w
googluj
pl

HDClone Free Edition Portable 5.1.5


HDClone Free Edition Portable – przenośna wersja darmowego wydania programu HDClone. Edycja bezpłatna jest bardzo ograniczona w stosunku do wydań komercyjnych. Mimo to pozwala na wykonanie kilku podstawowych operacji w zakresie klonowania oraz tworzenia obrazów czy backupów dysku twardego, dysku zewnętrznego lub pendrive’a. Możliwe jest także przywracanie danych z kopii zapasowych wcześniej przygotowanych za jej pomocą. Wymienione działania zrealizujemy tylko na całej przestrzeni dysków fizycznych (musi ona stanowić zarówno źródło, jak i cel transferu danych). W wersji darmowej HDClone nie ma możliwości przeprowadzania operacji na wybranych partycjach, katalogach albo plikach.

HDClone Free Edition pozwala na kopiowanie danych z maksymalną prędkością 30 MB/s. Obsługiwane są dyski podłączane przez interfejsy IDE/ATA/SATA (SATA 1 i 2, eSata w trybie AHCI) oraz USB 1.1 i 2.0. Nie jest do końca jasne, czy bezpłatna edycja wspiera systemy plików inne niż NTFS – np. FAT16 i FAT32 oraz ext2/ext3/ext4 (w witrynie producenta podano trochę niejasne informacje). Prawdopodobnie program pozwala na rozszerzenie maksymalnego rozmiaru kopii zapasowej czy obrazu na dysku docelowym. W każdym razie dyski o pojemności większej jak 2 TB nie są obsługiwane. HDClone Free Edition jest w stanie kopiować dane, w trakcie gdy użytkownik korzysta z systemu operacyjnego. Program obsługuje zarówno komputery wyposażone w BIOS, jak i w UEFI.

Wersja darmowa została zaopatrzona w proste narzędzia do testowania szybkości odczytu danych z dysku, podglądu zawartości sektorów (w trybie szesnastkowym), zapisu logu w zewnętrznym pliku (format LOG) oraz tworzenia zrzutów ekranu z okna aplikacji. Dodatkowo skorzystamy również z funkcji przygotowania nośnika rozruchowego (pendrive, dysk zewnętrzny USB, płyta CD/DVD), na którym można nagrać bootowalny obraz HDClone Free Edition w celu uruchomienia tego narzędzia zamiast systemu operacyjnego (tuż po rozruchu komputera). Obraz ISO programu został dołączony do archiwum z wersją Portable, podobnie jak instalator HDClone Free Edition.

Wersja Portable składa się z pojedynczego pliku (nie licząc dodatkowego ISO, instalatora czy instrukcji), nie ingeruje w rejestr Windows i może działać na różnych PC np. z poziomu nośnika wymiennego (pendrive albo dysk zewnętrzny).

Interfejs graficzny HDClone Free Edition Portable jest dość nowoczesny i przyjemny dla oka. Mniej zaawansowani użytkownicy nie powinni mieć problemów z obsługą programu, o ile posiadają chociaż podstawowe pojęcie o klonowaniu dysków czy tworzeniu ich obrazów albo backupów. W katalogu edycji przenośnej można znaleźć anglojęzyczny podręcznik obsługi. Porady w polskiej wersji językowej umieszczono np. tutaj.

Ograniczenia!
Jak już wspomniano w opisie, program w wersji darmowej jest mocno ograniczony w stosunku do kilku edycji komercyjnych HDClone (limit prędkości transferu danych i brak całej gamy funkcji). Porównanie możliwości wszystkich wersji zamieszczono w witrynie producenta. Za jej pomocą nabędziemy licencję na interesujące nas wydanie narzędzia.
Wersja darmowa HDClone nie działa w systemach z rodziny Windows Server.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 1.6 (8 głosów)

Strefa Download programu
HDClone Free Edition PortableHDClone Free Edition Portable 5.1.5
Wersja stabilna
45.12 MB | 2015-01-14
przejdź Wersja instalacyjna HDClone Free Edition

Ilość pobrań: 978 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 11

Komentarze (0)
HDClone Free Edition Portable