, odtwarzaniem, edycją ścieżek i całych utworów oraz wykorzystaniem efektów. Bez trudu możemy zarządzać tempem, sygnaturami czasu oraz prędkością odtwarzania/nagrywania. Skorzystamy także z funkcji rozdzielających audio na duble i pasy dubli, które są pomocne w tworzeniu akompaniamentu. Oczywiście wspierany jest dźwięk wielokanałowy, każda ze ścieżek może zawierać aż 64 indywidualne, możliwe do przekierowania kanały. W REAPER będziemy w stanie pracować nad wieloma projektami jednocześnie (w osobnych kartach).

Oprócz szeregu własnych pluginów, program pozwala na użycie niemal każdej zewnętrznej wtyczki audio/MIDI – wersja dla Windows obsługuje wtyczki VST, VST3, VSTi, DX/DXi i JS. Efekty są stosowane w czasie rzeczywistym (również w trybie pracy poprzez sieć), w trakcie gdy odtwarzamy czy nagrywamy audio. Możliwe jest także niedestrukcyjne dla dźwięku renderowanie efektów na wyjściu audio. Język skryptowy JS (JSFX) pozwala na programowanie własnych wtyczek i efektów. Dzięki protokołowi ReWire będziemy w stanie wymieniać dane audio/MIDI z innymi aplikacjami. Operacje podnoszenia wysokości dźwięku, korekcji audio, rozciągania w czasie są stosowane na bieżąco w trakcie odtwarzania czy nagrywania dźwięku, a przy tym możliwe jest wykorzystanie różnych silników je realizujących (np. Elastique 3 Pro). Wtyczka ReaSurround troszczy się o przestrzenność dźwięku (i jej wizualizację) na kanałach stereo, surround oraz mulitchannel. Dostępne są również pluginy wirtualizujące sprzęt zewnętrzny oraz zarządzające sygnałami MIDI, strumieniami audio czy połączeniami z serwerami NINJAM. Warto dodać, że wtyczki 32-bitowe działają w wersji 64-bitowej narzędzia. Program posiada algorytmy, które chronią przed awariami wtyczek oraz pozwalają na odzyskanie danych utraconych w wyniku takich błędów.

REAPER potrafi używać wielu rdzeni/wątków procesora czy nawet całego zespołu procesorów. Program dba także o pełne wykorzystanie dostępnej pamięci RAM oraz współpracuje z połączeniami mostkowymi i zaporami sieciowymi. Narzędzie będziemy w stanie kontrolować także przy użyciu skrótów klawiaturowych. Niemal każdą jego funkcję uruchomimy za pomocą skrótu, odpowiedniego przycisku na pasku narzędziowym albo zewnętrznego kontrolera. Operacje mogą być wykonywane również w automatycznych sekwencjach. W razie potrzeby zwiększymy funkcjonalność programu, tworząc makra lub rozszerzenia w językach Lua, EEL i Python. Program oferuje także IDE, z pomocą którego będziemy w stanie tworzyć, edytować i testować skrypty ReaScripts (natywne dla REAPER).

Interfejs programu jest elegancki i wysoce konfigurowalny. Można zmienić motyw graficzny, dostosować zawartość paneli, pasków i okien roboczych, jak również zmodyfikować ich układ, widoczność oraz stan zadokowania. REAPER uchodzi za oprogramowanie intuicyjne w obsłudze, jednak trzeba pamiętać, że wymaga sporej wiedzy o nagrywaniu/produkcji audio. W witrynie projektu udostępniono obszerną dokumentację, podręcznik użytkownika oraz zestaw samouczków. Podręcznik w polskiej wersji językowej można znaleźć na stronie producenta.

Uwaga!
Obsługiwane formaty wejściowe i wyjściowe zapisu audio, systemy audio,
wtyczki, instrumenty/urządzenia kontroli, a także różne inne możliwości techniczne programu zostały wymienione tutaj.

Ograniczenia!
Program może być używany bezpłatnie przez 60 dni, później należy nabyć licencję na REAPER za pomocą witryny producenta.

Spolszczenie!
Pobrany plik spolszczenia należy po prostu uruchomić (domyślnie powinien otworzyć się w REAPER, jeżeli tak się nie stanie, trzeba skorzystać z opcji „Otwórz za pomocą…” i wybrać w niej plik wykonywalny REAPER). Pozwoli to na zainstalowanie polskiej translacji w programie. Po instalacji konieczne jest ponowne uruchomienie REAPERa.

Licencja: Shareware (testowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.7 (134 głosów)

Strefa Download programu
REAPERREAPER 6.28
Wersja stabilna 32-bitowa
13.2 MB | 2021-04-23
REAPER 6.28
Wersja stabilna 64-bitowa
13.8 MB | 2021-04-23
Spolszczenie do REAPER

Ilość pobrań: 51051 | W tym miesiącu: 71 | W poprzednim miesiącu: 586

Komentarze (34)
REAPER
avatararrow
~Tomek | 2015.04.15 11:15
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Wystarczy pobrać plik spolszczenia.
Otwórz za pomocą - Reaper
Działa ;)
REAPER 4.77
avatararrow
~bonzo | 2012.10.09 03:22
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
W lokalizacji w której został zainstalowany program nie ma katalogu LangPack.
Pozdrawiam
REAPER 4.261
avatararrow
~softword | 2012.04.02 18:39
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Nowa wersja dokumentacji - 8 rozdziałów

http://www.reaper.fm/userguide/PL_8_rozdzialowReaperUserGuide416.pdf
REAPER 4.21
avatararrow
~softword | 2012.03.27 17:43
4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Pierwszych pięć rozdziałów instrukcji obsługi po polsku: http://www.reaper.fm/userguide/PL_5_rozdzialowReaperUserGuide416.pdf
Wkrótce udostępnione zostaną 2 następne rozdziały :)
REAPER 4.21
avatararrow
~softword | 2012.03.24 12:13
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Doskonale! Warto by dodać dwie informacje techniczne (tutaj niewidoczne), żeby uniknąć rozczarowań:
1. „Internacjonalizacja” jest we wczesnej fazie, co skutkuje zbyt długimi tekstami. Deweloper obiecał dokonać zmian rozmiarów w UI, aby pomieścić polskie teksty, ale kiedy to zrobi - jeszcze nie wiadomo.
2. Plik jest kodowany w UTF-8. W niektórych wersjach, np. 32-bitowej pod Windows XP polskie znaki mogą być źle wyświetlane. Konieczne jest wówczas otwarcie pliku spolszczenia w Notatniku i zapisanie jako Unicode.
REAPER 4.21
avatararrow
MaTi | 2012.03.23 21:17
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
@softword do tej właśnie witryny linkujemy spolszczenie więc jest to najnowsza wersja.
REAPER 4.20
avatararrow
~softword | 2012.03.23 18:44
1 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Plik spolszczenia jest nadal aktualizowany. Najnowsza wersja jest dostępna w witrynie stash.reaper.fm. Niebawem udostępniona zostanie polska instrukcja obsługi (pierwsze pięć rozdziałów, około 1/3 całej treści).
REAPER 4.20
avatararrow
~wojciu | 2012.03.23 09:10
4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Absolutnie zgadzam się z dextronem! :) Pracuję na Reaperze jakieś 5 lat, od jakiegoś czasu zresztą legalnie bo licencja do użytku domowego jest śmiesznie tania w porównaniu z konkurencją (a dostajemy pełną wersje, nie jakiegoś "kadłubka"), widzę jak błyskawicznie się rozwija i nie dostrzegam absolutnie różnic miedzy nim a oprogramowaniem "komercyjnym" ;) Zresztą wystarczy wejść na forum aby dowiedzieć się kto ten program robi i wątpliwości znikają. No i od wydania 4.20 mamy wreszcie zawodowy program po POLSKU!!!
Powodzenia w pracy z Reaperem!
REAPER 4.20
avatararrow
~rv dextron | 2012.03.21 09:50
2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Ale niektórzy tu są pajace. Nie ma tak naprawde duzego znaczenia jak program uzywasz byle by był na poziomie standardu. Muzycy 20 lat temu odwalali niesamowite kawalki na amigach i atari i cale pokalenia klanialy im sie w pas. A tu jak czytam te teksty to czasami załościa zawiewa. Wybierz sobie program naucz sie i tyle. Ja osobiscie preferuje 11 letnia voytere jako pracy z midi bo ma unikalne rozwiazania jakich nie maja nowe programy a reaper tylko do wykonczenie. Ale niczym sie nie rozni od bardzo drogich (niby profesionalnych programow)
REAPER 4.20
avatararrow
~vito | 2012.03.07 20:51
-4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
xXx o których profesjonalnych studiach piszesz, bo się nie spotkałem?
REAPER 4.151
avatararrow
~xXx | 2012.01.05 14:33
8 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Asp bzdury piszesz. Każdy wybiera taki DAW jaki mu pasuje. Tak jak z kupnem samochodu. Nie będę się wypowiadał na temat FL, bo go nie używałem, wiem natomiast, że REAPER jest coraz częściej używany w profesjonalnych studiach, więc nie pisz, że jest gorszy skoro go nie znasz.
avatararrow
~Nortalf | 2011.12.19 16:25
2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Dobry program i wcale nie ustępuje swoim barzdiej znanym konkurentom.Cały czas rozwijany ,więc najlepsze przed nami.A tak na marginesie ,to najważnieszy jest talent ,a potem oprogramowanie.
avatararrow
~Asp | 2011.11.02 22:13
-5 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Czy Reaper jest taki dobry ? Kłóciłbym się.. ale są gusta i guściki. Może jest prostszy od FL, ale w produkcji muzyki nie chodzi o prostotę bo jeśli ktoś chce prosto to niech sobie e-jay hip hop albo techno ściągnie. I tam sobie może klocki układać. Więc mi osobiście odpowiada FL, jak ktoś nie potrafi go opanować.. to pozostaje mu REAPER.
avatararrow
~Zwierzak | 2011.04.09 20:49
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Program lepiej się spisuje od FL Studio.
Jest dużo prostszy i traci tylko na rzeczach zbędnych których jest mnóstwo i innych programach jak np FL.
avatararrow
~gontek | 2011.01.27 19:55
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Bardzo dobry program.Jestem muzykiem.Po trzech miesiącach pracy z Reaperem, wyrzuciłem Cubase. Bardzo dobrze działa na Win7 64.
avatararrow
~anonim | 2010.09.08 18:24
-4 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
To że ktoś nie potrafi obsługiwać Cubase czy Sonara i ma beznadziejny komputer który mu sie wiesza nie swiadczy to o wyższości Reapera Fakt jest mniej wymagający ale to jedyna jego zaleta Jak Ktoś pisze że Cubase jest gorszy to faktycznie nie zna tematu... zwykły import VST to jest jakas masakra Dla mnie Reaper jest troche lepszy od Audacity:)
avatararrow
~tomasz | 2010.04.23 13:40
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
a on mi się ściągną w j. ang. i jak mam to zmienić na pol?
avatararrow
~jacolon | 2010.04.05 13:08
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
pracowałem już na większości programów typu cubase czy sonar i w każdym z nich zdarzały mi się różne problemy jak zwiechy czy nawet niebieski ekran a odkąd przesiadłem się na reapera mam święty spokój.... jeśli ktoś twierdzi że jest ubogi w możliwości to znaczy że go jeszcze nie poznał a warto i to bardzo...
avatararrow
~Raul | 2010.03.07 21:21
3 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
A gdzie mogę znaleźć spolszczenie do programu?
avatararrow
~BereU | 2010.03.05 12:11
2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Program świetnie się sprawuje na WinXP. Przesiadłem się z CoolEdita 2.0 i jeżeli chodzi o dźwięk to jest o niebo lepszy. Reaper jest polecany przez czołowych realizatorów dźwiękowych, więc sprawdziłem. POLECAM każdemu kto zaczyna historie z muzyką, ale także zaawansowanym "graczom"! Zadziwia prostotą i intuicyjną obsługą.

Pozdrawiam
avatararrow
~Adol | 2010.01.17 02:53
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Moim zdaniem jest to b.dobry program do zgrywania ścieżek audio i łączenie ich w jeden mix a w efekcie końcowa wersja nagrania.Idzie na nim wyciągnąć rzeczy których instrumenty nie wyciągną same.Tym co nie próbowali proponuję spróbować
avatararrow
~rv dextron | 2009.12.18 00:26
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
program sie rozwija i ma duze aspiracie wyglada ladnie i schludnie pez problemu wyrywa DAW nawet nic nie instalowalem moj mixer daw odrazu dzialal apropo powyzszych linijek qubasa wywalilem odrazu
avatararrow
~yellow | 2009.11.07 20:52
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Reaper jako jedyny DAW jest w wersji polskiej! :) Jest prosty w obsłudze, a możliwości ma porównywalne z Cubasem czy Sonarem.
avatararrow
~irok | 2009.07.12 11:32
2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Reaper to typowy DAW. To nie jest program dla dzieciaków, które chcą sobie z piosenek porobić dzwonki na komórkę.
avatararrow
~mr.x | 2008.12.12 10:19
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
reaper to sekwencer a audacity to edytor wyjaśniam zielonym
avatararrow
~Bizon | 2008.11.28 16:54
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Nagrałem na nim kilka kawałków jest po prostu świetny!!! Nie to co jakieś tam audacity czy coś tam innego.
avatararrow
~emka | 2008.11.03 17:07
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
mój znajomy realizator ,który nagrywa bardzo znane zespoły bardzo chwali ten program:)
avatararrow
~reaper.com.pl | 2008.06.05 01:54
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Powstało polskie forum dotyczące tego programu:
www.reaper.com.pl
avatararrow
~Gal Anonim | 2008.02.15 20:03
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
mam pytanko cy jest do tego programiku Spolszczenie ?
avatararrow
~D. | 2007.12.30 13:21
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Używam tego programu do nagrywania naszej nowej płyty, wywaliłem Cubase, bo jest niestabilny. Reaper jest rewelacyjny! To coś takiego jaką rewolucją w prostocie obsługo był Cool edit
left1 red
12
red blue