w
googluj
pl

BleachBit Portable 2.2


BleachBit Portable – przenośne wydanie opensource’owego, lekkiego programu BleachBit, który oczyszcza system ze zbędnych plików (m.in. plików tymczasowych czy pozostałości po odinstalowanych aplikacjach), a także usuwa prywatne dane użytkownika, które zostały zgromadzone przez przeglądarki internetowe, Windows i różne oprogramowanie. Program jest dostępny w wersjach dla systemów Windows i Linuks.

BleachBit potrafi trwale niszczyć wspomniane powyżej dane, jak również wymazywać wybrane pliki i katalogi oraz wolne miejsce na dysku. Program nadpisuje przestrzeń dyskową, w której znajdują się niepotrzebne albo poufne pliki bądź ich pozostałości. Dzięki nadpisywaniu, odzyskanie danych jest niemożliwe albo o wiele trudniejsze do przeprowadzenia. Metoda wymazywania zastosowana w narzędziu nie uchodzi za najefektywniejszą. W dokumentacji programu, jego twórca obficie wyjaśnia, dlaczego powinna być ona uznana za równie skuteczną, jak najlepsze algorytmy tego typu.

Program oczyszcza/niszczy różne dane systemowe - np. MUICache, pliki tymczasowe Windows, dzienniki, zrzuty pamięci, dane Eksploratora Windows, dane w Koszu. Poza tym usuwa ciasteczka, historię oraz inne dane popularnych przeglądarek internetowych, a także dane Flasha, Javy, Silverlighta itp. Oprócz tego, narzędzie potrafi kasować rozmaite pliki tymczasowe czy poufne, które zostają utworzone przez cały zbiór aplikacji. Wspierane są kolejne przeglądarki WWW, pakiety biurowe, klienty e-mail, komunikatory internetowe, odtwarzacze audio/wideo, programy graficzne czy narzędzia do kompresji. Domyślnie BleachBit oferuje oczyszczanie danych około 70 programów. W razie potrzeby możemy rozszerzyć ten zestaw aż do ponad 1700 pozycji. W tym celu należy włączyć opcję „Pobierz i zaktualizuj od społeczności programy czyszczące”, którą umieszczono w Preferencjach narzędzia. Możemy także manualnie pobrać i wdrożyć plik z zestawem dodatkowych rozwiązań oczyszczających (instrukcje są dostępne w witrynie projektu). Oczyszczanie można poprzedzić samym skanowaniem, uruchamianym przy użyciu opcji Podgląd. Skorzystamy również z funkcji „głębokiego”, dokładnego skanowania w poszukiwaniu plików tymczasowych, plików .DS_Store i Thumbs.db oraz kopii zapasowych różnych plików. Podczas wyszukiwania oraz kasowania/niszczenia danych, program wyświetla szczegółowy raport z przebiegu tego procesu. Po zakończeniu zadania możemy na spokojnie przejrzeć wyniki akcji oczyszczających.

Preferencje BleachBit pozwalają na: aktywację nadpisywania/niszczenia (proces usuwania będzie wówczas trwał o wiele dłużej), zdefiniowanie plików i lokacji zawsze wymazywanych, wybranie katalogów, w których zwykle są przechowywane dane tymczasowe (wybieramy je w celu zniszczenia ich zawartości), wprowadzenie określonych plików i folderów do białej listy (program pominie je podczas operacji oczyszczania). Pozostałe istotne ustawienia odpowiadają za ukrywanie/pokazywanie opcji oczyszczania programów niezainstalowanych w systemie, a także za automatyczny start BleachBit wraz z rozruchem Windows. Warto dodać, że narzędzie będziemy w stanie obsługiwać także z poziomu wiersza poleceń.

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko w swoim głównym katalogu. Dzięki temu jest w pełni przenośna i może działać z zachowaniem tej samej konfiguracji na różnych komputerach (np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego). Edycja Portable nie pozostawia własnych wpisów w rejestrze Windows.

Interfejs graficzny BleachBit Portable nie prezentuje się zbyt efektownie pod względem estetycznym. Obsługa programu jest intuicyjna, ale mniej doświadczeni użytkownicy powinni zachować ostrożność w oczyszczaniu nieznanych im komponentów, tak aby nie stracili istotnych dla siebie plików. Na szczęście BleachBit wywołuje odpowiednie ostrzeżenia przy bardziej ryzykownych akcjach. Po wskazaniu którejś z głównych opcji oczyszczających, narzędzie wyświetli krótkie opisy jej możliwości (w polskiej wersji językowej). W witrynie projektu zamieszczono szczegółową dokumentację (dział Help). Niestety, jest ona dostępna tylko w wersji anglojęzycznej.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 2.5 (4 głosów)

Strefa Download programu
BleachBit PortableBleachBit Portable 2.2
Wersja stabilna
8.54 MB | 2019-03-21
przejdź Wersja instalacyjna BleachBit

Ilość pobrań: 591 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
BleachBit Portable