w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 240
Wszystkich postów: 904176
Wszystkich tematów: 127465

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 6443 dni

Darik's Boot and Nuke (DBAN) 2.3.0


Niemal każdy użytkownik komputera od czasu do czasu natrafia na potrzebę wyczyszczenia dysku z plików, czy to wskutek awarii, czy też np. przed jego sprzedażą. Najczęściej w tym celu formatuje się poszczególne woluminy, ale istnieje łatwiejszy i szybszy sposób – wystarczy pobrać i uruchomić Darik’s Boot And Nuke, znany również jako DBAN.

To mały program dostarczany w postaci obrazu ISO, którego zadaniem jest trwałe usuwanie wszelkich danych z dysku. Aplikację należy nagrać na płytę CD lub pendrive’a; można ją też uruchomić w trybie PXE (w środowisku włączającym system operacyjny bez jego instalacji). Następnie wystarczy podłączyć dany nośnik i zresetować komputer, a program, który sam się zbootuje, załatwi resztę za nas. DBAN jest w stanie wykryć i wyczyścić dyski IDE, PATA, SATA, SCSI i SAS, a także niektóre urządzenia USB i FireWire (IEEE-1394).

Przed uruchomieniem aplikacji można wejść w wiersz poleceń (wciskając klawisz F8 w trakcie rozruchu komputera) w celu przypisania odpowiedniej metody usuwania danych, a jest ich aż sześć do wyboru. Domyślnie program działa w oparciu o uproszczoną formę DoD 5220.22-M, metody zatwierdzonej i wykorzystywanej przez Departament Stanów Zjednoczonych (da się też ustawić jej nieuproszczoną, normalną wersję). Można również wybrać RCMP TSSIT OPS-II, którą zaleca m.in. Rząd Kanadyjski i która przeznaczona jest głównie do usuwania poufnych informacji. Mamy też sprawdzającą się przede wszystkim w przypadku starszych dysków metodę Gutmanna, polegającą na nadpisywaniu danych liczbami pseudolosowymi metodę strumieniowania PRNG, a także metodę szybkiego usuwania (Quick Erase).

Twórcy oprogramowania zaznaczają, że większości osobom domyślne ustawienia powinny w zupełności wystarczyć, dlatego mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni się przerażać skomplikowaną nomenklaturą. Warto przy tym zaznaczyć, że producent nie daje żadnej gwarancji, nie zapewnia wsparcia technicznego i nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody. Co by jednak nie mówić, DBAN działa i jest ogólnie rzecz biorąc polecany przez internetową społeczność.

Uwaga!
Pobrany obraz ISO należy nagrać na płytę programem np. ImgBurn bądź innym z kategorii nagrywanie płyt.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.4 (11 głosów)

Strefa Download programu
Darik's Boot and Nuke (DBAN)Darik's Boot and Nuke (DBAN) 2.3.0
Wersja stabilna
15.95 MB | 2017-05-05

Ilość pobrań: 4932 | W tym miesiącu: 8 | W poprzednim miesiącu: 17

Komentarze (0)
Darik's Boot and Nuke (DBAN)