w
googluj
pl

Elekta 1.9


Elekta to bezpłatny zestaw narzędzi edukacyjnych służących do nauki podstawowych wiadomości z zakresu elektryczności. Aplikacja przypadnie do gustu zarówno uczniom gimnazjów i liceów jak i nauczycielom fizyki, poszukującym prostych pomocy dydaktycznych.

Program oprócz możliwości testowania poszczególnych praw fizycznych, zawiera kilka niezbędnych informacji na temat działania i charakterystyki prezentowanych układów (opis, historia, jednostki, przydatne wzory). Dla każdego modułu dostępny jest także schematyczny rysunek z naniesionymi danymi. Dostępne narzędzia edukacyjne:

• Prawo Ohma - wyznaczanie napięcia na podstawie określonych parametrów (natężenie i rezystancja opornika).

• Pierwsze prawo Kirchoffa - testowanie zmian w obwodzie poprzez określanie parametrów źródeł prądowych i rezystancji.

• Drugie prawo Kirchoffa - analogiczne narzędzie, służące do badania układu dla zadanych wartości napięcia U1/U2, oporu R1/R2 i rezystancji opornika pomocniczego R3.

• Pomiar mocy - po określeniu wartości siły elektromotorycznej, rezystancji i przesunięcia fazowego, obliczana jest moc w watach.

• Ładowanie kondensatora - narzędzie prezentuje proces ładowania kondensatora dla określonych parametrów wejściowych (czas ładowania, napięcie, rezystancja, pojemność). Aplikacja generuje wykres zmian w czasie oraz tabelę wartości testowych, którą można zapisać na dysku twardym jako plik tekstowy lub format CSV.

• Obwód RC - moduł pozwala na symulowanie i badanie szybkości zmian napięcia w czasie na kondensatorze dla obwodu prądu przemiennego. Podobnie jak w poprzednim narzędziu, należy podać dane wejściowe, a po chwili otrzymamy wykres i wartości.

Aplikacja jest dostępna bezpłatnie do zastosowań niekomercyjnych (licencja freeware). Program posiada bardzo prosty w obsłudze, polskojęzyczny interfejs - konfiguracja poszczególnych modułów sprowadza się do dobierania odpowiednich pozycji suwaków.
Licencja: Freeware (darmowa tylko do użytku domowego)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
ElektaElekta 1.9
Wersja stabilna
0.47 MB | 2012-10-16

Ilość pobrań: 1074 | W tym miesiącu: 5 | W poprzednim miesiącu: 7

Komentarze (0)
Elekta