w
googluj

VSDC Free Screen Recorder 1.3.1.320


VSDC Free Screen Recorder to bezpłatna aplikacja służąca do przechwytywania sekwencji obrazów z wybranego obszaru ekranu i tworzenia z nich klipów wideo, np. prezentacji lub samouczków. Program nagrywa zarówno zdarzenia wyświetlane na ekranie, czyli także akcje wykonywane przez użytkownika, jak i dźwięki z mikrofonu lub innych zewnętrznych urządzeń audio podłączonych do karty dźwiękowej. W nagraniach wideo można uwzględnić kursor myszki oraz wirtualne dźwięki kliknięć myszki czy stukot klawiatury. Dodatkowo aplikacja pozwala na zastosowanie prostych animacji, przydatnych przy tworzeniu turtoriali, prezentacji itp. Przy kliknięciu w lewy lub prawy przycisk myszki, wokół kursora powstaje kółko o wybranym kolorze, zawężające lub rozszerzające swoją średnicę. W VSDC Free Screen Recorder dostępne są również funkcje, dzięki którym można rysować po aktualnie przechwytywanym obrazie za pomocą wirtualnego ołówka oraz narzędzi tworzących linie i kształty. Warto dodać, że aplikacja pozwala na nagrywanie obrazu z różnych monitorów, jednak nie jednocześnie z kilku naraz.

Po wybraniu przycisku Start Recording możemy zdecydować, czy zostanie nagrany cały ekran, czy też tylko jego określony obszar. Wybór obszaru ekranu odbywa się za pomocą przeźroczystego okna o rozmiarach regulowanych za pomocą myszki. Po wybraniu wymiarów można już kliknąć w przycisk nagrywania, dostępny w panelu wyświetlanym na wspomnianym oknie. Podczas nagrywania w każdej chwili możemy skorzystać z narzędzi rysujących, wszystkie rysunki zostaną uwzględnione w wyjściowym materiale wideo. Rekorder posiada funkcje pauzowania i wznawiania nagrywania. Przycisk Stop kończy przechwytywanie obrazu. VSDC Free Screen Recorder oferuje również funkcję podglądu obrazu aktualnie wyświetlanego na ekranie. Wąski pasek ze strzałką, umieszczony po lewej stronie głównego okna programu, rozwija i zwija okienko z podglądem, który właściwie jest mało użyteczny, ponieważ pokazuje jedynie bieżący ekran (wraz z oknem aplikacji), a nie podgląd nagranego wideo.

W ustawieniach programu wybierzemy format wyjściowy wideo, katalog docelowy dla nagrań, skróty klawiatury, źródło wideo, urządzenie audio, monitor, a także zdecydujemy, czy kursor myszki zostanie uwzględniony w materiale wideo. Skorzystanie z opcji Overlays pozwoli na użycie i dostosowanie wspomnianych wcześniej animacji kółka otaczającego kursor. Ustawienia kryjące się pod przyciskiem Renderers dotyczą wyboru oprogramowania przetwarzającego wideo oraz audio.

VSDC Free Screen Recorder tworzy nagrania przy wykorzystaniu kodeków zainstalowanych w systemie. To od nich zależy liczba obsługiwanych formatów wyjściowych wideo oraz audio. Bazowe formaty aplikacji to MPEG4 dla wideo i MP3 dla dźwięku. Dla plików wyjściowych można wybrać m.in. różne wymiary obrazu, rozdzielczość (także HD), FPS oraz kodeki (program daje dostęp do ich ustawień zaawansowanych). Podobnie zróżnicowane są preferencje wyjściowe dźwięku (np. kodek, bitrate, częstotliwość próbkowania, liczba kanałów i wiele innych).

Interfejs graficzny aplikacji wygląda w miarę nowocześnie i jest przyjemny dla oka. Podstawowa obsługa narzędzia nie będzie zbyt trudna nawet dla mniej doświadczonych użytkowników, jednak konfiguracja zaawansowanych opcji wymaga już odpowiedniej wiedzy z dziedziny przetwarzania wideo. Niestety, producent programu nie oferuje pliku pomocy ani nie udostępnia żadnych instrukcji czy samouczków.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (6 głosów)

Strefa Download programu
VSDC Free Screen RecorderVSDC Free Screen Recorder 1.3.1.320
Wersja stabilna
19.84 MB | 2021-05-06

Ilość pobrań: 1703 | W tym miesiącu: 12 | W poprzednim miesiącu: 13

Komentarze (0)
VSDC Free Screen Recorder