w
googluj

Capture NX-D 1.4.2


Capture NX-D to darmowa edycja oprogramowania do przeglądania i wywoływania plików RAW (NEF) z cyfrowych aparatów fotograficznych Nikon. Jest nieco zubożoną wersją płatnego oprogramowania Capture NX, która jednak mimo to pozwala na zastosowanie kilku ciekawych ustawień, a przez to może okazać się interesującą propozycją, szczególnie dla początkujących fotografów, czy osób z mniejszymi wymaganiami. Producent gwarantuje, że program poradzi sobie z plikami NEF pochodzącymi praktycznie z każdego zaawansowanego aparatu tej firmy (począwszy od Nikona D1 do obecnie produkowanych modeli lustrzanek).

Obsługa aplikacji jest prosta i intuicyjna. Interfejs został zorganizowany zgodnie ze schematem towarzyszącym znakomitej większości wszelkich innych programów graficznych i dotykających tematyki obróbki zdjęć. Po lewej znajdziemy eksplorator plików, nad nim podgląd miniatury zdjęcia. Na środku główne pole edycji z widokiem wybranej fotografii, po prawej zaś panel z opcjami, w tym widokiem histogramu, krzywych oraz opcji wywoływania. Wśród nich ustawienia dostępne standardowo w lustrzankach Nikona, dzięki czemu rozpoczynając przygodę z aplikacją nie pogubimy się w opcjach – można na przykład zastosować filtr żywych kolorów, tak jak gdybyśmy zrobili to bezpośrednio w aparacie w przypadku fotografowania z zapisem JPG, czy też podbić ekspozycję o wybraną liczbę kroków.

W programie znajdziemy również możliwość łatwego eksportowania wszystkich wprowadzonych zmian do zewnętrznych plików, np. JPG. Mamy przy tym możliwość skontrolowania podstawowych parametrów, takich jak na przykład ogólna jakość, co wpłynie oczywiście na wielkość powstałego pliku. Dostępny jest również raczej podstawowy moduł pozwalający na wydruk fotografii domową drukarką. Warto dodać, iż oprócz plików NEF, program pozwala również na wyświetlanie choćby zwykłych zdjęć JPG. Jedynym ewentualnym minusem programu jest sporadyczne wolniejsze reagowanie na polecenia użytkownika (pomimo iż sprzęt, na którym testowaliśmy program, z powodzeniem spełniał nawet zalecane wymagania sprzętowe).
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.1 (16 głosów)

Strefa Download programu
Capture NX-DCapture NX-D 1.4.2
Wersja stabilna
243.3 MB | 2016-08-26

Ilość pobrań: 790 | W tym miesiącu: 21 | W poprzednim miesiącu: 7

Komentarze (0)
Capture NX-D