w
googluj
pl

FreeText 1.46


FreeText to program służący do szybkiego tworzenia notatek. Możemy w nim zapisywać listy organizujące nasze zadania (ToDo), niezbędne kontakty, numery, bądź inne informacje. Aplikacja pozwala na wzbogacenie treści o odnośniki, obrazki, tabele, ramki segregujące dane, odróżniające się od reszty tekstu komentarze oraz ikonki informacyjne. Narzędzie automatycznie zachowuje nasze notatki, niestety nie można regulować czasu zapisu.

Obrazki możemy wczytywać z plików do specjalnej ramki, dostępna jest także funkcja pozwalająca na ich obróbkę w którymś z zainstalowanych edytorów graficznych (w tym wypadku nie jest nawet konieczny żaden otwarty w ramce obrazu plik graficzny, rozpoczynamy po prostu pracę na pustym arkuszu w edytorze). FreeText, jeżeli włączymy poprzez niego obróbkę obrazu w zewnętrznym programie, zaimportuje grafikę z edytora do swojej ramki, wystarczy że zatwierdzimy tę czynność w notatniku. Oprócz tego, program pozwala na prostą konwersję formatu obrazków – można wybierać pomiędzy plikami PNG, JPEG, BMP, ICO oraz CUR.

Istnieje kilka reguł zagnieżdżania w sobie tabel, ramek logicznych i komentarzy, do każdego z tych składników oprócz tekstu można dodać również grafikę czy ikonkę informacyjną. Umieszczenie elementów w zagnieżdżonych w sobie ramkach logicznych tworzy strukturę drzewa, można zwijać i rozwijać poszczególne ramki zawierające rozmaite podelementy.

Ikony informacyjne mają za zadanie powiadamiać nas wzrokowo o specyficznym znaczeniu tekstu, dzięki nim łatwiej rozpoznamy czy jest on informacją, pytaniem, czy dana notatka jest naprawdę ważna i np. dowiemy się o potwierdzeniu realizacji zapisanego wcześniej planu.

W menu programu znajdziemy podstawowe opcje edytora tekstu oraz kilka innych funkcji – zwijanie i rozwijanie elementów struktury drzewa, pokazywanie znaków niewidocznych na wydruku (np. znak paragrafu), a także import i eksport danych z plików zapisanych w natywnym formacie aplikacji, czyli FRT. Niestety, w notatniku nie można zmienić rodziny czcionek, ich wariantów, stylu, wagi i innych parametrów, ustawienia programu pozwalają jedynie na wybór trzech rozmiarów tekstu.

W opcjach można wyłączyć wyświetlanie palety z narzędziami i zdecydować o tym, czy koncentracja edytora notatek będzie automatycznie przenoszona na nowo dodawane elementy. Po zamknięciu okna głównego, aplikacja nadal działa - okno zostanie przywrócone, gdy klikniemy w ikonkę dostępną w obszarze powiadomień Windows. Dostępnych jest klika klawiszy skrótu – ESC minimalizuje okno do obszaru powiadomień, CTRL pokazuje skróty klawiatury dla narzędzi obecnych na palecie.

Szata graficzna została wykonana na zadowalającym poziomie i pasuje do roli jaką ma spełniać program. Ze strony internetowej producenta można pobrać kilka prostych skórek, zmieniających wygląd notatnika. Z obsługą aplikacji powinien poradzić sobie każdy użytkownik. FreeText przyda się wszystkim osobom, które potrzebują wydajnego i przyjaznego w obsłudze programu do sporządzania notatek. Bardziej wymagający użytkownicy docenią logiczną segregację danych i możliwość dodawania obrazków, komentarzy, tabel oraz innych elementów do zapisywanych informacji.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.3 (6 głosów)

Strefa Download programu
FreeTextFreeText 1.46
Wersja stabilna
1.45 MB | 2014-06-26

Ilość pobrań: 524 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
FreeText