w
googluj
pl

Dolphin Browser


ico
Dolphin Browser to przeglądarka internetowa wydana na smartfony i tablety z systemem operacyjnym Android. To jedna z tych aplikacji, które zasłynęły dzięki wykorzystaniu tego, co najlepszego do zaoferowania mają nam urządzenia mobilne. Chodzi mianowicie o możliwość sterowania zawartością przy pomocy gestów. Pierwsze otworzenie w oknie przeglądarki, przykładowo, strony Google.com, poprzez narysowanie palcem litery "G" - to po prostu fajne przeżycie. Jeszcze fajniejsze jest to, że sam możesz decydować o gestach i je tworzyć - i linkować do dowolnych witryn lub dowolnych funkcji związanych z obsługą aplikacji.

Dolphin Browser to przeglądarka, która zyskała wielką popularność dzięki takiemu właśnie nowoczesnemu podejściu do surfowania po internecie. Lecz sterowanie przy pomocy gestów to niejedyna zaleta tej aplikacji. Umożliwia ona też m.in. szybkie dzielenie się i synchronizowanie zakładek ulubionych stron i otwartych kart przy pomocy jednego tapnięcia, spersonalizowanie poprzez instalację dodatkowych rozszerzeń, a także obsługę przy pomocy głosu.

Jak aplikacja sprawdza się w działaniu? Po jej uruchomieniu nie będziesz zaskoczony. Ma ona nowoczesny, ale jednocześnie standardowy interfejs. Jeżeli używałeś innych przeglądarek, wówczas wszystko stanie się oczywiste niemal natychmiast. Ekran startowy zawiera szybki dostęp do ulubionych witryn. Panel górny to przede wszystkim pasek adresu strony internetowej; oprócz tego mamy ikony odpowiedzialne za dostęp do panelu sterowania oraz wstrzymanie wczytywania i odświeżenie strony. Z kolei pasek dolny zawiera 5 ikon: typowe ikony przejścia wstecz i do przodu (zmienia się ona na ikonę wstrzymywania, gdy strona jest wczytywana), jak i ikonę oznaczającą liczbę aktywnych kart. Jest też specjalna ikona aktywującą okno opcji, z którego można m.in. włączyć tryb pełnoekranowy, tryb nocny, wyłączyć wczytywanie obrazków, dodać stronę do zakładek / do szybkiego wybierania czy utworzyć do niej skrót na pulpicie Androida; wyszukać na stronie, przejść do strony głównej, włączyć synchronizację kart czy po prostu wyjść z aplikacji. Jest też okno z dodatkami, ale o nich nieco dalej. Zatrzymajmy się na ostatniej z głównych ikon, która nie była jeszcze omówiona.

Czwarta z kolei ikona znajdująca na pasku dolnym jest niezwykle ważna, bo umożliwia pisanie palcem na ekranie, czyli przechodzenie do witryn przy pomocy gestów. Na początku będziemy poproszeni o wypróbowanie gestu narysowania np. litery "G", co da efekt przejścia do witryny wyszukiwarki Google. Lista początkowo dostępnych gestów jest nieważna, gdyż możemy dowolnie tworzyć nowe i je modyfikować - z wyjątkiem znaku zapytania, który przyporządkowano do pomocy dotyczącej gestów. Jeżeli nie mamy pomysłu w trakcie tworzenia znaków, posłużyć się możemy gestami predefiniowanymi, których jest aż 47. Kolejną wielką zaletą funkcji gestów w Dolphinie jest to, że wcale nie musimy ich tworzyć względem stron, a mogą dotyczyć nawigacji na stronie, kart czy różnych innych funkcji i opcji. Wybór jest gigantyczny i dotyczy chyba wszystkiego, czego można by chcieć.

Opiszmy jeszcze panel sterowania oraz dodatki. Panel sterowania umożliwia przejście do zakładek, pobranych plików (mamy tu też... menedżera plików!), motywów, dodatków; możemy z tego panelu też wyczyścić dane przeglądarki i przejść do ustawień aplikacji. Tych ostatnich jest mnóstwo, warto jednak podkreślić funkcję łączenia się z kontami Facebook, Twitter, Evernote i Box, dzięki czemu udostępnianie odbywać się będzie po jednokrotnym tapnięciu. Jest też dostępna usługa własna przeglądarki, o nazwie Dolphin Connect, która da możliwość synchronizacji zakładek; połączyć się z nią można poprzez konta Google lub Facebook. Z kolei dodatki umożliwiają znaczne rozszerzenie funkcji przeglądarki o zapisywanie stron do plików PDF, tłumaczenie stron, łatwiejsze pobieranie plików, tworzenie zrzutów ekranowych i wiele innych. Robią one wielkie wrażenie.

W opisie tego programu można przeczytać: "Niezwykle szybki Dolphin zostawia pozostałe przeglądarki daleko w tyle". Choć nt. szybkości przeglądarki nie można się obiektywnie wypowiedzieć (nie licząc wersji "mini" przeglądarek, które z założenia mają być bardzo szybkie), gdyż szybkość zależy od urządzenia, wersji systemu czy po prostu od jakości połączenia z internetem, to jednak nie można powiedzieć, że Dolphin pozostawia konkurencję "daleko w tyle". To świetna przeglądarka, ale konkurencja jest w rzeczywistości zawsze bardzo blisko siebie, gdyż najważniejsze jest wyświetlanie stron i radzenie sobie ze standardem HTML5, a pod tym względem możemy się tylko cieszyć, że jest tyle i tak udanych przeglądarek, jak Chrome, Firefox, Opera. Do tej "klasycznej" listy dodać trzeba inne przeglądarki - i Dolphina z całą pewnością również.

Zatem generalnie na Androidzie mamy do czynienia z peletonem przeglądarek, z którego nikt się nie odrywa. Wszyscy zasługują na medal. Co dodatkowo miałoby Cię skłonić do przetestowania Dolphina? Zdecydowanie przynajmniej jedna funkcja: wspaniała obsługa gestów. Ona nigdzie nie jest tak dobrze przemyślana i wykonana! Ale tak między nami (nikomu o tym nie mów!), Dolphin - po zainstalowaniu wszystkich rozszerzeń i połączeń z chmurami - to najbardziej rozbudowana przeglądarka. Być może: najlepsza na świecie. Ma ona tylko jeden problem w tym względzie: jest wyłącznie mobilna, a przeglądarki klasyczne są też na komputerach stacjonarnych... Ale to już jest wybrzydzanie. Zainstaluj więc Dolphina i ciesz się jego potęgą!

Ograniczenia!
Aplikacja nie ma żadnych ograniczeń, ale jej możliwości można rozszerzyć poprzez połączenie aplikacji z usługami Facebook, Twitter, Evernote, Box i Dolphin Connect. Prócz tego w znacznym stopniu potencjał programu zostanie powiększony poprzez instalację rozszerzeń z serwera przeglądarki.

Wymagania!
Zależne od urządzenia

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.8 (6 głosów)

Strefa Download programu
Dolphin BrowserDolphin Browser dla Android
2019-06-29

Ilość pobrań: 2286 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (1)
Dolphin Browser
avatararrow
~totalanal | 2017.04.17 01:22
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Dolphin - Chiński szpieg = total anal
Dolphin Browser