w
googluj

ePSXe 2.0.5


Od rynkowego debiutu konsoli Sony PlayStation minęło już niemal 20 lat. Zbliżający się okrągły jubileusz powstania popularnego PSXa to dobra okazja, by odświeżyć sobie takie tytuły, jak seria Gran Turismo, Tekken, Final Fantasy, Crash Bandicoot, Silent Hill i wiele, wiele innych hitów. Jeśli nie posiadamy oryginalnej konsoli, z pomocą przychodzi nam ePSXe, emulator pierwszego PlayStation.

Przy pierwszym uruchomieniu emulatora konieczne będzie skonfigurowanie go. Przez cały proces poprowadzi nas przyjazny pomocnik. Należy pamiętać, że do uruchomienia emulatora potrzebny nam będzie plik z BIOSem konsoli. Można go łatwo znaleźć w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło „scph1001.bin” lub „scph7502”, lecz będzie to legalne jedynie wówczas, jeśli dysponujemy oryginalnym BIOSem, pochodzącym z konsoli. Doradzane jest również pobranie wtyczki odpowiedzialnej za polepszoną emulację grafiki ze strony emulatronia.com.

By w cokolwiek zagrać, konieczne będzie dysponowanie płytą CD lub jej obrazem, zawierającym pliki z grą. Obsługiwane są następujące pliki obrazów płyt: ISO, IMG, BIN, CUE, CCD, MDS, PBP oraz ECM. Możliwe jest również wczytanie oryginalnych kart pamięci, jeśli dysponujemy odpowiednim adapterem. Podczas gry możliwe jest nagrywanie filmów i tworzenie zrzutów ekranu; klipy z rozgrywki można później odtworzyć bezpośrednio w programie. Rzecz jasna stan gry można w dowolnym miejscu zapisać i odczytać.

Jeśli chodzi o kontrolery, nie jesteśmy ograniczeni do klawiatury. Możemy równie dobrze podpiąć do komputera pada, również oryginalnego Dual Shock (w takim przypadku konieczne będzie dysponowanie odpowiednią przejściówką między komputerem a padem).
Aplikacja potrafi również sporządzać logi ze swojej pracy i dysponuje trybem sieciowym, który – po poprawnym skonfigurowaniu – pozwoli nam na zagranie w niektóre tytuły z kolegą, również dysponującym emulatorem ePSXe.

Co ciekawe, ePSXe dostępny jest także w wersji na systemy Android, przy pomocy której odpalimy emulator na smartfonie czy tablecie. Można ją pobrać z serwisu Google Play. Na urządzeniach mobilnych dostępny jest m.in tryb dual screen, dzięki któremu zagramy z kolegą w gry prosto z PSX na nowoczesnym tablecie.

Emulator ePSXe wyposażony jest we wszystkie funkcje, których potrzebuje kompletny emulator popularnej konsoli. Co ważne, aplikacja jest na tyle prosta w obsłudze, że poradzą sobie z nią nawet użytkownicy, którzy nie mieli wcześniej styczności z tego typu oprogramowaniem.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.7 (3 głosów)

Strefa Download programu
ePSXeePSXe 2.0.5
Wersja stabilna
1.32 MB | 2017-06-03

Ilość pobrań: 1609 | W tym miesiącu: 39 | W poprzednim miesiącu: 70

Komentarze (0)
ePSXe