w
googluj
pl

Linux MultiMedia Studio (LMMS) 1.1.3 + 1.2.0 RC 8


LMMS to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich amatorów wszelkiego rodzaju muzyki, którzy poszukują narzędzia, pozwalającego na jej tworzenie oraz szeroko pojętą "produkcję", również z samodzielnie nagranych kawałków. Dzięki stosunkowo prostej obsłudze, polskiemu interfejsowi i masie dostępnych do pobrania wtyczek, LMMS może okazać się odpowiednim i wystarczającym programem do stworzenia pierwszych autorskich nagrań. Linux MultiMedia Studio (LMMS) to darmowe środowisko do tworzenia muzyki. Pakiet jest rozwijany jako wieloplatformowa alternatywa dla komercyjnych, rozbudowanych rozwiązań, takich jak FL Studio.

Na dowód tego, producent przedstawia kilkanaście utworów, które zostały wygenerowane przy użyciu opisywanego programu. Można je odsłuchać bezpośrednio na stronie producenta. Nie bez znaczenia jest również bazowanie programu na licencji z otwartym kodem, dzięki czemu otwiera się drogę do tego, aby wielu programistów tworzyło aplikację, jak również dedykowane jej dodatki.

Program posiada przyjazny, dosyć standardowy interfejs. W głównym oknie znajdziemy edytor piosenki, mikser FX oraz narzędzie do tworzenia perkusji i basu. Boczny panel zawiera eksplorator, za pośrednictwem którego wczytamy pliki z dysku twardego. Do dyspozycji mamy ponadto bogatą kolekcję presetów, sampli i przykładowych projektów. Dużą zaletą środowiska jest modularna budowa. Użytkownik może rozbudować funkcjonalność pakietu, po prostu dodając nowe efekty, instrumenty i narzędzia analizujące dźwięk.

Pozostałe cechy pakietu:
- współpraca z urządzeniami MIDI,
- prosta zmiana domyślnego interfejsu audio,
- łatwa kalibracja tempa, poziomu głośności i balansu,
- klonowanie ścieżek za pomocą kilku kliknięć myszy,
- możliwość tworzenia łańcuchów efektów,
- duże możliwości związane z automatyzacją pracy,
- bogata kolekcja wbudowanych instrumentów i narzędzi (sampler, syntezator tablicowy, monofoniczny emulator syntezatora tb303, melodyjny instrument pałeczkowy, organy, emulator układu APU, odtwarzacz plików SoundFont, trzy oscylatory, symulator drgającej struny),
- możliwość zmiany katalogów, w których przechowywane są dane tymczasowe,
- import projektów FL Studio,
- obsługa mechanizmu Drag&Drop,
- zgodność z rozmaitymi standardami (VST(i), SoundFont2, LADSPA, GUS Patches).

Narzędzie jest rozpowszechniane na zasadach licencji GNU GPL. Projekt posiada otwarty kod źródłowy oraz gotowe wydania dla systemów Windows, Mac OX X, GNU/Linux. Jak przystało na rozwiązania Open Source, do dyspozycji mamy dobrą dokumentację (instrukcja startowa, manual, FAQ, zestaw porad).

Obsługa LMMS jest przyjazna, dzięki intuicyjnie rozmieszczonym modułom programu, które swobodnie możemy przemieszczać po głównym oknie, po drodze w razie potrzeby zmieniając ich rozmiar. Już w pierwszej chwili dostrzeżemy wygodną oś czasu, która pozwala nam na umieszczanie na niej kolejnych instrumentów z listy, które następnie możemy zaprogramować, wykorzystując również dodatkowe efekty. Wszystko odbywa się poprzez czytelne suwaki i pokrętła bądź z wykorzystaniem skrótów klawiaturowych. W razie ewentualnych kłopotów z obsługą, warto poświęcić uwagę znakomicie dopracowanej sekcji pomocy (dostępna jest ona w języku angielskim).

Uwaga!
Kreator instalacyjny proponuje zmianę ustawień przeglądarki internetowej (strona startowa, domyślny silnik wyszukiwania), a także skopiowanie na dysk paska narzędziowego Babylon Toolbar. Nie są to operacje konieczne do poprawnego działania aplikacji i radzimy je zignorować (wystarczy odznaczyć odpowiednie opcje na jednym z etapów instalacji).

Spolszczenie!
Program posiada polską wersję interfejsu - jest ona ustawiana automatycznie, na podstawie domyślnego języka systemu operacyjnego.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.6 (8 głosów)

Strefa Download programu
Linux MultiMedia Studio (LMMS)Linux MultiMedia Studio (LMMS) 1.1.3
Wersja stabilna 32-bitowa
28 MB | 2015-05-08
Linux MultiMedia Studio (LMMS) 1.1.3
Wersja stabilna 64-bitowa
30.4 MB | 2015-05-08
Linux MultiMedia Studio (LMMS) 1.2.0 RC 8
Wersja rozwojowa 32-bitowa
30 MB | 2019-05-03
Linux MultiMedia Studio (LMMS) 1.2.0 RC 8
Wersja rozwojowa 64-bitowa
33.3 MB | 2019-05-03

Ilość pobrań: 4682 | W tym miesiącu: 5 | W poprzednim miesiącu: 9

Komentarze (3)
Linux MultiMedia Studio (LMMS)
avatararrow
~Janusz N. | 2017.04.15 01:02
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Witam , program wygląda bardzo ciekawie , ma dużo różnych wtyczek i innych możliwości i za to należy mu się 5 ale ma też jedną wadę czyli sposób dodawania do programu zewn. kontrolera MIDI ( próbowałem powiązać pr. z Keyboardem ) . Ustawienia porozrzucane są w kilku miejscach i pomimo , że program wykrywa urządzenie to w programie go nie słychać i po kilku godz, musiałem dać za wygraną . Czy nie byłoby prościej tylko kliknąć " dodaj lub wykryj Urządzenie MIDI i ewentualnie tylko dopasować wyświetlony w oknie kanał ? .
Pozdrawiam
Janusz N.
Linux MultiMedia Studio (LMMS) 1.1.3
avatararrow
~rv | 2015.03.04 09:11
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
stara solidna voyetra bije na glowe w dziedzinie seqwenserow
Linux MultiMedia Studio (LMMS) 1.0.3
avatararrow
~adrian | 2013.04.29 18:04
2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
pobierajcie zaje***ta aplikacja.
Linux MultiMedia Studio 0.4.13