w
googluj

Mednafen 0.9.48


Mednafen to opensource’owy, przenośny emulator wielu platform konsolowych, obsługiwany częściowo z wiersza poleceń. Program może korzystać z technologii OpenGL lub SDL. Niektóre silniki emulacji zaimportowano z innych emulatorów, ale Mednafen używa również kilku rozwiązań oryginalnych. Aplikacja pozwala na zapisywanie stanów gry, przewijanie rozgrywki wstecz w czasie rzeczywistym, zastosowanie filtrów graficznych, wykorzystanie cheatów, tworzenie zrzutów ekranu, nagrywanie wideo z obszaru okna emulacji, a także zapisywanie dźwięku (obrazy – format PNG, wideo – QuickTime, audio - WAV). Dostępne są również funkcje wczytywania gier z archiwów GZIP i ZIP/PKZIP oraz prowadzenia rozgrywki w sieci (Network Play). W programie możemy przeprowadzić zaawansowane remapowanie wirtualnych kontrolerów emulowanej konsoli na odpowiednie klawisze naszej klawiatury lub funkcje joysticka czy pada podłączonego do PC. Dostępne jest także remapowanie skrótów klawiaturowych programu.

Obsługiwane platformy:

• Atari Lynx,
• Neo Geo Pocket (Color),
• WonderSwan,
• GameBoy (Color),
• GameBoy Advance,
• Nintendo Entertainment System,
• Super Nintendo Entertainment System/Super Famicom,
• Virtual Boy,
• PC Engine/TurboGrafx 16 (CD),
• SuperGrafx,
• PC-FX,
• Sega Game Gear,
• Sega Genesis/Megadrive,
• Sega Master System,
• Sony PlayStation.

Najlepsze z oferowanych silników emulacji to rozwiązania oryginalne, przygotowane dla platform Sony Playstation 1, PC Engine/TurboGrafx 16, PC-FX i Virtual Boy. Pozostałe silniki czasem mogą być oparte na nieco przestarzałych wersjach emulatorów danej platformy. Część z silników to udoskonalone rozwiązania z emulatorów aktualnie już nierozwijanych. Należy dodać, że platformy PS1, PCE-CD oraz PC-FX wymagają odpowiedniego BIOSU. Poza tym gry na Playstation 1 potrzebują pliku CUE do odtwarzania dźwięku.

Gry w Mednafenie uruchomimy z wiersza poleceń, jednak mniej zaawansowani użytkownicy mogą otwierać je również z poziomu Eksploratora Windows, wystarczy że przeciągną plik którejś z nich na plik wykonywalny programu. Oprócz tego dostępna jest także nakładka graficzna MedGui, pozwalająca na kontrolowanie programu z poziomu GUI. Podstawowa komenda uruchamiająca grę w emulatorze jest bardzo prosta – należy wpisać mednafen i podać ścieżkę do pliku gry. Więcej szczegółów, odnoszących się do komend w wierszu poleceń i konfiguracji programu za pośrednictwem pliku CFG, zawiera rozbudowana dokumentacja, którą znajdziemy w witrynie projektu. Należy dodać, że w Windows 7 oraz 8 okienko aplikacji może przycinać grafikę gry, w dodatku nie da się go poszerzyć ani zmaksymalizować - najlepiej wyświetlać obraz w trybie pełnoekranowym, wywoływanym poprzez użycie kombinacji klawiszy Alt+Enter. W oknie z uruchomioną grą można przy pomocy skrótów klawiatury skorzystać z funkcji emulatora wymienionych w pierwszym akapicie opisu. Wykaz skrótów wyświetlimy za pomocą klawisza F1.

Interfejs graficzny aplikacji właściwie nie istnieje, chyba że mamy zamiar korzystać z wybranej nakładki GUI. Podstawowa obsługa emulatora nie jest zbyt trudna, jednak konfiguracja ustawień zaawansowanych wymaga zapoznania się z bardzo rozbudowaną dokumentacją. Nakładka MedGui ułatwia znacznie obsługę, ale i tak niektóre ustawienia zmuszą nas do poszerzenia wiedzy o specyficznych możliwościach danej platformy. Wszystkie niezbędne instrukcje i porady można znaleźć w witrynie projektu.

Uwaga!
Mednafen nie wymaga instalacji. Wystarczy rozpakować pliki programu z pobranego archiwum.
W Windows 7/Windows 8 obraz gry może być przycięty w trybie okienkowym, poza tym nie poszerzymy ani nie zmaksymalizujemy okienka emulatora. Najlepiej przejść w tryb pełnoekranowy za pomocą kombinacji klawiszy Alt+Enter.
W wypadku gdy użytkownik posiada kartę graficzną obsługującą tylko starszą wersję OpenGL, może wystąpić problem z wyświetlaniem obrazu gry. Wówczas należy przełączyć się na technologię SDL, co niestety wymaga albo zapoznania się z komendami aplikacji, albo ręcznej edycji rozbudowanego pliku CFG. Dla mniej doświadczonych osób istnieje jednak pewne rozwiązanie – nakładka graficzna MedGui, pozwalająca na konfigurację zarówno podstawowych, jak i bardzo zaawansowanych ustawień emulatora. W Internecie dostępne są także inne nakładki graficzne na Medafena, jednak MedGui jest w zasadzie najpopularniejsza.

Wdrożenie MedGui - pliki zawarte w pobranym archiwum MedGui należy wypakować/wkleić do katalogu głównego Mednafena. Nakładkę najlepiej uruchomić za pierwszym razem jako administrator, w przeciwnym wypadku możemy natknąć się na błąd .NET Framework.

Przy konfiguracji klawiatury (mapowanie) warto pamiętać, że dwukrotne wciśnięcie tego samego klawisza zatwierdza jego wybór i przenosi nas do następnej funkcji mapowania.

Wymagania!
Wersja 64 bitowa Mednafen nie była testowana w Windows XP i nie wiadomo czy zadziała w tym systemie (oczywiście w 64 bitowym wydaniu XP).
Platformy PS1, PCE-CD oraz PC-FX wymagają odpowiedniego BIOSu.
Gry na Playstation 1 potrzebują pliku CUE do odtwarzania dźwięku.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
MednafenMednafen 0.9.48
Wersja stabilna 32-bitowa
5.33 MB | 2018-02-22
Mednafen 0.9.48
Wersja stabilna 64-bitowa
7.24 MB | 2018-02-22

Ilość pobrań: 283 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Mednafen