w
googluj
pl

Bilkom 1.0.14


ico
Jeżeli w miarę często jeździsz pociągiem i masz smartfona lub tablet z systemem operacyjnym Android, wówczas musisz poznać aplikację o nazwie Bilkom. To mobilny serwis informacyjny, który obejmuje wszystkich kolejowych przewoźników pasażerskich w Polsce, a także większość przewoźników europejskich. Warto dodać, że to jedyna oficjalna aplikacja mobilna, która zawiera wszystkie informacje, jakie dostępne są w Systemie Planowania Podróży dla kolei polskich, który dostępny jest w witrynie www.rozklad-pkp.pl.

Dzięki Bilkom będziesz miał dostęp do rozkładu jazdy pociągów wraz z wszelkimi temu towarzyszącymi udogodnieniami. Weźmy sytuację z życia. Załóżmy, że przed Tobą daleka podróż, powiedzmy: z Katowic do Warszawy, i chciałbyś wiedzieć, gdzie dokładnie jesteś czy do jakiej stacji się zbliżasz. Włączasz więc czujnik GPS, aby zlokalizować Twoją pozycję, i odpowiednią aplikację - możesz do tego użyć świetnych Map Google, lecz możesz też użyć jeszcze lepszej aplikacji: Bilkom. Dlaczego lepszej? Lepszej, gdyż dzięki niej będziesz miał dokładny wykaz stacji kolejowych, a w dodatku cała trasa pociągu, którym jedziesz, będzie na mapie pokazana. Już nigdy nie będziesz musiał zastanawiać się, gdzie jesteś i jak do celu masz daleko. Wystarczy zainstalować Bilkom. Program ten ma mnóstwo innych zalet i został wręcz idealnie przemyślany od strony przydatności poszczególnych funkcji, bo np. możemy tworzyć listy ulubionych połączeń. Warto im wszystkim przyjrzeć się z bliska.

Po uruchomieniu aplikacji zobaczymy, że jej funkcje zostały podzielone na 4 zasadnicze części. W pierwszej mamy połączenia ulubione, o których wyżej wspomniano. W trakcie przeglądania właściwych połączeń (które zaraz opiszemy), każde z nich możemy dodać do ulubionych poprzez zaznaczenie ikony gwiazdki, by później mieć do nich dostęp z tej właśnie zakładki. To nie jedyny plus tej kategorii. Możemy w niej również przejrzeć historię naszych połączeń i w razie potrzeby dodać do ulubionych połączenia również wedle listy tego typu.

Główna zakładka, uruchamiana domyślnie, to Połączenia. Określamy w niej stację startową i docelową, datę i godzinę odjazdu lub przyjazdu. Potem wystarczy tapnąć Szukaj, przy czym należy pamiętać o tym, że potrzebne jest połączenie się z internetem, aby otrzymać aktualny rozkład, gdyż dane pobierane są bezpośrednio z serwera. Niemniej aplikacja udostępnia nam opcję pobrania rozkładu wyszukiwanego połączenia, aby móc ją oglądać w trybie offline. Co do rezultatów wyszukiwania, na początku mamy skrócone dane w formie listy uporządkowanej według czasów odjazdu. Tapnięcie danego połączenia ukaże nam dodatkowe informacje, np. o obowiązku rezerwacji w klasie 1 itp. Żeby uzyskać pełne dane należy tapnąć w połączenie jeszcze raz; da nam to już kompletny widok na czasy przyjazdów i odjazdów z każdej stacji, przez którą przebiega połączenie. Ale to, tak naprawdę, jeszcze nie wszystko, gdyż jest tu też świetna funkcja pokazania przejazdu pociągu na mapie. Mapa ta nie jest byle jaka, bo możemy przybliżać, oddalać widok, a w dodatku obserwować przemieszczanie się pociągu w czasie rzeczywistym.

Trzecia zakładka to Lokalizacje. Po wybraniu lokalizacji, np. stacji Warszawa Centralna, możemy skorzystać z odpowiadających tej lokalizacji opcjom: wyszukiwania połączeń do Warszawy Centralnej oraz wyszukiwania połączeń z Warszawy Centralnej. Ponadto mamy możliwość zobaczyć listę zabytków, przystanków, ośrodków kultury, punktów gastronomicznych i innych tego typu miejsc, które są w pobliżu! Po tapnięciu ukaże nam się lista, na której możemy wybrać np. hotele, potem wybrać jeden z nich i ustawić go jako naszą lokalizację, ale też zobaczyć mapę z hotelami.

Ostatnia, czwarta zakładka, to Odjazdy. Sprawa jest tu prosta: podajemy stację, z której chcemy odjechać (choć możliwe jest też wybranie opcji przyjazdu), datę i czas.

Bilkom to aplikacja niemal idealna. Rozkłady prezentują się świetnie, wszystko jest czytelne i jeśli ktoś posługuje się już rozkładem online, ten odnajdzie się w aplikacji jak ryba w wodzie. W dodatku mamy w niej mapy tras, a nawet swego rodzaju poradnik turystyczny. Z ważniejszych funkcji brakuje jej tylko cennika biletów, ale to i tak aplikacja niezastąpiona.

Ograniczenia!
Aby korzystać z pełnej funkcjonalności aplikacji, należy połączyć się z internetem (połączenie to jest wymagane, aby pobrać aktualne dane z serwera), a także włączyć czujnik GPS (wymagany przy ustalaniu lokalizacji pociągu lub naszej).

Wymagania!
Android 1.5 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
BilkomBilkom dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 773 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (1)
Bilkom
avatararrow
~durax | 2015.05.22 17:12
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Aplikacja wlasnie mnie skazala na przesiadke 1h20min mimo ze mowila, ze bede ja mial pol godziny. Dzieki!
Bilkom