w
googluj

Text Fairy


ico
Text Fairy to open-source'owe narzędzie typu OCR dostępne dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android. OCR, od ang. "optical character recognition" lub "optical character reader", to mechanizm konwersji np. zdjęcia zawierającego tekst na tekst dający się potem manipulować przy użyciu normalnych edytorów tekstowych. Omawiana aplikacja umożliwia przeprowadzenie właśnie takiego procesu: wyodrębnienia tekstu z obrazu. Obraz taki możemy już mieć przygotowany i czekający np. w galerii, aczkolwiek jest też opcja zajęcia się zdjęciem wykonanym od ręki. Nie udostępnia jednak funkcjonalności bezpośredniego jego przetłumaczenia na inny język. Jeżeli więc tekst jest angielski, nie może zostać zeskanowany i przetłumaczony na polski. Omawiana aplikacja nie wspiera też pisma odręcznego. Co istotne, wspiera jednak nasz rodzimy język, jak również szereg innych, ale należy je najpierw pobrać. Na starcie bowiem dostępne są tylko angielski i niemiecki.

Najwięcej korzyści przyniesie skanowanie w dobrym oświetleniu; jeżeli to możliwe, należy użyć lampy błyskowej. Oczywiście, skanowany tekst nie powinien być rozmazany. Producent zaleca eksperymentowanie z różnymi wartościami ISO. Dodaje też, że w większości przypadków rozdzielczość 5-7 Mpix powinna wystarczać, aby otrzymać dobre rezultaty. Wyższe rozdzielczości często tylko zwiększą czas przetwarzania tekstu. Aby przyspieszyć przetwarzanie, należy zadbać o przycięcie gotowego obrazu bądź skupienie się wyłącznie na tekście, gdy będziemy skanować na żywo. Jak też podaje producent, jego program najlepiej współpracuje z tekstami z książek, czasopism i gazet. Po zakończeniu skanowania otrzymuje się możliwość udostępnienia tekstu, skopiowania go, wypowiedzenia przy użyciu usługi trzeciej oraz wyeksportowania do PDF-a.

W testowanym przypadku (co widać choćby na załączonych obrazkach) program nie spisywał się jednak najlepiej; potrafił się też zawieszać pod koniec skanowania. Musimy jednak od razu zaznaczyć, że to nasze doświadczenie to raczej wyjątek potwierdzający regułę. Wielu użytkowników w Google Play chwali bowiem ten program i jego oceny są wysokie. Oto niektóre z najbardziej entuzjastycznych komentarzy: "Aplikacja rewelacyjna. Przykre, że mały i niepozorny program radzi sobie z tekstem lepiej niż skaner Microsoftu czy Samsunga, a przy tym nie każe zakładać konta, ograniczać zapisu do chmury", "Genialna! The best of the best!", "Mega. Jest super, prawie wszystko dobrze odczytuje", "Czyta i zapisuje z prawie 100% dokładnością", "Rewelka. Wszystko działa jak należy i skanuje tekst do pliku w języku polskim. Jednym słowem: cudeńko!". Tak więc tym razem nie wierzcie naszemu testowi, ale przekonajcie się, jaki jest potencjał tego narzędzia, na własnej skórze.

Ograniczenia!
Obsługa języka polskiego wymaga pobrania paczki danych z menu zarządzania językami. Odnośnik do tej funkcji znajduje się na ekranie startowym. Plik ma rozmiar 25 MB.

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Text FairyText Fairy dla Android
2017-03-12

Ilość pobrań: 51 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (1)
Text Fairy
avatararrow
HnauHnakrapunt | 2017.09.18 13:58
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Programy OCR zazwyczaj są dosyć kapryśne. Do tej pory stosowałam inne programy, w komputerze stacjonarnym, ale może kiedyś się skuszę.
Text Fairy